خانه سگ ها مراقبت و نگهداری سگ بهداشت و مراقبت از دهان و دندان سگ

بهداشت و مراقبت از دهان و دندان سگ

۵۳۳۲
بهداشت و مراقبت از دهان و دندان سگ

خبر خوب این است که کرم خوردگی دندان در سگ‌ها بسیار نادر است. خبر بسیار بد این است که بیشتر از ۸۰ درصد سگ‌های دارای سن بالاتر از ۳ سال، بیماری لثه دارند و در میان سگهایی که از پناهگاه‌ها و گروه‌های امدادی به سرپرستی گرفته شده‌اند، این درصد به ۱۰۰ نزدیک‌تر است.

حتی سگ‌های جوان که از آنها به خوبی مراقبت شده است، معمولاً دارای بیماری لثه و دندان‌های شکسته و از دست رفته می‌باشند. سگی که به فرزندی گرفته‌اید، ممکن است نیاز به مراقبت‌های دندانی داشته باشد. حداقل او احتمالاً می تواند از یک شستشوی بهداشت و مراقبت از دهان و دندان حرفه‌ای توسط دامپزشک بهره ببرد.

اگر سگ مشکلات دیگری دارد که نیاز به به مراقبت بیشتر و اصولی‌ دارد، در همان زمان به آن مشکلات رسیدگی شود. با اینکه به نسبت پرهزینه است، بهداشت و مراقبت از دهان و دندان سگ به صورت حرفه‌ای و منظم باعث می‌شود سگ احساس بهتری داشته باشد و نفس او را برای شما در هنگامی که نزدیکش هستید، دلپذیرتر نگه می‌دارد. از همه مهمتر، بهداشت دهان و دندان خوب سگ ممکن است زندگی سگ شما را طولانی‏‌تر کند، زیرا لثه‌های عفونی باکتری‌هایی را در جریان خون آزاد می‌کنند که می‌توانند به سراسر اعضای بدن حمله کنند.

بهداشت و مراقبت از دهان و دندان سگ شامل شستشوی دندان در بیهوشی کامل انجام می‌شود تا دامپزشک دسترسی کاملی به دهان و دندان سگ داشته باشد. دامپزشک شما و یا دستیار او، جرم‌ها و رسوب‌های دندان‌ها را از بین برده و دندان‌های سگ را درخشان و براق می‌کنند. دامپزشک به دنبال دندان‌های لق و پوسیده که ممکن است نیاز به کشیده شدن و یا معالجه داشته باشند، می‌گردد. سگهای مختلف نیاز دارند که دندان هایشان به تعداد دفعات متفاوتی تمیز شود، در روند پروسه بهداشت و مراقبت از دهان و دندان سگ به خاطر داشته باشید که باید با دامپزشک معالج در مورد نحوه انجام مراحل بهداشت دندان مشورت نمایید.

مراقبت‌های دندانی بیشتری برای سگها نسبت به ویزیت دامپزشک وجود دارد. در میان شستشوهای حرفه‌ای، باکتری‌ها در سرتاسر خط لثه سگ ‌جمع می‌شوند. باکتری‌‎ها به شکل رسوب تغییر می‌کنند که اگر رفع و پاکسازی نگردد، تبدیل به جرم دندان می‌شود.
جرم دندان سگ، لثه‌ها را آزار داده و التهاب لثه و بیماری‌هایی در اطراف دندانها را ایجاد می کند که به شکل آبسه، انواع عفونت و فقدان دندان و استخوان مشخص می‌شود. برای جلوگیری یا کاهش سرعت این فرآیند مخرب، شما باید دندان‌های سگ را مسواک بزنید.

در حالت ایده‌آل شما باید دندان سگ را هر روز مسواک بزنید، ولی هر دو یا سه روز یک بار هم می‌تواند از بیماری لثه جلوگیری کند. از خمیر دندان‌های ساخته شده برای سگها (خمیر دندان‌های مخصوص انسان‌ها در صورتی که توسط شگ خورده شود، می‌تواند موجب بیماری گردد.) و مسواک‌های طراحی شده برای سگ‌ها، مسواک‌های انگشتی و یا اسفنج‌های دندانی کوچک و یک بار مصرف استفاده کنید.

بهداشت و مراقبت از دهان و دندان سگ شامل بیماریی‌هایی مانند لثه‌های متورم و قرمز رنگ، جاری شدن ناگهانی یا طولانی مدت آب دهان سگ، ورم یا برآمدگی، زخم و جراحت روی لب‌ یا لثه ها یا زبان و یا بافت‌های دیگر دهانی سگ، حساسیت دور دهان، دندان‌ها یا بافت‌های خراب؛ ناتوانی یا ناراحتی مشخص در هنگام غذا خوردن و نفس بدبوی سگ می‌شوند. شما در اولین لحظه‌ای که متوجت علایم بالا شدید به دامپزشک مراجعه نمایید. مراجعه سریع به دامپزشک موجب حفظ سلامتی سگ و کاهش هزینه‌های درمان خواهد شد.
علاوه بر یک برنامه بهداشت و مراقبت از دهان و دندان سگ مناسب، شما می‌توانید دهان و دندان‌ سگ خود را با تغذیه از غذای باکیفیت و خوب، و همچنین با تهیه کردن اسباب‌بازی‌های جویدنی امن که به تمیز کردن دندان‌ها و لثه سگ کمک می‌کند، سالم نگه دارید.

اگر در ویزیت‌های دامپزشکی خود به صوت منظم دندان‌های سگ خود را جرم‌گیری کنید، سگ شما کمتر نیاز خواهد داشت که تحت درمان دندان دامپزشکی قرار گیرد. به دلیل اینکه این عمل شامل بیهوشی است (که هرگز بدون ریسک نیست) و می تواند هزینه‌بر باشد، پس برای شما و سگتان بهتر است که یک رژیم منظم و سالم بهداشت و مراقبت از دهان و دندان سگ را در خانه دنبال کنید.

آموزش سگ بیماری سگ مراقبت و نگهداری سگ

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید