خانه سگ ها بیماری سگ دلایل استفراغ خونی سگ ها-بخش دوم

دلایل استفراغ خونی سگ ها-بخش دوم

۶۸۳۹
دلایل استفراغ خونی سگ ها-بخش دوم

همانطور که بیان شد، خونریزی و استفراغ خونی سگ، دلایلی داخلی و خارجی متفاوتی می تواند داشته باشد. دلایلی خونریزی سگ می تواند به دلیل وجود یک شی خارجی، بیماری‌های التهابی در سگ و ... داشته باشد که در بخش اول دلایل خونریزی و استفراغ خونی سگ بیان شده است. در بخش دوم، عامل های دیگر را بررسی می کنیم.

مسمومیت
مسمومیت در سگها یکی از دلایل استفراغ خونی آنها است. عوارض ناشی از استفاده بعضی مواد، که به عنوان آنتی اکسیدان برای از بین بردن عفونت‌های انگلی استفاده می شوند، سبب خونریزی و استفراغ خونی در سگها می شوند. درمواردی علاوه بر استفراغ خونی ممکن است شامل خونریزی بینی و یا خونریزی مقعدی سگ نیز شود.
در این حالت شما باید در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنید. میزان پیشرفت خونریزی بستگی به میزان ماده مصرف شده و وزن سگ شما خواهد داشت. حتما دامپزشک خود را از ماده مصرف شده و میزان آن مطلع سازید.

برای پیشگیری از مسمومیت تصادفی سگها، باید حیوان خانگی خود را در یک محیط امن نگهداری کنیم و از دسترسی به محصولات سمی مانند شوینده‌های شیمیایی یا محلول‌های اسیدی و الکی جلوگیری کنیم.  هنگامی که سگ خود را برای پیاده‌روی به بیرون برده‌اید و یا سگ شما امکان دسترسی به محیط بیرون را داشته باشد، پیشگیری و جانب احتیاط را همیشه رعایت کنید. به این دلیل که ممکن است زباله، مواد خطرناک دفع شده یا حتی گیاهانی که حاوی مواد سمی برای سگ‌ها هستند، در محیط وجود داشته باشند و باعث مسمومیت‌های خونی در سگ شما شوند.
همیشه مراقب آنها باشید و مطمعن شوید که از خوردن موادی که خطرناک هستند، جلوگیری می‌کنید. مراجعه سریع به دامپزشک کلید جلوگیری از آسیب جدی سگ است. اگر مسمومیت رخ دهد، معمولا با ویتامین K درمان می شود و ممکن است تزریق خون نیز لازم باشد.

نارسایی کلیه
گاهی اوقات علت استفراغ خون در یک سگ به علت بیماری نارسایی کلیه است. در این حالت کلیه‌ها قادر به حذف مناسب مواد زاید نیستند، همچنین تجمع و انباشت سموم باعث ایجاد خونریزی و استفراغ خونی سگ می‌شود.
از علائم نارسایی کلیه در سگ می توان به استفراغ خونی، آشامیدن و ادرار بیش از حد، بی‌تفاوتی در سگ، موهای کم پشت، بوی آمونیاک در تنفس سگ اشاره کرد که در بعضی موارد با زخم دهان و اسهال همراه می‌شود. برای تشخیص بیماری، باید آزمایش خون و ادرار سگ انجام شود. در موارد مزمن، درمان معمولا شامل یک رژیم غذایی خاص و دارو برای سگ مبتلا به نارسایی کلیه خواهد بود.

استفراغ خونی سگ

زخم معده
زخم معده شامل ضایعات مخاطی دستگاه گوارش سگ است. زخم معده یکی دیگر از دلایل خونریزی و استفراغ خونی سگ است. زخم معده ممکن است کاهش وزن و کم خونی را نیز در پی داشته باشد.
زخم معده می تواند خونریزی عمیقی را سبب شود و سگ شما را با مشکلات بسیار جدی روبرو کند. در این حالت مدفوع ممکن است به دلیل حضور خون سیاه و سفید باشد.

علاوه بر مواردی که در بخش اول دلایل خونریزی و استفراغ خونی سگ بیان شده است و همچنین موارد دیگری که در این بخش گفته شد، عوامل دیگری نیز می تواند باعث استفراغ خونی در سگها شوند. عللی مانند:

  • تومورها (بیشتر در سگ های قدیمی تر)
  • بیماری های کبدی یا پانکراس
  • آسیب های ناشی از حوادث مانند سقوط یا برخورد
  • اختلالات انعقادی

برای تمامی دلایل احتمالی خونریزی و استفراغ خونی سگ، دامپزشک باید بر اساس آزمایش‌ها و عکس‌های رادیولوژی بیماری سگ را تشخیص می‌هد.

آموزش سگ بیماری سگ مراقبت و نگهداری سگ

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید