خانه گربه ها عقیم کردن عقیم کردن گربه: چرا و چگونه؟!

عقیم کردن گربه: چرا و چگونه؟!

۴
۱۶۸۵۸
عقیم کردن گربه: چرا و چگونه؟!


عقیم کردن گربه نیازمند مقدماتی است، کارهایی را که قبل از عقیم کردن گربه باید انجام  دهید را به طور کامل شرح داده ایم.

اقرادی که زدارای گربه به عنوان حیوان خانگی می باشند از این که بخواهند گربه یشان را عقیم کنند شک و تردید دارند و از حداقل خطرات آن که نسبت به مزایای آن ناچیز است می ترسند.
درفصول مشخصی ازاسل یاالااخص در فصل بهار گربه ها به دنبال به دنیا آوردن کوچولوهای دوست داشتنیشان هستند. برای جلوگیری از ازدیاد بسیار زیاد گربه بهتر است که گربه را عقیم نماییم که این امر نیز توسط دام‍‍‍‍‍‍‍پزشک و عمل جراحی انجام می پذیرد.
این جراحی به شدت به صاحبان گربه ها توصیه می شود تا از تولید مثل آن ها جلوگیری شود زیرا عقیم نمودن باعث افزایش عمر گربه های خانگی می شود. عقیم سازی همچنین مانع به دنیا آمدن بچه گربه های ناخواسته را که قرار است بعدا رها شوند و از آن ها مراقبت نشود، می گیرد.
عقیم کردن گربه: چرا و چگونه؟! مزایای عقیم سازی گربه
عقیم سازی گربه موجب افزایش عمر گربه میگردد درواقع عقیم سازی گربه مانع خطرات احتمالی و بروز بیماریهایی در گربه مانند عفونت ادراری، بیماری هایی مانند ویروس نقص ایمنی گربه‌سانان (ایدز گربه سانان) و تومورهای سینه در گربه های مادّه را کاهش می دهد.
عقیم سازی گربه او را آرام تر، مهربان تر و رامتر نیز می کند. کمتر تصمیم به فرار می گیرند و در نتیجه خطراتی که برای آن ها پیش می آید نیز کمتر است (عدم برخورد با اتومبیل ها، عدم دعوا با دیگر گربه ها).
تغییرات هورمونی ناشی از دستکاری بدن گربه موجب می شود که در زمان فحلگی گربه های نر دیگر محدوده زندگی خود را با ترشحات هورمونی علامت گذاری نکنند و گربه های مادّه هم دیگر میومیوهای بلند نمی کنند. اختگی و عقیم کردن همچنین موجب کاهش جنب و جوش گربه های نر می شود که این امر خطرات آسیب دیدن او را نیز کم می کند.گربه عقیم شده آرام تر و در منزل در گوشه ای بدون آزار خاصی زندگی را ادامه می دهد.
توجه به اضافه وزن
گربه های عقیم به دلیل تحرک کمتر اضافه وزن پیدا می کنند، به ویژه گربه های نر. نیاز به فعالیت در گربه های عقیم بیش از ۳۰ درصد کاهش می یابد و اشتهای او به غذا نیز افزایش می یابد.
چه زمانی و چگونه گربه را عقیم کنیم؟
عمل جراحی عقیم کردن باید در همان ماه های اولیه تولد انجام شود و محدودیت سنی برای آن وجود ندارد. گربه در هر سنی از عمر خود می تواند تحت عمل جراحی قرار بگیرد اما بهتر است که در زمان بلوغ جنسی حیوان یعنی ۶ یا ۷ ماهگی این عمل صورت بگیرد.
عقیم سازی گربه ماده شامل برداشتن تخمدان های او و عقیم کردن گربه نر شامل برداشتن بیضه های او می شود. گربه قبل از عمل باید ناشتا باشد و روزهای بعد از عمل با آرامش استراحت کند.قرص های پیشگیری از بارداری هرگز پیشنهاد نمی شود زیرا موجب بروز سرطان در گربه های مادّه می شود.
عقیم کردن گربه: چرا و چگونه؟!
برای سلامتی گربه خود حتما قبل و بعد از عمل جراحی عقیم سازی گربه خود با دامپزشک به صورت مداوم مشورت نمایید

آموزش عقیم کردن گربه مراقبت و نگهداری گربه

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


 • با سلام
  گربه من ماده س، امروز عقیمش کردم، از موقعی ک بهوش اومده عصبانی و همش در حال دست و پا زدنه، و اصلا نمیتونه راه بره

  • با سلام و احترام
   مواردی که فرمودید، موارد است که بعد از جراحی طبیعی است. حتما به راهنمایی‌های دامپزشک خود توجه نمایید و در صورت هرگونه اتفاق با سریعا با دامپزشک تماس بگیرید.

 • من گربه نردارم تازه امروز عقیم شده اما دامپزشک هیچ پانسمانی نکرده روی زخم ایا این درسته یا غلط ؟؟من باید چیکارکنم الان

  • دوست عزیز توصیه اکید ما انجام تمام تجویزهای دامپزشک است. زیرا گربه شما را ویزیت کرده و بر تمام نیازهای گربه شما واقف است. لطفا از انجام کارهای اضافی و توصیه نشده خودداری نمایید و هرگونه مشکل را سریعا با دامپزشک خود درمیان بگذارید.

با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید