خانه سگ ها سگ ژرمن شپرد تفاوت نژاد ژرمن شپرد آلمانی با ژرمن شپرد بلژیکی

تفاوت نژاد ژرمن شپرد آلمانی با ژرمن شپرد بلژیکی

۱
۱۳۵۳۹
تفاوت نژاد ژرمن شپرد آلمانی با ژرمن شپرد بلژیکی

پس از یک سری ترکیبات بین گونه‌­های متفاوت ژرمن شفرد که در سال ۱۸۹۱ آغاز گردید، نژاد شفرد بلژیکی در سال ۱۸۹۷ بوجود آمد. در سوی دیگر، نژاد شفرد آلمانی کمی بعد بوجود آمد چرا که تا سال ۱۸۹۹ ناشناس بود. نام دیگر آن­ها سگ چوپان یا سگ گله بود. چنان­که مشهود است هر دو نژاد کارکردهای مشابهی داشتند. نگهبانی و مراقبت از گله‌­ها خصوصیت بارز و مشهود هر دو نژاد بود. هرچند، آغاز ژرمن شفردهای بلژیکی و آلمانی مشابه بود اما در گذر سال­ها هر دو نژاد دچار تغییرات و تفاوت‌هایی گردیدند.

انواع سگ ژرمن شفرد بلژیکی

چهار گونه سگ ژرمن شفرد بلژیکی وجود دارد و آنها از نظر جثه با یکدیگر بسیار متفاوت هستند، هرچند از نظر ژنتیکی و از نظر قدی برابر هستند. به همین دلیل، FCI آن­ها را از یک نژاد می‌داند، شفرد بلژیکی، در حالی­که باشگاه خانه سگهای آمریکایی و دیگر سازمان­‌های مشابه هر ۴ نوع را نژادهای متفاوتی می‌دانند.

اگر یک جفتسگ ژرمن شفرد بلژیکی با یک فنوتیپ جفت­گیری کنند، تمام یا تعدادی از توله­‌ها می‌­توانند فنوتیپ متفاوتی با والدین­شان داشته باشند و به گونه دیگری شباهت داشته باشند. چهار نوع سگ ژرمن شفرد بلژیکی وجود دارد که شامل تنوع ذیل می‌­باشند:

  • ژرمن شفرد بلژیکی Groenendael
  •  ژرمن شفرد بلژیکی Laekenois
  • ژرمن شفرد بلژیکی Malinois
  • ژرمن شفرد بلژیکی Tervuren

ژرمن شفرد بلژیکی Groenendael 
نوع ژرمن شفرد بلژیکی Groenendael  که توسط باشگاه خانه­ سگ­های آمریکایی سگ چوپان بلژیکی نامیده می‌­شود، سراسر مشکی رنگ است. موی آنها بجز در صورت­شان بلند و نرم است. در نوعِ Groenendael  امکان دارد یک لکه­ کوچک سفید بر روی گردن یا سینه داشته باشند. سگ ژرمن شفرد بلژیکی Groenendael  اغلب ۶۰ سانتی­متر تا بین کتف­‌ها قد دارند و حدود ۲۵ کیلوگرم وزن دارند و  سگ ماده­ این نوع به نسبت سگ نر جثه کوچکتری دارد. طول دوره حیات سگ گونه Groenendael ژرمن شفرد بلژیکی ۱۲ تا ۱۳ سال است. اما در برخی موارد دیده شده است که بیش از ۱۸ سال نیز عمر کرده‌­اند.

کارشناسان معتقدند ژرمن بلژیکی Groenendael  برای کسانی که برای بار اول صاحب سگ می‌­شوند نژاد مناسبی نخواهند بود زیرا آنها نیاز به تمرینات بسیاری نیاز دارند که این امر نیازمند فضا و آموزش­‌های پایه­ ویژه‌ای می‌­باشد.

ژرمن شفرد بلژیکی Groenendael

ژرمن شفرد بلژیکی Laekenois 
شفرد بلژیکی Laekenois با نوع قبلی کاملا متفاوت است. همچنین این نژاد ژرمن شفرد قدیمی­ترین نوعِ شفرد بلژیکی است، سال­ها پیش علاوه بر سگ گله، این نژاد ژرمن شفرد باهوش برای نگهبانی از کتان گران­ قیمت و با ارزش که در مزارع برای خشک شدن ترک شده بودند بکار گرفته می‌­شدند.

ژرمن شفرد بلژیکی Laekenois از نظر اندازه و وزن با Groenendael  برابرند اما موهایشان زبر و وز می‌­باشد و تنوع سایه­‎‌‎های قهوه‎­ای همراه با سفید در برخی به شکل کراوات وجود دارد. خز روی سر و صورت­شان فر می‌باشد.
در طول جنگ جهانی اول و دوم این نوع از سگ شفرد بلژیکی بعنوان پیام­ رسان مورد استفاده قرار می‌­گرفت. طول عمر آنها برابر با نوع Groenendael است. با توجه به سطح فعالیت­شان، بهتر است در محیط‌­های روستایی زندگی کنند چرا که در شهرها بدلیل آلودگی همراه با تمرینات فعال زیاد می­‌تواند منجر به اختلالات روانی شود.

ژرمن شفرد بلژیکی Laekenois 

ژرمن شفرد بلژیکی Malinois 
شفرد بلژیکی Malinois از شهر مِشِلِن بلژیک، مالینز در فرانسه که در سال ۱۸۹۲ پدید آمد، نشئت و پیدایش یافته است. همراه با ویژگی­‌های مشابه در وزن و سایز با دیگر نژادهای شفرد بلژیکی، Malinois  با خز و موهای کوتاه­تر و قوی تر بر روی بدن و صورت­شان همراه با سایه‌های متنوع  قهوه­‌ای شناخته می‌شوند.
Malinois سگ بسیار فعالی ا­ست که نیاز به فضای زیادی برای آزاد دویدن دارد که یکی از ویژگی­‌های نژراد ژرمن شفرد بلژیکی Malinois این است که تا ۳ سالگی و در برخی تا ۵ سالگی ذهنیت یک توله سگ را دارند. این بدین­ معنی ا­ست که اگر این سگ از روز اول به خوبی اجتماعی نشود و آموزش نبیند می‌­تواند سال­ها کفش اعضای خانواده را گاز بزند!!! این امر ضروری­ست که بتواند تمام انرژی خود را صرف کند و در خانه آرام بماند.

سگ­های Malinois طبیعت هوشیار و محافظتی دارند، بسیار باهوش و مشتاق یادگیری هستند. نوع نژاد ژرمن شفرد بلژیکی Malinois  در بین ارتش­‌ها و نیروهای پلیس سرتاسر جهان بسیار مشهور است و همینطور بعنوان محافظ، سگ گله و سگ نگهبان، سگهای خدمات رسان و مراقبتی استفاده می‌­شود. البته بخاطر داشته باشید که آموزش­‌های خاص و موارد استفاده منحصر باید توسط یک مربی آموزش سگ کاملا حرفه‌ای انجام گیرد.

ژرمن شفرد بلژیکی Malinois 

گونه Malinois با خانواده­‌ها رابطه‌ا­ی بسیار احساسی­ دارند، مخصوصا با کودکان. هرچند این سگ می‌­تواند بازیگوش باشد و ممکن است بصورت غیرعمد به اشخاص کوچک صدمه بزند. پیشنهاد می­شود Malinois در آپارتمان نگهداری نشود. در اینجا شما می‌­توانید درباره مراقبت از ژرمن شفرد مطالب بیشتری بیابید.

ژرمن شفرد بلژیکی Tervuren
شفرد بلژیکی Tervuren برگرفته از شهر تِروورِن است، شهری که اولین گونه­ زیبا از این شفرد بلژیکی انتخاب شده بود. مُرفولوژی این گونه بسیار مشابه شفرد بلژیکی Groenendael می‌­باشد اما موهای نرم و بلندشان دارای لکه‌های قهوه­ای و برخی مشکی هستند. چهره­ آنها موهای کوتاه دارد اما گوش تا گوش آنها دارای ریش محکمی می‌­باشد.
ژرمن شفرد بلژیکی Tervurenسگ بسیار فعالی ا­ست که اغلب برای مراقبت، جستجوی مواد مخدر یا بمب­، زنده ­یابی در حوادث غیرمترقبه مانند سیل، آتش سوزی و دفاع مورد استفاده قرار می‌­گیرد. شفرد بلژیکی Tervuren دوستی بسیار عمیقی با خانواده­‌ها خواهد داشت اگر برای آنها فضا و زمان جهت آموزش اختصاص دهید و فعالیت جامع که مناسب نیازهای این نژاد فعال باشد را فراهم کنید.

ژرمن شفرد بلژیکی Tervuren

ژرمن شفرد آلمانی
شفرد آلمانی در اصل به ۱۸۹۹ بازمی‌­گردد. به ویژگی­های فیزیکی ­شان مشهورند چرا که نژاد محبوب حیوانات خانگی، سگ­های نمایشی و سگ­های کاری به حساب می‌آ­یند.

سگهای ژرمن شفردهای آلمانی نسبت به پسرعموهای بلژیکی­شان جثه بزرگتر و سنگین­تری دارند که وزن آنها تا ۴۰ کیلوگرم می‌رسد. سگ ژرمن شفرد آلمانی گونه بسیار باهوش است در مقایسه با گونه­‌هایی که قبلا توضیح دادیم آموزش آسان­تر و سریعتری دارند. حتی این گونه، یک نژاد کاری ا­ست و آنها نیازمند کار و فعالیت هستند تا شاد و سالم بمانند. این فعالیت­ها می­تواند شامل کارهای پلیسی تا کمک­های بصری برای نابینایان باشد.

خوی شفرد آلمانی بسیار متعادل است که نوع ژنیِ آنها خالص می‌­باشد زیرا یکی از نژادهایی ا­ست که پرورش ­دهندگان بی­‌تجربه اشتباهات بزرگی را مرتکب شده­‌اند. چنان­چه با شفرد آلمانی همچون لَپ­داگ رفتار شود بسیار مستعد اختلالات عصبی و وابستگی شدید به صاحبش می‌­شود. طول عمر این نژاد از ۹ تا ۱۳ سال می­‌باشد.

سگ آموزش دیده سگهای نگهبان معرفی نژاد سگ

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید