خانه سگ ها بیماری سگ دلایل و درمان بی‌اختیاری ادرار سگ‌

دلایل و درمان بی‌اختیاری ادرار سگ‌

۳
۱۲۸۳۱
دلایل و درمان بی‌اختیاری ادرار سگ‌

بی‌اختیاری ادرار سگ‌ به معنای ادرار غیر ارادی می‌باشد. بی‌اختیاری ادرار سگ‌ زمانی اتفاق می‌افتد که سگ کنترل مثانه خود را ازدست می‌دهد. در برخی از موارد سگ در شرایطی است که شب ادراری یا همان ادرار درهنگام خواب می‌باشد را تجربه کند. توجه داشته باشید که اگر سگ‌ از بی‌اختیاری ادرار رنج می‌برد، بطور مکرر و براحتی ادرار خواهد کرد بخصوص در مواردی که مضطرب و پریشان باشد. بسیار اهیت دارد که بدانید سگ‌ بی‌اختیاری ادرار را از روی عمد انجام نمی‌دهد که در اینصورت نباید آن را سرزنش کنید.

بی‌اختیاری ادرار سگ منشا هورمونی

بی‌اختیاری ادرار سگ با منشا هورمونی(ریسپانسیو) بخصوص سگهای ماده‌های نازای میانسال و مسن‌تر امری شایع می‌باشد. این امر درسگ‌های ماده به دلیل کمبود هورمون جنسی استروژن و در سگ‌های نر در اثر کمبود تستوسترون رخ می‌دهد. هردو این هورمون‌ها به حیوان کمک می‌کند تا کشیدگی طبیعی ماهیچه اسفنکتر خود را حفظ کند. حتما اطلاع دارید که سگ‌ بطور عادی ادرار می‌کند اما امکان دارد مواقعی که استراحت می‌کند و یا حتی در خواب است بطور غیرارادی قطرات ادرار را پس بدهد.

اگر مطمئن هستید که حیوان‌تان از این بی‌اختیاری ادراری هورمونی رنج می‌برد با دامپزشک خود مشورت کنید. دامپزشک با معاینه سگ نسخه‌ای از داروها را بمنظور تجدید قوای کشش عضله اسفنکتر و بعد درمان آن خواهد نوشت.

مثانه نوروژنیک در سگ‌ها

بی‌اختیاری ادرار سگ‌ می‌تواند ناشی از وجود مثانه نوروژنیک در این حیوان‌ خانگی دوست داشتنی باشد. این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که یک آسیب‌دیدگی در ستون فقرات بر عصب‌هایی که کنترل مثانه را برعهده دارند، اثر می‌گذارد و موجب کاهش کشیدگی عضلات و انقباض آن می‌شود. این فرایند کاهش در مثانه‌های بیش ازحد پرشده اتفاق می‌افتد که عضله اسفنکتر قادر به کنترل آن نمی‌باشد و باعث بی‌اختیاری ادرار سگ می‌شود.

دامپزشک فقط قادر به اندازه‌گیری قوای انقباض مثانه سگ‌ بوده و همچنین می‌تواند دقیقا تعیین کند که آسیب‌دیدگی در کجا رخ داده‌است. بطور کلی این نوع از مشکل بی‌اختیاری ادرار سگ بسیار سخت می‌باشد و لازم است تا درصورت مشاهده علائم آن سریعا به دامپزشک مراجعه شود.

بی‌اختیاری ادرار سگ براثر التهاب و فشار مثانه

این نوع از بی‌اختیاری ادرار سگ‌ بر اثر گرفتگی بخشی از مثانه ایجاد می‌شود. این گرفتگی می‌تواند ناشی از مواردی همچون سنگ‌های مجاری ادراری، تومورها و تنگی مجاری ادراری باشد. اگرچه علائم شناسی شبیه بی‌اختیاری ادرار نوروژنیک در سگ می‌باشد اما در این مورد عصب‌های موجود در مثانه تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند. درمان این نوع بی‌اختیاری ادرار سگ با رفع کردن و یا خارج کردن عامل انسداد و گرفتگی صورت می‌گیرد.

دلایل و درمان بی‌اختیاری ادرار سگ‌

نارسایی کلیه در سگ‌ها

سگ‌هایی که دچار بیماری‌های کلیوی هستند، نمی‌توانند دفع ادرارشان را کنترل کنند و مقدار زیادی ادرار تولید می‌کنند. این حیوانات مقدار قابل توجهی آب مصرف می‌کنند تا جایگزین آ‌بهای از دست داده کنند، که این خود باعث مقادیر زیاد ادرار می‌شود. اگر سگ‌ شما بطور مکرر ادرار می‌کند و همچنین داخل خانه زندگی می‌کند لازم است تا آن را زود زود به پیاده‌روی ببرید. بیماری‌های کلیوی سگ چه حاد و چه مزمن با علائمی مانند کاهش وزن، بوی بد دهان، استفراغ، مصرف زیاد آب و غیره خود را نشان می‌دهند. درمان بیماری‌های کلیوی بستگی به علائم، سن، جنسیت و گونه حیوان خانگی شما دارد.

تاثیر استرس و اضطراب در بی‌اختیاری ادرار سگ

ادرار بر اثر استرس در سگ‌ها براحتی قابل تشخیص است. این نوع بی‌اختیاری ادرار سگ در مواقعی رخ می‌دهد که حیوان مضطرب، ترسیده و یا استرس داشته باشد. در برخی موارد شما می‌توانید متوجه دلیل ادرار سگ شوید. مانند زمان‌هایی که سگ را سرزنش و یا در معرض انجام کاری قرار می‌دهید. این نوع از بی‌اختیاری ادرار سگ هنگامی رخ می‌دهد که انقباض در عضلات دیواره شکم و آرامشی در عضلات مجاری ادراری وجود داشته باشد.

دامپزشک در اکثر مواقع برای تجدید قوای کشش عضلانی و کاهش اضطراب دارو تجویز می‌کند. بخاطر داشته باشید اگر بی‌اختیاری ادرار سگ‌ ناشی از استرس باشد، سگ خود را هرگز سرزنش نکنید چرا که این امر موجب تشدید بی‌اختیاری ادرار سگ خواهد شد.

اختلال شناختی و یا زوال عقلی در سگ‌ و تاثیر آن در بی‌اختیاری ادرار سگ‌

اختلال شناختی سگ معمولا در سگ‌های پیر ظاهر می‌شود. این بیماری در اثر تغییرات مغزی با بالا رفتن سن رخ می‌دهد. سگ‌هایی که از این بیماری رنج می‌برند دارای علائمی مانند گیجی، اختلال در خوابیدن، تغییر در رفتار و یا عدم کنترل ادرار و مدفوع می‌باشند. این نوع از بی‌اختیاری ادرار سگ‌ باید سریعا تشخیص داده شود و بسیار اهمیت دارد که مطمئن شوید که دلیل اختلال شناختی فیزیکی نیست بلکه ناشی از مواردی مانند دیابت، بیماری کلیوی و بیماری کوشینگ می‌باشد.

آموزش ادرار سگ در بیرون از خانه

همچنین در بیشتر سگ‌های پیر که اکثرشان درازکش هستند اختلال سیستم عضلانی شایع می‌باشد که موجب کاهش فعالیت آنها می‌شود. در این موارد حیوانات تمایل به حرکت ندارند و احساس درد می‌کنند که باید سریعا به دامپزشک مراجعه شود.

آموزش سگ بیماری سگ مراقبت و نگهداری سگ

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


  • سلام من یک سگ ماده ۶ ماه دارم که به تازگی عقیم شده ولی از زمانی که عقیم شده بی اختیاری ادرار گرفته و هر جایی باشه حتی اطرافش رو هم بو نمیکنه و ادرار میکند در صورتی که قبل از عقیم شدن جای دستشویی رو کامل بلد بود و خطا هم نمیکرد لطفا راهنمایی کنید آیا راهی هست برای اصلاح آن؟

    • متاسفانه در کامنتتون نژاد سگ رو نگفتین اما بی اخیتاری در ادرار بعد از عمل تا حدودی طبیعی است اما نباید به مدت طولانی ادامه داشته باشد. آیا رنگ ادرار طبیعی است؟ در صورتی که رنگ ادرار طبیعی نباشد باید هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه نمایید و اگر رنگ ادرار طبیعی بوده و بی اختیاری در ادرار مکزز اتفاق می افتد به احتمال زیاد نارسایی کلیه خواهد بود. باید آزمایش خون و آزمایش ادرار انجام پذیرد تا دلیل اصلی مشخص گردد.

با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید