خانه گربه ها مراقبت و نگهداری پیشنهادهایی برای مراقبت از گربه های پیر

پیشنهادهایی برای مراقبت از گربه های پیر

۲۶۰۳
پیشنهادهایی برای مراقبت از گربه های پیر

پیری برای گربه ها لزوما به معنای عذاب و دردسر نیست! اگر بدن و خلقیات گربه آرام آرام شروع به تغییر می کند، باید برای او محیطی آرام و بی سر و صدا فراهم کنید.

اگرچه امید به زندگی کنونی گربه ها با توجه به نژادهای مختلف آن ها متفاوت و عموما بین ۱۵ تا ۱۸ سال است، گربه از سن ۱۰ سالگی پیر تلقی می شود. از ۱۰ سالگی سالخوردگی گربه احساس می شود: حالت فیزیکی آن تغییر می کند و رفتارش نیز عوض می شود (کثیف شدن، میومیوهای بی موقع، سردرگمی، از دست دادن تعادل و نداشتن اشتها…). شما باید به گربه کمک کنید تا با این تغییرات ناگهانی کنار بیاید.

خود را با رفتار گربه وفق دهید…
برای کمک به گربه، کلید حل مشکل وفق دادن خودتان است. باید بدون آن که انتظار داشته باشید با شما ارتباط برقرار کند به او محبت کنید. در واقع، حتی بازیگوش ترین گربه ها هم با بالا رفتن سن تحملشان کم تر و کم تر می شود. درد آن ها شدیدتر می شود و حق دارد که نتواند حتی نوازش کردن های شما را تحمل کند. پس بهتر است اصرار به نوازش او نکنید و اگر میزان عصبانیت گربه بسیار زیاد بود، حتما با پزشک مشورت کنید.

مطمئنا نباید همه گربه ها را همسان دانست: بعضی گربه ها تا پایان عمر همان رفتار همیشگی خود را حفظ می کنند و بعضی دیگر از آن ها ویژگی های رفتاری جوانیشان تشدید می شود؛ مثلا گربه هایی که غرغرو یا ترسو بوده اند با گذشت سال ها این ویژگیشان تشدید می شود.

…اما هرگز رهایش نکنید
هر چه قدر هم گربه شما رفتارش عوض شده باشد، نباید هرگز او را رها کنید. هر چقدر پیر و مریض باشد، باز هم به توجه شما نیاز دارد. اما دقت داشته باشید که گربه ها می توانند از محبت و مهربانی شما استفاده کنند و حد و مرزها را بشکنند. حواستان باشد که اگر مثلا از سن ۱۲ سالگی او را منع کرده اید که به داخل آشپزخانه بیاید، باید همچنان از این قانون پیروی کند.

گرما و امنیت
گربه ها وقتی پیر می شوند به گرما و راحتی نیاز دارند. در نتیجه ترجیح می دهند به گوشه ای گرم و نرم کنار آتش شومینه یا رادیاتور بروند و لم بدهند. می توانید به او بالش یا کوسنی نرم و راحت بدهید و به آرامی او را نوازش کنید.

همان طور که انسان های سالخورده  دوست ندارند عادت هایشان بهم بخورد، گربه ها نیز همین طورند و روتین بودن را ترجیح می دهند. گربه پیر ثابت بودن را دوست دارد؛ تا آن جا که می توانید جای او را تغییر ندهید و اگر به مسافرت می روید بهتر است او را در خانه نگه دارید و با خود همراه نکنید.

غذای گربه سالخورده
در پایان باید گفت که غذای گربه پیر نیز باید غذایی مناسب باشد. غذای او باید سرشار از آنتی اکسیدان (ویتامین ای) و اسیدهای چرب ضروری باشد. اگر راه رفتن برای گربه سخت است، می توانید به جای پاته به او کروکت بدهید. اگر گربه اضافه وزن ندارد، می توانید گاهی چند نوع تنقلات نیز در کنار غذا به او بدهید.

آموزش مراقبت و نگهداری گربه

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید