خانه گربه ها مراقبت و نگهداری چگونه موهای گربه خود را شانه زده و برس بکشیم

چگونه موهای گربه خود را شانه زده و برس بکشیم

۸۵۹۶
چگونه موهای گربه خود را شانه زده و برس بکشیم

شانه و برس کشیدن موهای گربه از وظایف یک صاحب حیوان خانگی مسئولیت پذیر است. جلسات منظم شانه زدن موهای گربه از سستی و ریزش مو جلوگیری کرده، و همچنین مانع از جمع شدن اجسام و حیوانات ریز در بین موهای گربه می شود. بسته به اینکه آیا موی گربه شما کوتاه یا بلند است، به ابزارهای مختلف نیاز دارید. صرف نظر از طول موی گربه شما، بازرسی هایی که قبل از هر شانه کشیدن انجام می دهید می تواند به شما در تشخیص مشکلات در مراحل اولیه خود کمک کند، در حالی که هنوز قابل درمان هستند. به عبارت دیگر، شانه زدن معمولی می تواند زندگی گربه شما را به راحتی بهبود بخشد.

موهای گربه خود را بررسی و بازدید کنید، برای انجام این کار از دستکش های لاستیکی استریل استفاده نمایید. این یک اقدام احتیاطی است تا شما از هرگونه تحریک پوست حیوان خانگی خویش حذر کنید. همچنین مانع از انتقال میکروب از دست خود به گربه و یا بلعکس می شوید. اگر شما کنه ای را در پوست یا بین موهای گربه یافتید، می توانید به راحتی قبل از آسیب به گربه آنها را حذف نمایید.

آنچه را که مو و پوست سالم است، تشخیص دهید. اطمینان حاصل کنید که مو براق و صاف است. در غیر اینصورت حتما سعی در برگشت مو و پوست گربه خود به حالت طبیعی و سالم نمایید. اطمینان حاصل کنید که پوست گربه نرم و بدون هیچ لکه ای باشد. اگر آثاری از شوره مو، زخم، قسمت بی مو (کچلی) یا لکه های قهواه ای برخوردید، حتما به دامپزشک مراجعه کرده و گربه خویش را درمان نمایید. اگرچه این علائم در اغلب اوقات طبیعی بوده و یا ناشی از تغییر رژیم غذایی گربه می باشد، اما در بعضی موارد ممکن است ناشی از بیماری هایی مانند مانگ و یا عدم تعادلی هورمونی باشد.

جستجو در بین موهای گربه برای یافتن کک، اگر متوجه شدید میزان کک بیش از حد معمول است، برای این مرحله می توانید از شامپوی ضد کک استفاده نمایید. سپس در بین موهای گربه به دنبال یافتن کک ها باشید و پوست و موی گربه خود را عاری از کک نمایید. شما همچنین باید به دنیال تخم کک نیز باشید. چون رنگ این تخم ها سفید است اغلب با پوست گربه هم رنگ بوده و نیاز به دقت بیشتری جهت یافتن دارد. آنها اجسام کوچک و مشکی که بیشتر شبیه به دانه های شن بر روی پوست گربه هستند.

همچنین در بین موهای گربه به دنبال یافتن کنه های احتمالی باشید. این کار را فارغ از اینکه محیط زندگی حیوان خانگی  شما داخل یا خارج از منزل می باشد انجام دهید. کنه ها بسیار کوچک هستند و باعث خون ریزی نمی شوند. آنها قهوه ای با بدن پاره ای شکل هستند. وقتی که کنه ها پر از خون هستند، مانند کیست های خاکستری بزرگ از پوست حیوانات خانگی آویزان می شوند. اگر کنه ای را در پوست حیوان خانگی خود یافتید، با یک موچین آن را گرفته از بین موهای حیوان بیرون بکشید. دقت کنید که در حین انجام این کار به پوست حیوان آسیبی وارد نکنید. کنه را در ظرف کوچکی که از الکل پر شده است قرار دهید.

زیر دم گربه را بررسی کنید. در پی یافتن باقی مانده مدفوع گربه که چسبیده و خشک شده در بین موهای گربه باشید. این مشکل و عارضه در بین گربه هایی که موی بلندی دارند شایع است. اگر در این حین به دانه هایی که شبیه برنج هستند و دارای رنگ قهوه ای مایل به زرد هستند، برخوردید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید و موضوع را با دامپزشک مطرح نمایید. زیرا ممکن هست که این مورد گونه ای از کرم باشد که برای سلامت گربه شما بسیار خطرناک خواهد بود.

برای شانه زدن موی گربه ازقسمت سر  به سمت دم حرکت کنید. برای اینکار بهتر است از یک برس فلزی یا یک شانه ریز اسفاده کنید. برس دارای خز انتخاب بهتری خواهد بود. وجود هر شی یا جاندار مزاحم در هنگام شانه زدن ناراحتی و درد گربه را سبب خواهد شد. یکی از راه های پی بردن به این موضوع، مخالفت و ممانعت گربه از شانه زدن و برس کشیدن است. به هنگام شانه زدن قسمت گوش گربه، بسیار مراقب باشید زیرا بعضی از گربه ها به این قسمت از بدن خود بسیار حساس هستند. بسیاری از گربه ها دوست دارند صورتشان را مالش دهند. اگر گربه شما شروع به مالیدن چهره یا دهان خود را بر روی قلم مو کرد، از این عمل گربه ممانعت نکنید. زیرا این کار به آنها کمک خواهد کرد که از مراقبت و نگهداری از خودشان لذت ببرند.

چگونه موهای گربه خود را شانه زده و برس بکشیم

شانه و برس را به دو طرف و شکم گربه بکشید.

این عمل را ابتدا از دو سمت گربه شروع کنید. با احتیاط، به تدریج و به آرامی به سمت شکم گربه حرکت کنید. اگر گربه به شما اجازه شانه کشیدن موهای شکم خود را می دهد، از بالا به پایین به صورت مستقیم شانه را حرکت دهید. اگر بنا به هر دلیلی گربه مانع از این کار شد، عمل شانه کشیدن را متوقف کنید. اکثر گربه ها از این منطقه بدن خود بسیار محافظت می کنند، زیرا باعث می شود آنها احساس آسیب پذیری کنند.

لازم به تکرار است که از دستکش های لاستیکی استریل استفاده نمایید، ابتدا دستکش را با آب تمیز مرطوب نمایید و سر گربه را نوازش دهید، سپس تمام بدن گربه را نوازش دهید. این عمل به گربه آرامش خاطر داده و عمل شانه کشیدن را سهولت می بخشد. که مانع از هر کشیدگی موهای گربه و اذیت شدن گربه می شود. در صورتی که برس از موهای گربه پر شده باشد، موها را از بین شانه های برس خارج نمایید.

عمل برس کشیدن موهای گربه را در طول هفته ۲ تا ۳ بار تکرار کنید. و این عمل را در بازه های زمانی متفاوت در طول سال انجام دهید، زیرا نوع هوای فصول سال در میزان برس کشیدن تاثیر گذار خواهد بود. بسته به نوع آب و هوا، گربه شما می تواند تعداد جلسات بیشتری برای برس کشیدن مو داشته باشد. با داشتن برنامه منظم، گربه شما از آسیب عواملی که در بالا بیان شد محافظت می شود.

از شانه و برسی استفاده نمایید که دارای دندانه های بسیاری باشد. حرکت تند و سریع با شانه موجب درد و ناراحتی در گربه خواهد شد(مانند فیلم تند و خشن!!)، آرام و ملایم این عمل را انجام دهید. با یک نیروی کافی برای صاف کردن موها برس را بر روی بدن و موهای گربه بکشید. دوباره یادآور می شویم که برس را از سمت سر گربه به سمت دم حرکت دهید.

به هم پیچیدگی ها مو را در اطراف و زیر شکم گربه را شانه بزیند. موهایی که به صورت توپ مانند جمع شده را نگاه کرده و حس کنید. در این قسمت از بدن گربه این موها که به حالت توپی می باشد، رایج هستند. بسیاری از گربه ها به این منطقه از بدن خود بسیار حساس می باشند و لمس این مناطق را نوعی تهدید تلقی میکنند. ممکن است برس و شانه زدن این منطقه در طی چندین مرحله انجام شود.

چگونه موهای گربه خود را شانه زده و برس بکشیم

تابیده شدن موی گربه  را به هم بزنید. این کار ار ابتدا با انگشتان خود انجام دهید. به آرامی تمام تابیده شدن موهای گربه به یکدیگر را با کشیدن موها به سمت پایین، از همدیگر باز کنید. اگر با توده موهای محکم و سخت در هم تابیده روبرو گشتید، به هیچ وجه سعی در از بین بردن و یا اصلاح آنها نکنید. این کار می تواند به پوست گربه آسیب برساند و حتی پوست گربه را جدا کند. شما میتوانید یک از بین برنده توده مو خریداری کنید و به راحتی این عمل را انجام دهید. در بعضی از نژادهای گربه مانند نژاد گربه جنگلی نروژی به علت طوفان طولانی خز که از لبه های پا رشد می کنند، نیاز به مراقبت بیشتری دارند

پس از اتمام برس زدن موی گربه، دستکش های خود را با آب تمیز مرطوب نمایید و بدن گربه را نوازش دهید، با این عمل موهای سست و ریخته شده بر روی بدن گربه را جمع می کنید.

آموزش مراقبت و نگهداری گربه

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید