خانه پرندگان ویژگی های یک پرنده سالم

ویژگی های یک پرنده سالم

۴۵۲۴
ویژگی های یک پرنده سالم

اگر مدت طولانی است که در خانه پرنده نگه داری می کنید، مطمئنا با شخصیت و عادت های پرنده یتان آشنایی دارید و احتمالا نشانه های و علائم اساسی سلامت پرنده را می شناسید. اگر از سلامت آن اطمینان ندارید، در زیر نشانه های سلامت پرنده را توضیح می دهیم:

چشمان درخشان

چشم های یک پرنده سالم کثیف نیست و شفاف و براق به نظر می رسد و قرمزی یا پف کردگی ندارد.

سوراخ بینی تمیز و واضح

سوراخ های بینی یک پرنده سالم باید عاری از آلودگی باشد و نوک پرنده باید راحت باز و بسته شود به درستی واکنش نشان دهد.

ظاهر شاداب

پرنده سالم به اطراف خود توجه دارد و به هرکس که از اطراف آن عبور می کند توجه نشان می دهد. اگر توجه پرنده کم شده یا به خواب عمیق می رود حتما از آن مراقبت کنید. پرنده شما باید توجهی طبیعی به اطراف داشته باشد و صداهای معمول از خود بروز دهد. نشستن پرنده روی زمین قفس نشانه ای از عدم سلامت آن است.

پوست تمیز

پرنده ها از پرهای حجیم پوشیده شده اند و پوست نیز برای سلامت کلی آن ها حیاتی است. پوست سالم پوستی سالم و بدون تورم، قرمزی یا پف کردگی است.

پرهای زیبا

پرهای یک پرنده درواقع مانند تاج زیبایی او می باشند. پرهای یک پرنده سالم درخشان و نرم است. پرهای آسیب دیده یا قسمت هایی از بدن آن که پرهایش ریخته است می توانند علائم یک مشکل باشند. ریزش پرها نشان می دهد که پرنده به یک بیماری مبتلا است.

تنفس آرام

تنفس پرنده یتان باید منظم، آرام و بی صدا باشد. اگر در زمان تنفس، پرهای دم حرکت کنند یعنی پرنده به یک بیماری تنفسی مبتلا شده است.

خوردن و آشامیدن منظم

پرنده باید به غذا و آب خود علاقه نشان دهد و یک زمان معین برای خوردن و آشامیدن داشته باشد. سرپیچی از این قاعده می تواند بیانگر یک بیماری باشد. اگر یک پرنده بیش از اندازه نیز غذا بخورد نشانه بیماری است.

وزن

وزن یک پرنده بالغ باید ثابت باقی بماند. زیاد شدن یا از دست دادن بی دلیل وزن باید توسط یک پزشک حیوان ارزیابی شود. معاینه سالانه می تواند به پی بردن به کم ترین تغییرات وزن پرنده کمک کند.

شرایط فیزیکی مناسب

پرنده سالم ویژگی های ظاهری معمول دارد (نوک، وزن و بال ها را بررسی کنید) و ظاهر و جسم آن دارای چابکی و چالاکی است.

مدفوع پرنده های سالم

تغییرات در مدفوع پرنده یتان (مانند تغییر رنگ، افزایش و تکرر آن) می تواند نشان یک بیماری باشد. به طور مرتب ظاهر مدفوع پرنده را بررسی کنید. اسهال می تواند نشانه یک تغییر ساده و یا بیماری های تغذیه ای باشد.

مخرج تمیز و خشک

مخرج پرنده زیر دم ، دستگاه تناسلی و خروج ادرار، کانال روده، اوره و تخم قرار دارد. مدفوع نباید در این قسمت باقی مانده باشد و مخرج پرنده باید عاری از مدفوع باشد و تورم نداشته باشد.

معاینه پزشکی سالانه برای سلامت کلی پرنده ضروری است.


مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید