خانه سگ ها بیماری سگ بیماری های شایع سگ ژرمن شپرد

بیماری های شایع سگ ژرمن شپرد

۱۸۴۷۷
بیماری های شایع سگ ژرمن شپرد

ژرمن شپرد یک نژاد فوق‌العاده است. آنها از هوشمندترین حیوانات هستند. متاسفانه به دلیل محبوبیت بسیار زیاد ژرمن شپرد، پرورش دهنگان در بسیاری از موارد سعی در فروش بیشتر داشته و از مراقبت‌های صحیح و اصولی ژرمن شپرد چشم پوشی می‌کنند. نتیجه این اقدامات تحویل سگ ژرمن شپرد با بیماری‌های ژنتیکی و فراوانی است. در ادامه به بیماری های شایع و مشترک ژرمن شپرد می‌پردازیم.

بیماری‌های ژنتیکی ژرمن شپرد

دیسپلازی هیپ(Hip dysplasia): 
این یک بیماری شایع در میان ژرمن شپرد و دیگر نژادهای بزرگ سگها است. التهاب، سوزش، درد مفاصل و درد در ران سگ از علائم این بیماری است. دیسپلازی هیپ باعث لنگدین در سگ و درنهایت باعث فلجی می‌گردد. دیسپلازی هیپ یک بیماری ژنتیکی است. با این حال، با کنترل رژیم غذایی سگ و ورزش، می توان با آن مبارزه کرد.

گلوکوک یا آب سیاه(Glaucoma) : 
این بیماری ژنتیکی در سگها و مخصوصا ژرمن شپرد در ۲ یا ۳ سالگی سگ قابل تشخیص خواهد بود. ابتدا بیماری علائم و نشانه خاصی ندارد ولی با ادامه یافتن بیماری، سگ ژرمن شپرد اشیایی را که جلویش قرار دارند خوب می بیند ولی اشیایی را که در کنار قرار داشته و باید از گوشه چشم به آنها نگاه کند به خوبی نخواهد دید. هنگامی که سگ مبتلا به گلوکوم است، فشار داخل چشم افزایش می یابد و باعث درد می‌شود. بیماری گلوکوما در سگها با جراحی قابل درمان است.

بیماری‌های ویروسی ژرمن شپرد
پاروویروس(Canine parvovirus) : 
این عفونت باعث استفراغ، اسهال و حتی خونریزی می شود. سگ‌ها باید در برابر این بیماری واکسینه شوند تا از ابتلای ژرمن شپرد شما به این بیماری پیشگیری شود، چرا که پاروویروس سگ می تواند کشنده باشد.

دیستمپر(Distemper) : 
دیستمپر یک بیماری مسری در سگها است که باعث سرفه، تنگی نفس، آبریزش بینی، ورم، تب و ناراحتی عمومی سگ می‌شود. برای پیشگیری از ایتلای ژرمن شما به دیستمپر، واکسیناسون سگ را در زمان مناسب انجام دهید.

بیماری‌های باکتری ژرمن شپرد
بیماری‌های شایع سگ ژرمن شپرد در این دسته عبارتند از :
لپتوسپیروز(Leptospirosis) : 
این یک بیماری ناشی از نوشیدن آب آلوده به ادرار موش است. علائم بیماری لپتوسپیروز در ژرمن شپرد شامل سرفه، استفراغ، تب، درد عضلانی و مشکلات تنفسی است. واکسن پیشگیری این بیماری وجود دارد.

بروسلوز (Brucellosis) : 
بیماری بروسلوز با مصرف زباله های عفونی ایجاد می شود. یکی از علائم بیماری در سگ نر ژرمن شپرد التهاب و سوزش در بیضه های سگ است که منجر به عقیم شدن حیوان خواهد شد. و در سگ ماده نیز باعث سقط می‌گردد. بیماری برسلوز سگها با آنتی باکتری قابل درمان است.

بیماری های شایع در سگ ژرمن شپرد

ورم پستان(Mastitis) : 
همانطور که از نام بیماری Mastits مشخص است، باعث التهاب غدد پستان در سگ ماده ژرمن شپرد می‌شود.

پیومترا (Pyometra) :
این یک بیماری بسیار جدی در سگها است، چرک در حفره رحم انباشته می شود و با جراحی قابل درمان خواهد بود. قبل از عمل ژرمن شپرد باید آنتی بیوتیک طبق تجویز دامپزشک استفاده شود.

بیماری‌های انگلی ژرمن شپرد
سگهای ژرمن شپرد، مانند دیگر نژادها، حساس به انگل هستند. اغلب بیماری‌های انگلی ژرمن شپرد عبارتند از:

Pododermatitis : 
این یک بیماری انگلی است که هنگام راه رفتن باعث زخم و درد ژرمن شپرد می‌شود. رطوبت بیش از حد باعث پیشرفت این بیماری می‌شود که باید توسط دامپزشک سریعا درمان شود.

جرب (Scabies) :
این بیماری ناشی از یک کرم به نام Demodex canis است. این بیماری باعث ریزش مو، خارش، تورم و قرمزی در اپیدرم سگ می‌شود. همچنین نیاز به درمان توسط دامپزشک وجود دارد. بیماری جرب ژرمن شپرد قابل سرایت به انسان نیست.

برای داشتن سگی سالم باید در تمام دوران توله بودن واکسیناسیون به صورت یک زمانبندی صحیح انجام گردد

آموزش سگ بیماری سگ سگهای نگهبان

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید