خانه گربه ها تغذیه تغذیه صحیح گربه

تغذیه صحیح گربه

۷۲۳۳
تغذیه صحیح گربه

گربه ها حیوانات گوشتخواری هستند که در زندگی طبیعی ، از شکار تغذیه میکنند. بنابراین غذای آنها دارای پروتئین زیاد ، چربی متوسط و کربوهیدرات کم دارد. البته گربه ها توانایی استفاده از کربوهیدرات ها را به عنوان منبع انرژی دارند، اما بصورت محدود. برخلاف سازگاری بچه گربه ها با رژیم غذایی دارای کربوهیدرات پایین، آن    ها میتوانند نشاسته و قند غذا را مصرف کنند. درغذاهای تجاری ترجیح بر این است که تا %۳۵  وزن غذای خشک، قند و نشاسته باشد. تغذیه ی بیش از حد با کربوهیدرات    هایی که قابلیت هضم کمی دارند ( مثل شیر گاو، که دارای لاکتوز است )، منجر به نفخ، ایجاد گاز و اسهال  در گربه ها می گردد.(غذاهای خشک به غذاهایی اطلاق می شوند که به صورت آماده و بسته بندی شده در فروشگاه ها تهیه می شود.) در مواردی که بچه گربه کوچک بوده و نیاز به شیر داشته باشد نیز می توان این عمل را طبق تصویر زیر انجام داد. تغذیه صحیح گربه بدن بچه گربه ها توانایی ساخت دوازده آمینواسید از بیست و سه آمینواسید متفاوت را داراست و یازده آمینواسید دیگر جزء مواد ضروری محسوب می شوند که حتماً باید توسط غذا به بدن برسند. در این بین  پروتئین های حیوانی (گوشت و محصولات جانبی آن) دارای ارزش بیولوژیکی بالاتری نسبت به پروتئین های گیاهی (کنجاله سویا و گلوتن ذرت) برای تغذیه گربه ها هستند.  برای داشتن عملکرد طبیعی دستگاه قلبی- عروقی، تولید مثلی و بینایی باید در غذای بچه گربه ها پروتئین حیوانی موجود باشد. وجود پروتئین های حیوانی برای داشتن گربه ای سالم و با نشاط ضروری می باشد، این پروتئین ها منبع غنی ویتامین A می باشد. تغذیه صحیح گربه گربه ها از چربی ها به عنوان منبع انرژی، اسیدهای چرب ضروری و ویتامین های محلول در چربی A، D، E و K استفاده می کنند. توجه داشته باشید که  بچه گربه ها توانایی تبدیل بتا- کاروتن سبزی ها به ویتامین A را ندارند و بنابراین نیاز به تامین ویتامین A مورد نیازشان را از بافت های حیوانی دارند، همچنین رژیم غذایی آن ها باید غنی از تیامین و نیاسین باشد. در رژیم غذایی گربه سانان احتیاجی به ویتامین C نیست زیرا توانایی ساخت آن را دارند. همچنین وجود چربی در غذا باعث خوش طعم شدن غذا برای بچه گربه ها می شود و به حفظ پوست و موی سالم کمک می کند. در مقایسه با توله سگ ها، بچه گربه ها بیشتر نیازمند دریافت روزانه   ی اسیدهای چرب هستند، چون قادر به ساخت آن ها نمی باشند.

 بچه گربه های تازه متولد شده در طی هفته اول زندگی خود  حدود ۳۰ میلی لیتر در روز شیر نیاز دارند که باید درچند وعده غذایی در طول روز  تقسیم بندی شود. در صورتی که بچه گربه ضعیف یا تحت استرس است باید غذای آن با تناوب بیشتری در طول شبانه روز داده شود. در طی هفته ی دوم، میزان مصرف بچه گربه به حدود ۶۰ سی سی در طول روز می رسد، و در صورتی که به طور منظم وزن اضافه می کند، می توان تعداد مرتبه  ی غذا دادن را کاهش داد. در هفته سوم بچه گربه ها باید در حدود ۸۰ سی سی در روز شیر مصرف کنند. و در هفته چهارم ۱۰۰ سی سی .

از این پس می توان کمی غذای نرم به جیره روزانه اضافه کرد. از حدود شش هفتگی می توان روزی چهار بار، از حدود دوازده هفتگی روزی سه بار و از شش ماهگی دو بار در روز غذا بخورند.

آموزش تغذیه و رژیم غذایی گربه مراقبت و نگهداری گربه

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید