خانه سگ ها بیماری سگ دلایل استفراغ خونی سگ ها-بخش اول

دلایل استفراغ خونی سگ ها-بخش اول

۱۲۴۴۴
دلایل استفراغ خونی سگ ها-بخش اول

خونریزی سگ به هر دلیلی نگران کننده و ترسناک است. اولین کاری که باید انجام دهید شناسایی قسمتی از بدن سگ که خونریزی از آنجا اتفاق افتاده است. در این بخش به بررسی استفراغ خونی سگ، التهاب روده سگ، عفونت خونی سگ و اجسامی که می تواند باعث خونریزی در سگ شوند را بررسی خواهیم کرد.شما باید تشخیص دهید که خون تازه است یا خیر. گام بعدی مراجعه به دامپزشک و درمان سگ خواهد بود. در ادامه دلایلی که ممکن است باعث خونریزی سگ شود را بیان می کنیم. در بخش دوم موارد تکمیلی و بیماری‌های خاصی که موجب خونریزی در سگ می شود، بیان شده است. توصیه می‌کنیم جهت پیشگیری پس از مطالعه این قسمت، حتما بخش دوم دلایل و عوامل خونریزی و استفراغ سگها را مطالعه کنید.

استفراغ خون آلود سگ
قبل از هرچیزی باید بدانید که خونریزی در استفراغ سگ می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اگر خون قسمتی از استفراغ سگ را تشکیل داده باشد، خون موجود می تواند از هر قسمتی به معده سگ راه پیدا کرده باشد. به هر حال در اولین اقدام دهان سگ را باز کنید و با دقت به داخل دهان نگاه کنید. شاید وجود زخم در داخل دهان باعث خونریزی سگ شده است. گاهی اوقات زخم روی لثه یا زبان سگ می تواند با یک تکه استخوان یا چوب ایجاد شود. این خونریزی ممکن است با استفراغ مخلوط شود و شما تصور کنید علت خونریزی در داخل بدن سگ است.
خونریزی از دهان سگ می تواند بسیار اتفاق افتد. اگرچه، اهمیت این مسئله کمتر از یک خونریزی داخلی است، اما هنوز می تواند مشکل ساز باشد. اگر پس از بررسی دهان سگ، یک ناهنجاری مثل یک توده، دندان شکسته یا یک جسم خارجی وجود داشته باشد، باید به دامپزشک مراجعه کنید.

استفراغ همراه با خونریزی که برآمده از سیستم گوارش است، به عنوان hematemesis شناخته می شود. خونریزی سگ ممکن است به دلیل مشکل تنفسی نیز اتفاق بیوفتد. گاهی اوقات ممکن است خونریزی در مدفوع سگ باشد. مدفوع خون آلود سگ به نام melena شناخته می شود، رنگ این خون تیره بوده و به صورت لخته شده همراه با مدفوع از بدن سگ خارج می شود.
پس از اولین خونریزی حتما شدت خونریزی را به دقت ببینید و اینکه خونریزی بوجود آمده در سگ مقطعی بوده یا شدید است. منطقه خونریزی را بررسی کنید و با اطالاعات جامع و کلی به دامپزشک مراجعه کنید. بدون شک اطلاعات شما به تشخیص و درمان سریعتر سگ منجر خواهد شد.

دلایل خونریزی سگ ها

بیماری های التهابی سیستم گوارش
اگر سگ شما دارای التهاب روده و یا هر بخش دیگری از سیستم گوارش باشد، مدفوع و استفراغ سگ همراه با خونریزی خواهد بود. البته در ۱۰۰% موارد را شامل نمی شود. حتما به توصیه های دامپزشک توجه کنید و آنها را اجرایی سازید چرا که هر زمان خونریزی وجود داشته باشد، شرایط مناسب برای ایجاد عفونت به وجود خواهد آمد. اگر دامپزشک تشخیص دهد که از آب بدن سگ کاسته شده است، دسترسی نداشتن سگ به آب ریسک بزرگی در سلامتی سگ خواهد بود. عفونت و کم آبی به طور خاص بر روی توله سگ ها تاثیر گذشته و درصد قابل توجهی پس از ابتلا را به کام مرگ می کشاند. از آنجا که عامل و سبب عفونت، ویروس است، بهترین راه درمان، پیشگیری است. پیشگیری از طریق واکسیناسون توله سگ از ۶ هفتگی شروع می شود.

خونریزی سگ با شی خارجی
این مورد برای سگ ها بسیار شایع است. اشیای لبه دار و تیز می تواند باعث زخم و خونریزی دهان حیوانات شود. این مورد در توله سگ ها بسیار شایع است، زیرا توله سگ ها اشتهای بالایی دارند و متاسفانه هنوز با عوامل خطرساز آشنا نشده اند.
اشیایی مانند سنگ ها، چوب ها، استخوان ها، اسباب بازی ها، قلاب ها، طناب ها و غیره که بعضی از آنها دارای حاشیه های تیز هستند و از این طریق می توانند باعث صدمه به سیستم گوارش سگ و خونریزی گردند. در بعضی موارد می تواند باعث آسیب جدی به قسمت های داخلی زبان سگ شود.
اگر عامل خونریزی سگ، شی خارجی باشد باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید. با عکس های رادیولوژی می توان شی قورت داده شده توسط سگ مشخص گردد و  لازم است که اندوسکوپی را انجام دهید که گاهی اوقات ممکن است از طریق اندوسکوپی، جسم خارجی از داخل بدن سگ بیرون کشیده شود. اگر این مورد امکان پذیر نباشد، جراحی انجام خواهد شد. پیشگیری در این موارد ضروری است. شما باید وسایل و اسباب بازی هایی را در اختیار سگ قرار دهید که باعث آسیب و صدمه به سگ نشود.

آموزش سگ بیماری سگ مراقبت و نگهداری سگ

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید