خانه سگ ها نژاد همه چیز درباره سگ سرابی

همه چیز درباره سگ سرابی

۵
۸۴۰۱۰
همه چیز درباره سگ سرابی

سگ سرابی، سگی غول پيکر با استخوان بندی سنگين، عضلاتی قوی و سری بزرگ شناخته شده است. پوزه سگ سرابی نسبت به نژادهای هم ردیف خود کوچکتر است، لب های بالایی بزرگ و آویزان هستند. چشم های سگ سرابی کوچک( چشم بادامی ) بوده و رنگ تیره ای دارد. پاهایی با استخوان بندی بسیار مقاوم و سنگین، دم ضخیم و نسبتا بزرگ، از ویژگی های ظاهری سگ سرابی است. پوست این سگها نسبت به نژادهای دیگر بسیار زخیم است به طوری که دندان حیوان مهاجم به سختی در آن فرو می رود و دارای فک های بسیار قوی و دندان های بسیار محکم هستند.

خلق و خوی و عادات رفتاری
سگ سرابی از دسته سگهای گله و سگ نگهبان است. این نژاد یکی از قدرتمند ترین سگ ها در جهان است، با یک بدن غول پیکر، سر بزرگ و صورتی وحشت آور. سگ سرابی نسبت به صاحب خود بسیار وفادار است و به همان اندازه نسبت به دیگران بی اعتنا خواهد بود. این خصوصیت برای سگهای نگهبان یک ویژگی عالی است. زمانی که سگ سرابی متوجه مهاجم می شود، گوش هایش را به حالت عمودی نگه می دارد(در گله چوپان با این علامت هشدار، متوجه حمله گرگ و یا هر حیوان مهاجمی می شود). سگ سرابی سعی در اجتناب از درگیری دارد، اما در حالتی که مهاجم عقب نشینی نکند، بر روی زمین به صورت کامل و قوی می ایستد و با چهره ای دلهره آور به سمتی که مهاجم قرار دارد نگاه می کند.

وزن و قد 
قد: قد و ارتفاع سگ سرابی نر از ۸۱ تا ۹۰ سانتی متر متغیر بوده و سگ ماده، ۷۱ تا ۸۱ سانتی متر خواهد بود.
وزن: در جنسیت نر دارای وزن ۶۵ تا ۹۰ کیلوگرم خواهد بود. اما سگهای سرابی بالای ۱۰۰ کیلوگرم نیز وجود دارند. و در جنسیت ماده سگ سرابی، وزن سگ در بین ۵۰ تا ۷۰ کیلوگرم خواهد بود.

بیماری های شایع
سگ سرابی از عضلات و بدنی بسیار قوی سود می برد که این نژاد را در دسته سالمترین حیوانات قرار می دهد. اما در مواردی بیماری دیسپلازی هیپ گزارش شده است. سگ سرابی از نظر بیماری سگی کاملا مقاوم است، در سگ های پیر بدلیل وزن زیاد آنها مشکل بیماری مفصل و رماتیسم و در سگ های ماده به دلیل بزرگ بودن توله ها به ندرت ، سخت زائی دیده شده است. از نظر تغذیه نیز بر خلاف جثه بزرگش به حداقل ها راضی است و سگی پرخور به حساب نمی آید دادن تمرین و ورزش های هفتگی در سلامتی و شادابی آنها نقش به سزایی دارد و باعث شادابی و سرحالی آنها خواهد شد.

سگ سرابی

شرایط زندگی
این نژاد برای زندگی آپارتمانی توصیه نمی شود. سگ سرابی به فضای بزرگ نیاز دارد. حداقل داشتن یک حیاط بزرگ برای داشتن سگ سرابی نیاز است. سگ سرابی مي تواند با هر درجه حرارتي از دماي بسيار پايين تا گرمای تابستان با یک سرپناه(لانه) مناسب سازگار شود.

ورزش و فعالیت
سگ سرابی باید به طور منظم و روزانه پیاده روی داشته باشد. در غیر اینصورت سگ سرابی شما بی قرار خواهد شد و نخواهد توانست انرژی درونی خود را فعال نگه دارد. خوی طبیعی سگ به راه رفتن و فعالیت است. در هنگام پیاده روی سگ باید در کنار یا پشت سر صاحب خود قرار بگیرد تا رهبر و صاحب خود را شناخته و از دستورات او پیروی کند. برای اطلاعات بیشتر، آموزش پیاده روی با سگ و همچنین برای آموزش فعالیت و ورزش با سگ خود، آموزش ورزش و فعالیت سگ هاسکی را مطالعه کنید.

طول عمر و  تعداد توله
طول عمر این نژاد ۱۲ تا ۱۵ سال است. در هر زایمان، سگ سرابی ۶ تا ۸ توله را به دنیا می آورد.

تاریخچه
طبق آثار به جا مانده تاریخی و بر اساس کتیبه های باستانی، زادگاه اصلی سگ سرابی آذربایجان و شهر سراب بوده است. در گذشته از سگ های غول پیکر سرابی در ارتش و قوای نظامی استفاده می شده است، اما در زمان صلح، با جنگ و مبارزه بین سگها، آمادگی آنها را حفظ می کردند.

آلبوم عکس سگ سرابی

سگهای نگهبان مراقبت و نگهداری سگ معرفی نژاد سگ

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


 • درود
  برای نخستین بار می‌خوام سگ داشته باشم
  از بچگی سگ سراب رو دوست داشتم و دارم
  تا جایی که بین سگ سراب و همسر و فرزند بی درنگ سگ سرابی رو می‌خوام
  ولی نمی‌دونم برای نخستین سگ گزینه مناسبی هست یا نه!؟
  و اینکه دوست دارم خودم آموزش بدم بهش
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • با سلام و احترام
   دوست عزیز تبریک میگم که به سمت نگهداری از این دوست باوفا رو آورده‌اید. سگ سراب جثه بزرگی دارد و اگر محیط زندگی شما آپارتمانی و کوچک می‌باشد، باید از این اقدام منصرف شوید. زیرا محیط کوچک و عدم فعالیت باعث افسردگی و بیماری‌های عضلانی در سگ خواهد شد. در صورتی که در نقاط متراک شهری زندگی می‌کنین برای پیاده‌روی سگ با توجه به جثه بزرگ سگ با مشکلات عدیده‌ای موجه خواهید شد و علاوه بر این موارد سگ سرابی نیاز به تغذیه بیشتری خواهد داشت. آموزش سگ به شرط انجام از روش‌های صحیح امکان‌پذیر است.

 • سگ سرابی خیلی عالیه ولی من یک سگ دارم سرابی هست که ۶تا انگشت پا داره آیا نژادش سرابی هست؟!

 • بنده حدود ۵ ساله که سگ سرابی دارم و باید بگم‌البته همه سگها وفادار هستند. ولی در مورد سگ سرابی به دلیل قدرت کم‌نظیرشان با هر شخص و یا حیوانی به خاطر صاحبش جان خود را به خطر میاندازد .اما سگ لابرادور هم دارم که به هیچ عنوان ادم گیر نشد و خصلت سگ سرابی رو نداره

با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید