خانه آبزیان حفظ و نگهداری آکواریوم ماهی نئون -تترا نئون

حفظ و نگهداری آکواریوم ماهی نئون -تترا نئون

۱
۱۰۵۸۶
حفظ و نگهداری آکواریوم ماهی نئون -تترا نئون

یک آکواریوم بزرگ برای ماهی تترا نئون تهیه کنید. تترا نئون‌ها به آکواریومی با حداقل گنجایش ۱۰ گالن یا ۳۸ لیتر آب شیرین نیاز دارند. این مقدار فضا به آنها اجازه می‌دهد تا آزادانه شنا کرده و پنهان شوند. هر ۱۰ گالن یا ۳۸ لیتر آب برای نگهداری ۲۴ عدد ماهی نئون در یک آکواریوم مناسب می‌باشد.

آکواریوم را قبل از قرار دادن ماهی در داخل آکواریوم، تصفیه کنید. این کار را چند هفته قبل از آوردن نئون به منزل و داخل آکواریوم، انجام دهید. این کار باعث تمیز شدن آکواریوم شده و از موجب بین رفتن باکتریهایی می‌شود که برای ماهی نئون کشنده خواهد بود. یک تست کننده آب از فروشگاه لوازم حیوانات خانگی تهیه کنید و قبل از قرار دادن ماهی نئون مطمعن شوید که آب دارای ۰ ppm آمونیاک NH۳، نیتریت NO۲- و نیترات NO۳- است.

برای تصفیه آکواریوم ماهی ماهی نئون، آن را با آب شیرین پر کرده و فیلتر را روشن کنید. آمونیاک کافی به آن اضافه کنید تا مقدار آن را به ۲ ppm بالا بیرید. روزانه آب را آزمایش کنید و این روند را پیگیری کنید که چقدر طول می کشد تا NH۳ به NO۲- برسد. هنگامی که سطح NO۲- بالا آمد، مقدار بیشتری NH۳ اضافه کنید تا آن را پایین بیاورید. سرانجام این فرایند موجب رشد NO۳- می‌شود که باکتری را بوجود می‌آورد. این کار باعث افت NO۲- می‌شود. تست کردن آب را ادامه دهید تا هر سه ترکیب تا ۰ ppm پایین بیایند.

قسمت مکش فیلتر آکواریوم ماهی نئون را بپوشانید. ماهی تترا کوچک است بطوری که جسم ظریف آنها ممکن است به درون فیلتر برود و موجب مرگشان شود. در آکواریوم ماهی نئون از تور یا فوم برای پوشاندن قسمت مکش فیلتر استفاده کنید. این کار از ماهی تترا نئون در مقابل کارکردن فیلتر که باکتری‌های آب را از بین می‌برد، محافظت می‌کند. اجسام ارگانیک به آکواریوم ماهی نئون اضافه کنید. ماهی تترا نئون در طبیعت درون آبهای غنی از گیاهان زندگی می‌کند. از فروشگاه لوازم حیوانات خانگی گیاهان آبزی و نیمه آبزی تهیه کنید. لاشبرگ و پاره چوبها می‌توانند زیستگاه طبیعی را در آکواریوم ماهی نئون بازسازی کنند. گیاهان و پاره‌چوبها به تتراها کمک می‌کنند تا لذت جاهای پنهانی در لابه لای گیاهان را که طبیعت به آنها داده بود را در آکواریوم دوباره بدست بیاورند.

PH آب را کنترل کنید. ماهی تترا نئون در آب‌های اسیدی ملایم با PH ۵.۵ تا ۶.۸ رشد خوبی دارد. از فروشگاه لوازم حیوانات خانگی یک نوار تست PH تهیه کنید. از راهنمایی پشت نوار تست استفاده کنید تا نتیجه تست را بدرستی بدست بیاورید. PH آب آکواریوم را هربار که آب را تعویض می‌کنید، تست کنید. اگر می‌خواهید ماهی نئون خود را به درستی پرورش دهید، PH آب آکواریوم ماهی نئون را پایین، بین ۵ و ۶ نگهدارید. درصورت نیاز کیسه‌های کود را برای پایین آوردن PH بسازید.

یک جوراب نایلونی و یک بسته کود اورگانیک که به اسفگنوم خزه‌ای معروف است تهیه کنید. بعداز شستن دست‌هایتان، جوراب را با کود پر کنید و سر آنرا گره بزنید و ته آنرا سوراخ کنید. کیسه کود را داخل آکواریوم ماهی نئون پایین ببرید و آن را بچلانید تا مقداری آب صاف شده‌ی آن بیرون بیاید. سپس آنرا به داخل آکواریوم انداخته و هرچند ماه آنرا تعویض کنید. کیسه‌های کودی همچنین به نرم کردن آب که ماهی تترا نئون برای زنده ماندن به آن نیاز دارد، کمک می‌کند. کود خزه‌ای موجب کمی بیرنگ شدن آب می‌شود که مضر نمی‌باشد و تغییرات آبی را تنظیم می‌کند، که بهرحال مورد نیاز است. این کار باعث می‌شود تا آب آکواریوم ماهی نئون مانند مرداب بنظر نرسد.

نور و روشنایی محیط آکواریوم را کم کنید. ماهی نئون در طبیعت در آب‌های تاریک زندگی می‌کند. آکواریوم ماهی نئون را در یک گوشه تاریک از خانه قرار دهید. از فروشگاه لوازم حیوانات خانگی لامپ های مخصوص کم نور برای ایجاد یک فضای کم نور و تاریک تهیه کنید. گیاهان و دیگر جاهای مخفی در آکواریوم باعث تیره و سایه‌دار کردن فضا می‌شوند.

دمای آب آکواریوم را کنترل کنید. بطور کلی دمای آکواریوم ماهی نئون باید بین ۷۰-۸۰ درجه فارنهایت یعنی ۲۷-۲۱ درجه سانتی گراد باشد. یک هیتر یا بخاری تنظیم کننده دمای آب آکواریوم تهیه کنید. برای کنترل دما یک گرماسنج آکواریوم بگیرید. برای پرورش دادن ماهی نئون دما را  ۲۴ درجه سانتی‌گراد حفظ نمایید. آکواریوم را بطور منظم تمیز کنید. تتراها به آب تمیز با نیترات و فسفات پایین برای جلوگیری از بیماری‌ها نیاز دارند. ۲۵-۵۰ درصد از آب آکواریوم را هر یک هفته درمیان تعویض نمایید. جلبک‌هایی را که روی مخزن، فیلتر و یا دکور آکواریوم درحال رشد هستند را خارج و تمیز کنید.

بدیهی است نکات و موارد آموزشی ذکر شده جهت نگهداری از آکواریوم ماهی و آب داخل آکواریوم مختص ماهی نئون نبوده و شما بسیاری از موارد بیان شده را برای تمامی آکواریوم‌هایی که دارید باید اجرا نمایید.

آب شیرین گیاه خوار

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید