خانه حیوانات معرفی اسب عرب و نژاد اسب عرب

معرفی اسب عرب و نژاد اسب عرب

۹۱۸۵
معرفی اسب عرب و نژاد اسب عرببی شک اسب عرب یکی از زیباترین نژادهای اسب و همچنین به دلیل ریزبینی و مراقبت در تولید مثل خالص ترین نژاد اسب در جهان می باشد.  قدمت این نژاد ۵۰۰۰ ساله برآورد میشود،که به عنوان همراه قدیمی بشر و اسب مورد علاقه افرادی بوده که در جهان تاریخ تاثیرگذارترین افراد بوده اند. افرادی مانند چنگیز خان، ناپلئون و جورج واشینگتن بوده است. در ادامه به بررسی این نژاد میپردازیم.
به طور کلی اسب عرب جزو اسب های کوتاه قد به حساب می آید. قدرت و تعادل این اسب ها ناشی از بدن جمع و جور، سم های محکم، ران های قوی، استخوان های محکم و فاصله ی نسبتا کم بین ران پا و کتف آنهاست. اعضای بدن متناسب با هم، چشم ها و مجراهای تنفسی درشت، پوزه ی کوچک، گردن ظریف و قوس دار، بالا گرفتن دم به هنگام حرکت، گوش های کوچک و رو به جلو و یال و دمی لطیف بعضی از دلایل ظریفی و زیبایی اسب عرب به شمار میروند. بعضی از اسب های عرب نسبت به سایر نژاد ها یک مهره ی کمر (۵ عدد به جای ۶ عدد) و یا یک جفت دنده (۱۷ جفت به جای ۱۸ جفت) کمتر دارند. حرکت این اسب بلند و با سرافرازی است. قدم رفتن اسب عرب متوازن و خوش نما، یورتمه اش بلند و پر انرژی و حرکت چهارنعلش روان و تماشایی است. ظاهر اسب عرب بیانگر زیبایی، قدرت و چابکی آن است

معرفی اسب عرب و نژاد اسب عرب

قد و اندازه
قد اسب عرب نسبت به سایر نژادهای اسب کمتر می باشد،اکثریت قد اسب عرب در بازه ۱۴۲ تا ۱۵۴ سانتی متر می باشد. البته در بعضی موارد از اسب عرب شاهد قامت ۱۵۴ تا ۱۶۲ سانتی متر می توان بود.
رنگ و نشانه ها
نژاد اسب عرب اصیل در رنگ های کهر، نیله (خاکستری)، کرنگ، مشکی و ابرش است که  عمده ترین رنگ آنان کهر و سپس نیله است.در بعضی از اسب های عرب نشانه های سفیدی در سر و قلم های دست و پای اسب دیده می شود.
اگر اسب فاقد نشانه سفید باشد به آن اسب "بی نشان" گفته می شود، مانند اسب کهر که تماما رنگ کهر بوده و هیچ نشان سفیدی ندارد.
درصورتی که اسب عرب بر روی هر چهار قلم خود دارای نشانه های سفید باشد به این اسب عرب،اسب چهار قلم سفید گفته می شود
با وجود اینکه اسب عرب گاها دارای موهای سفید می باشد این سفیدی در واقع اثر عمل طبیعی ژن خاکستری است.اسب های نیله در هنگام تولد به رنگ مشکی، کهر یا کرنگ هستند و هنگامی که رشد میکنند به تدریج رنگشان روشن تر میشود .
رنگ مشکی در بین اسب عرب به عنوان کمیاب ترین زنگ محسوب می شود، در حدود ۴% از اسب عرب به رنگ مشکی می باشد.
سرشت و خوی
اسب های عرب سالیان سال در کنار انسان ها در صحرا ها و بیابان زندگی کرده اند. به دلیل استقامت اسب در صحرا و بیابان، همچنین استقامت بالای اسب در شرایط سخت موجودی کاملا یا ارزش و حیاتی محسوب میشده است، طوری که اسب را در درون خیمه و خانواده خویش نگهداری میکردند تا مانع از دزدی اختمالی اسب شوند. به دلیل خوی خوب و آرامش منحصربفرد حیوان ، فدراسیون سوارکاری آمریکا (United States Equestrian Federation) به افراد زیر ۱۸ سال اجازه ی نمایش دادن نریان های آن ها را در اکثر مسابقات زیبایی میدهد
اسب عرب جز اسب های خونگرم محسوب میشوند. از نژادهای محبوب اسب عرب می توان خال تکه (Akhal-Teke)، تروبرد (Thoroughbred) و بارب (Barb)نام برد.
اسب عرب داری هوش بالایی است، این هوش بالا سبب قدرت یادگیری فوق العاده ای شده است که  سبب ارتباط بهتر و سریعتر با سوار خود می شود.
مسابقات زیبایی اسب عرب
اسب عرب در بسیاری از مسابقات ورزشی استفاده می شوند. به دلیل استقامت بالای اسب در مسافت های طولانی و سخت، بهترین انتخاب در اینگونه مسابفات است. نیازی به ذکر زیبایی خارق العاه این اسب نمی باشد که در مسابقات زیبایی یکه تاز است.

معرفی اسب عرب و نژاد اسب عرب

ویژگی های منحصر به فرد اسب عرب
صورت: گودی صورت، چشم های درشت و برآمده، سوراخ های بینی بزرگ، پیشانی پهن، پوزه کوچک
بدن: دست و پاهای صاف، گردن قوس دار، نگه داشتن دم به سمت بالا در هنگام حرکت، بدن جمع و جور، سم های محکم، ران های قوی، استخوان های محکم، فاصله ی نسبتا کم بین ران پا و کتف
خوی: باهوش، هوشیار، تعلیم پذیر
دیگر:
-دقت، ریزبینی و وسواس در تکثیر این نژاد سبب شده اصالت اسب های این نژاد بیش از هر نژاد دیگری حفظ شود.
-یکی از قدیمی ترین نژاد های اسب (با حدود ۵۰۰۰ سال قدمت)
-یکی از محبوب ترین نژاد های اسب در سراسر جهان
-اسب های این نژاد دارای شجره نامه های دقیق تا چندین نسل قبل هستند.
-هیچ اسب سفیدی در این نژاد در هنگام تولد به رنگ سفید نبوده است.
-خط خونی اسب های عرب بر پیشرفت و توسعه نژادهایی مانند تراکهنر (Trakehner)، تروبرد (Thoroughbred)، مورگان (Morgan) و بسیاری نژادهای دیگر تاثیر گذاشته است.


مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید