خانه گربه ها تغذیه آیا گربه ها می توانند شیرینی و شکلات بخورند؟

آیا گربه ها می توانند شیرینی و شکلات بخورند؟

۱۲۲۷۳
آیا گربه ها می توانند شیرینی و شکلات بخورند؟

سلول‌های چشایی یک گربه، طعم‌های شیرین و شیرینی را تشخیص نمی‌دهند. اگر فکر می‌کنید زمانی که به گربه‌ بستنی می‌دهید، آنها بستنی و شیرینی را غنی و خوشمزه می‌دانند، کاملا در استباه هستید. دلیل اینکه چرا گربه ها توانایی چشیدن شیرینی را ندارند خیلی واضح نیست. اعتقاد بر این است که شاید این مکانیسم ایمنی طبیعی باشد، زیرا شیرینی‌ها ارگانیسم گربه‌ها را ویران می‌کنند. چه اتفاقی می افتد وقتی که شما به یک گربه خوراکی شیرین می‌دهید؟ خب، او رنج خواهد برد از گرفتگی، نفخ و ناراحتی معده. بستنی حتی می‌تواند باعث ایجاد اسهال در گربه‌ها شود، بنابراین هم شیرینی و هم بستنی برای گربه‌ها ممنوع هستند.

آیا گربه‌ها لاکتوز را تحمل نمی‌کنند؟

کارتون‌ها و انیمیشن‌ها مسئول معرفی این ایده به ما است که گربه‌ها عاشق شیر هستند. صحنه‌های بیشماری از شیر دزدیدن بچه گربه‌ها یا انتظار مشتاقانه برای داشتن بشقابی پر از شیر وجود دارد. اگرچه، حقیقت این است که شیری که انسان مصرف می‌کند، که به طور معمول شیر گاو است، حاوی چربی بیش از حد برای معده یک گربه خواهد بود. بنابراین وقتی گربه شیر معمول را می‌خورد احتمالا دچار سو هاضمه شده و از بیماری اسهال و نفخ معده رنج خواهد برد. اگر این ناراحتی طولانی باشد، یک گربه می‌تواند دچار کمبود آب شود، که برای سلامت او فوق‌العاده خطرناک است. البته، این وضعیت در همه گربه‌ها اتفاق نمی‌افتد. بعضی از گربه ها از زمانی که کوچک بوده‌اند شیر مصرف کرده‌اند و در طول بزرگسالی این کار را ادامه داده‌اند و بعید به نظر می‌رسد که توانایی تحمل لاکتوز را نداشته باشند. شیر و محصولات لبنیاتی بخشی از مواد تشکیل دهنده اصلی بستنی است، بنابراین این یک دلیل دیگر از دلایل برای ندادن بستنی به گربه است، مخصوصا اگر نشانه‌های عدم تحمل را نشان داده است.

آیا گربه‌ها می‌توانند بستنی بخورند؟

سوال دیگری که در ذهن شما شکل گرفته، این خواهد بود که آیا گربه می‌تواند شکلات بخورد؟ جواب این سوال خیر است. شکلات برای سلامت گربه بسیار خطرناک و مضر است.
شکلات حاوی توبرومین (Theobromine) است، ترکیباتی در پوست کاکائو یافت شده که سیستم عصبی را به نحوی مشابه با کافیین تحریک می‌کند. بدن گربه قادر به پردازش این ماده نیست، بنابراین اگر شما اجازه دهید گربه شکلات را گاها مصرف کند، توبرومین به آرامی در بدن گربه ذخیره می‌شود. عوارض تحت تاثیر مصرف مداوم شکلات در گربه شامل اسهال، گرفتگی و همچنین استفراغ و عطش بیش از حد است.

مصرف طولانی مدت و بیش از حد شکلات توسط گربه ها می‌تواند باعث مرگ حیوان شود. البته، اگر گربه شما بطور تصادفی مقدار کمی شکلات مصرف کند، نباید نشانه‌های مسمومیت را نشان دهد. مشکل زمانی رخ می‌دهد که مقدار مصرف شده بسیار زیاد باشد.

آموزش تغذیه و رژیم غذایی گربه مراقبت و نگهداری گربه

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید