خانه گربه ها آموزش عوارض اضافه وزن و چاقی در حیوانات خانگی

عوارض اضافه وزن و چاقی در حیوانات خانگی

۳۱۵۴
عوارض اضافه وزن و چاقی در حیوانات خانگی

حیوان خانگی چاق حیوان خانگی خوشحال نیست
چاقی در حیوانات خانگی نیز مانند سایر افراد در معرض ابتلا  و تبدیل به یک اپیدمی است. بیش از نیمی از سگ ها و گربه ها در سراسر جهان بر روی بالش می جنگند.

در حالی که حیوانات خانگی با وزن بیش از حد ممکن است به یک نوع نگرانی اجتماعی نسبت به انسان برسند، آسیب های پزشکی و عاطفی همگی مشابه آسیب ها در انسان است. چاقی در حیوانات، بالاخص حیوانات خانگی می تواند عواقب جبران ناپذیری در سیستم بدن حیوان خانگی ایجاد کند، از جمله بیماری های مانند دیابت و استئوآرتریت.

افراد صاحب حیوان خانگی اغلب می گویند که آنها اهمیتی نمی دهند که حیوان خانگی آنها "چاق" باشد، فقط بیشتر آنها را دوست داریم! هدف و دغدغه ما این است که به آنها بگویم زمان کمتری برای ارائه این عشق وجود دارد. تحقیقی در حوزه طول عمر و نسبت آن با چاقی حیوانات خانگی صورت گرفت که نشان داد، حیواناتی که ۱۰ تا ۲۰ درصد اضافه وزن داشتند، و حتی چاق، که به طور معمول بیش از ۲۰ درصد تعریف می شود، متوسط ۱.۸ سال کمتر از همتایان خود را در مقایسه با وزن مطلوب عمر میکنند. این امر در مورد حیوانات خانگی که بیشتر از ۲۰ درصد اضافه وزن دارند و درواقع چاق محسوب می شوند، به مراتب بیشتر است.

مطالعه دیگری نشان می دهد که چاقی در واقع پیامدهای عاطفی برای حیوانات خانگی دارد. حیواناتی که اضافه وزن داردند، دارای نمرات بدتری در سلامتی، کیفیت زندگی، درد و اختلالات عاطفی هستند. با این حال، خبر خوب این است که ارزش ها می توانند با کاهش وزن بهبود یابند و  حیوان خانگی شما را به سمت سلامتی و شاداب سوق دهند.

عوارض اضافه وزن و چاقی در حیوانات خانگی

نمایش عشق از طریق غذا
پس مشکل دقیقا کجاست؟ آیا غذاها بیش از حد دارای کالری هستند؟ آیا حیوانات خانگی به اندازه کافی ورزش نمی کنند؟ آیا مشکل برآمده از ژنتیک حیوانات است؟ تجربه در عوامل چاقی حیوان نشان می دهد که این موارد قسمت کوچکی از مشکلات اضافه وزن در حویانات خانگی را شامل می شود. به نظر می رسد دامپزشکان و صاحبان حیوانات ممکن است کمی در پشت منحنی نسبت به همتایان انسانی ما باشند. مطالعات نشان می دهد افراد تا زمانی که حیوانات خانگی در نزدیکی آنها هستند، برای کاهش وزن حیوانات اقدام نمی کنند. اما بسیاری از متخصصان دامپزشکی بیشتر بر روی برنامه های غذایی و برنامه های سنتی تمرکز می کنند و کمتر در مورد پایبندی یا اینکه حیوانات خانگی در بدو تولد چاق بوده و یا دارای ژن چاقی می باشند، این میتواند تصور درستی باشد زیرا حیوانات برای غذا خوردن نمی توانند درب یخچال را باز کنند.!

با این حال، زمینه در حال شروع به درک این موضوع است که چاقی حیوان خانگی بسیار بیشتر در مورد پیوند انسان و حیوانات، نسبت به کاسه مواد غذایی است. در سال ۲۰۱۴، در میان گروهی از متخصصان چاقی حیوان خانگی که توسط انجمن دامپزشکان حیوانات آمریکایی سازمان یافته بود،تحقیقی صورت گرفت تا دستورالعملهای جدید مدیریت وزن را منتشر کنند، که این امر مستلزم به رسمیت شناختن نیاز به پیوند با حیوانات، و اینکه باید حیوانات مورد توجه قرار گیرند. درک و قبول این نتیجه با یک سوال شروع می شود. آیا صاحب حیوان خانگی آماده تغییرات و غلبه بر چالش هایی است که می تواند کاهش وزن حیوان خانگی را سبب شود؟

در یک بررسی و مقایسه صورت گرفته، سبک های رفتاری والدین با فرزندان  را با رفتارهای صاحبان حیوانات بر حیوان خانگی مقایسه شد. به عنوان صاحبان حیوانات خانگی، ما گربه ها و سگ هایمان را مانند اعضای خانواده ترجیح می دهیم. پیوند عاطفی و روحی عمیق تر وجود دارد که وقتی سگ خانوادگی فقط سگ خانوادگی بود، معمول نبود. اگر دامپزشکان می توانند یک پدر و مادر حیوانات پرخطر را تشخیص دهند، شاید بتوانیم به آنها کمک کنیم تا استراتژی هایی را برای جلوگیری از بیان عشق از طریق غذا، کمک کنند.

یک رابطه سالمتر
مدیریت چاقی در حیوانات خانگی نیاز به دامپزشکان، پزشکان و روانشناسان برای همکاری با یکدیگر می باشد. بسیاری از مدارس و بیمارستان های دامپزشکی در حال حاضر از کارگران اجتماعی که به دامپزشکان کمک می کنند جنبه اجتماعی پیوند انسان و حیوانات را درک کنند و به مراقبت حیوانات کمک کنند. به عنوان مثال، یک صاحب سگ که همسر خود را از دست داده است و هر روز صبح با سگ خود در یک تختخواب بیدار می شود، سعی دارد جایگزین یک سنت شود که با دیگران قابل مقایسه است. یک کارمند اجتماعی با پیشینه روانشناختی میتواند برای تهیه یک طرح که به پیوند مالک با حیوان خانگی خود احترام بگذارد، بدون تأثیر منفی بر سلامت حیوان خانگی کمک کند.

نکات و ترفندهایی برای کاهش وزن حیوان خانگی 
مشکلی با کاهش وزن حیوان خانگی خود دارید؟ در اینجا برخی از استراتژی های عیب یابی برای آزمایش وجود دارد

مشکل : حیوان خانگی من همیشه درخواست غذا می کند.
راه حل : ابتدا با دامپزشک خود چک کنید، اما اگر کالای مصرفی و نیازهای مواد مغذی حیوانات را برآورده نکنید، ممکن است حیوان خانگی شما فکر کند که نیاز بیشتری به آنها دارد. همچنین، سعی کنید زمان های درمان را برای سایر فعالیت های اجتماعی مانند نظافت و یا پیاده روی کوتاه و ساده جایگزین کنید. در نهایت شما می توانید بخشی از رژیم غذایی را به جای وعده های غذایی استفاده کنید، یا غذا را به وعده های مکرر و کوچکتر تقسیم کنید.

مشکل : حیوان خانگی من تمام طول شب را درخواست غذا می کند
راه حل : این خصیصه به ویژه گربه ها میباشد که دوست دارند در شب غذا بخورند، بنابراین درست قبل از خواب، غذا را تنظیم کنید. فیدرهای زمانبندی خودکار را در طول شب تنظیم کنید. یا اسباب بازی های پنهان یا رفتارهایی را که حیوانات خانگی شما می توانند در طول شب نگاه کنند ارائه دهید. این رفتار می تواند پخش کارتون برای حیوان باشد. همچنین دقت کنید جایزه دادن به حیوان را با غذا دادن به حیوان انجام نگردد. از این اتفاق کاملا اجتناب کرده و آن را با بازی بیشتر و یا توجه بیشتر جایگزین نمایید.

مشکل : حیوان خانگی من از غذای دیگر حیوانات می خورد و یا غذای دیگر حیوانات را میدزدد.
راه حل : گزینه های تغذیه ای مجزا را در نظر بگیرید. در صورت امکان، با دامپزشک خود صحبت کنید تا ببینید که آیا یک غذا وجود دارد که می توانید برای هر حیوان خانگی در خانه استفاده کنید.( البته این امر باید با دامپزشک مطرح شده و با هاهنگی دامپزشک مجرب انجام شود). شما می توانید پازل های غذایی را برای کاهش سرعت و جدا کردن تغذیه پیشنهاد دهید یا محصولاتی را امتحان کنید که دسترسی غذایی را بر اساس یک مدل قابل برنامه ریزی و  محدود کننده کالری باشند.

مشکل : حیوان خانگی من غذای جدید را  نمی خورد.
راه حل : به تدریج یک غذای جدید را در بازه زمانی بیشتر از یک هفته معرفی کنید. غذای جدید را با رژیم غذایی فعلی توام کنید و به مرور رژیم غذایی سابق را کنار بگذارید. اگر این اتفاق کمک کننده نبود، با متخصص دامپزشک خود در مورد گزینه های رژیم غذایی با بافت های مختلف و دارای رطوبت صحبت کنید. همچنین شما می توانید با روش های درمانی، بیش از ۱۰ درصد کالری موجود را با تقویت کننده طعم و مزه کاهش دهید. در صورتی که حیوان خانگی یک وعده غذا را از بین ببرد، از ارائه گزینه های غذایی اجتناب کنید با این حال، اجازه ندهید گربه ها بیش از ۲۴ ساعت بدون مصرف وعده غذایی سپری کنند.

در کلینیک های چاقی، پزشکان، متخصصان تغذیه و دامپزشکان با یکدیگر همکاری می کنند تا برنامه های کاهش وزن برای حیوان خانگی ایجاد کنند. هدف ما ارایه یک برنامه سالم همراه با فعالیت بدنی است، بنابراین صاحبان حیوانات خانگی و سگ های آنها می توانند سلامت خود را بهبود بخشند و پیوند خود را تقویت کنند. درواقع شما با کاهش وزن حیوان خانگی خود با یک برنامه رژیم غذایی اصولی و ترکیب با یک برنامه ورزشی علاوه بر سلامتی حیوان خانگی شما، موجب سلامت شخصی خود نیز خواهید شد. برنامه هایی که تقویت و حمایت از پیوند انسان و حیوانات بدون اضافه کردن کالری برای حفظ رابطه دوستانه لازم و ضروری است، و یادگیری این مطلب که از ابراز " عشق " به حیوان خانگی، با غذا دادن برای حیوان اجتناب کنید.

تغذیه و رژیم غذایی گربه مراقبت و نگهداری گربه

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید