خانه سگ ها توله سگ برنامه واکسیناسیون توله سگ ها

برنامه واکسیناسیون توله سگ ها

۴۶۵۴۴
برنامه واکسیناسیون توله سگ ها

واکسن ها داروهای بیولوژیکی هستند که ایمنی را بدن توله سگ را در برابر بیماری‌های خاصی افزایش می‌دهند. واکسن‌ها می‌توانند با اشکال ضعیف شده پاتوژن‌ها، میکروب‌های مرده، سموم میکروبی یا پروتئین‌های سطحی تولید شوند. وقتی سگ یا توله سگ واکسن می‌شود، بدن سگ به حالت آماده باش برای مقابله با بیماری تبدیل می شود. حالت بوجود آمده برای مدت مشخصی ایجاد می‌شود و برای بوجود آوردن حالت آماده در بدن سگ، واکسیناسیون باید مجددا طبق برنامه و زمانبدی مشخصی انجام شود. واکسن‌ها بسته به کشور و بیماری‌های شایع در هر منطقه می‌تواند متفاوت باشد، اما دستورالعمل یکسان بوده و متغیر نیست.

واکسن‌ها و سیستم ایمنی توله سگ
به مانند همه پستانداران، توله سگ‌ها با سیستم ایمنی نابالغ و ضعیف متولد می‌شوند که قادر به محافظت از بیماری‌های عفونی نیستند. به همین دلیل است که آنها نیاز به دریافت کلستروم دارند. توله سگ کلستروم را به همراه شیر مادر دریافت می‌کند و شامل موادی(آنتی بادی) است که منجر به محافظت بدن در برابر بعضی از بیماری‌ها است.
از آنجایی که واکسن در توله سگ سبب کاهش تعداد آنتی بادی‌ها می‌شود، توله سگهای نوزاد و خیلی کوچک را واسیناسیون نمی‌کنند.

اولین واکسن توله سگ ۴۵ روز بعد از تولد زده خواهد شد.  البته ممکن است قبل از ۴۵ روز واکسن برای توله سگ شما تجویز شود. این مورد و تصمیم گیری درباره آن فقط و فقط توسط دامپزشک انجام خواهد گرفت.
از طرفی سگی که به مدت طولانی واکسن‌های مورد نیاز را دریافت نکرده باشد، به معنی عدم محافظت سگ به مدت طولانی خواهد بود. از آنجایی که ذخیره آنتی بادی سگ ها به مرور زمان کاسته می شود، مقاومت بدن سگ در مقابل بیماری‌ها کاهش می‌یابد.
موارد فوق اهمیت واکسن در توله سگ‌ها را به خوبی نشان می‌دهد و شما نیز برای داشتن سگی سالم باید در زمان توله بودن سگ خود، تمام واکسیناشیون‌های لازم را انجام دهید.

برنامه واکسیناسیون توله سگ ها

واکسن‌های ضروری و اختیاری برای توله سگ
واکسن‌ها به دو دسته ضروری و اختیاری تقسیم می‌شوند. دسته اول و ضروری اولین واکسن‌هایی هستند که باید به تمام توله سگ ها داده شوند، زیرا از بیماری‌های خطرناک و شایع سگ ها در سراسر جهان محافظت می کنند.
دسته واکسن‌های اختیاری، آن دسته از واکسن‌هایی هستند که بسته به موقعیت جغرافیایی و بیماری‌های شایع در آن منطقه تجویز می‌شوند. به همین دلیل، واکسن‌های غير ضروری فقط در مکان‌های خاص و یا سگ‌هایی که خطر ابتلا به این بیماری ها را دارند، تجویز می شود.

واکسن‌های اصلی و ضروری عبارتند از :

  • واکسن دیستمپر
  • واکسن هپاتیت عفونی
  • واکسن پاروویروس
  • واکسن هاری

واکسن‌های غیر ضروری عبارتند از :

  • واکسن لپتوسپیروز
  • واکسن Canine parainfluenza
  • واکسن کنل کاف
  • واکسن بیماری لایم
  • واکسن Coronavirus

در نظر داشته باشید که یک واکسن اختیاری در یک کشور ممکن است در منطقه و کشوری دیگر از موارد ضروری باشد. بنابراین تنها دامپزشک این موضوع را باید تشخیص دهد.

برنامه واکسیناسیون توله سگ ها

برنامه واکسیناسیون برای توله سگ ها
برنامه واکسیناون توله سگ بسته به منطقه و دامپزشک می‌تواند متغیر باشد. این امر بستگی به نظر حرفه‌ای هر دامپزشک و میزان بروز هر بیماری در منطقه دارد.
با توجه به همه موارد یک برنامه منظم و استاندارد برای واکسیناسون توله سگ شامل موارد زیر خواهد بود.
هفته ۸: (آدنوویروس ۱ یا ۲، دیستمپر، پارا آنفلوانزا و پاروویروس).
هفته ۱۲: ( آدنوویروس ۱ یا ۲، دیستمپر، پارا آنفلوانزا و پاروویروس) و لپتوسپیروز.
هفته ۱۶: ( آدنوویروس ۱ یا ۲، دیستمپر، پارا آنفلوانزا و پاروویروس) و لپتوسپیروز.
هفته ۲۴: هاری
برنامه سالانه:( آدنوویروس ۱ یا ۲، دیستمپر، پارآوفلوانزا و پاروویروس)، لپتوسپیروز و هاری.

به یاد داشته باشید که برنامه پیشنهادی فقط یک راهنمای کلی است. دامپزشک شما ممکن است برنامه دیگری را تجویز نماید که برای توله سگ شما مناسب است.

اثرات جانبی واکسن ها

بعضی از سگ‌ها به اثرات و عوارض جزیی مانند بی حالی، تب و از دست دادن اشتها پس از واکسیناسیون مبتلا می‌شوند. در بعضی موارد تورم کوچکی در محل تزریق اتفاق می‌افتد. این عوارض مدت کوتاهی طول می کشد و هیچ خطری برای سلامتی توله سگ شما بوجود نخواهد آورد.

بیماری سگ توله سگ مراقبت و نگهداری سگ

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید