خانه گربه ها گربه پرشین مراقبت از گربه پرشین

مراقبت از گربه پرشین

۱۲۸۵۸
مراقبت از گربه پرشین

گربه پرشین یا گربه ایرانی با ظاهر عالی و ظریف، یکی از بهترین و معروفترین نژادهای شناخته شده در جهان است. آنها دارای موهای نازک و صاف بسیار زیبایی هستند و همچنی شخصیت آرام و مهربانی دارند. به دلیل ویژگی‌های خاص و منحصربفرد، گربه‌های پرشین نیاز به مراقبت روزانه دارند. هنگامی که نگهداری از گربه پرشین را برعهده می‌گیرید، مسئولیت و احساس به حیوان خانگی نیاز و لازمه شما برای نگهداری و مراقبت از گربه پرشین خواهد بود.

مراقبت از مو گربه پرشین 
از خصوصیات بارز گربه ایرانی موهای بلند و حجیم است که نیاز به مراقبت روزانه خواهد داشت. شما باید روزانه گربه خود را برس کشیده یا شانه بزنید. گربه را از سن پایین به این روند عادت دهید. هدف از برس کشیدن، درهم پیچیدگی و گره خوردگی موها و جمع کردن موهای ریخته شده در بین موهای سالم است.
عدم شانه کردن مداوم باعث خواهد شد موهای گربه شما درهم پیچیده و شانه زدن را به کاری سخت تبدیل کند که باعث آسیب به موهای بسیار زیبای گربه پرشین خواهد شد.

همانطور که آگاه هستید، گربه‌ها با لیسیدن خود را تمیز می‌کنند. به دلیل حجیم بودن موهای ‌گربه پرشین، برس زدن مداوم موها باعث خوهد شد که توده‌های مو در ریه گربه انباشته شده و سلامتی حیوان خانگی شما را با خطر مواجه کند. علاوه بر این اگر موهای گربه به صورت صحیح مراقبت نشود به مکانی برای لانه کک و پشه‌ها تبدیل خواهد شد.
همچنین علاوه بر شانه زدن مداوم باید موهای گربه پرشین را با شامپو مخصوص که PH خنثی دارد، شستشه شود.
شما می‌توانید به صورت کاملا تخصصی شانه زدن موها و همچنین حمام کردن گربه پرشین را در اختیار داشته باشید.

شانه زدن موهای گربه پرشین


مراقبت از چشم گربه پرشین
چشم‌های گربه پرشین خیس و مرطوب است. البته میزان خیس بودن بسته به هر گربه و فصل متفاوت خواهد بود. اما در همه موارد باید گربه ایرانی هر روز با پد پنبه یا دستمال توالت نرم آغشته به آب، تمیز شوند.
برای تمیز کردن چشمهای گربه ایرانی، دستمال نرم و مرطوب را درست زیر مجرای اشک و گوشه داخلی چشم قرار دهید. به آرامی ترشحات انباشته شده در زیر و اطراف چشم را حذف و تمیز نمایید. سپس با یک دستمال نرم جدا خشک و تمیز کنید. برای هر چشم از دستمال جدا استفاده کنید تا از انتقال میکرو ارگانیسم‌ها و خاک‌ها از یک چشم به چشم دیگری جلوگیری کنید.

بسیار مهم است که چشمان گربه خود را روزانه تمیز کنید، زیرا در غیر این صورت، سوزش فراوان به وجود می آید و احتمال به وجود آمدن زحم متصور خواهد بود. اغلب اوقات، ترشحات چشم گربه ایرانی که تمیز نمی‌گردد انباشته و خشک می‌شود و در هنگام جدا کردن ترشحات خشک شده، خراشیدگی و زخم در صورت گربه پرشین حادث می‌شود.
در بسیاری از گربه‌های پرشین، ترشح اشک به گونه‌ای است که چشم آنها باید دو بار در روز تمیز شود. اگر ناحیه ترشح چشم، سرخ شده باشد باید از یک محلول آنتی اکسیدان استفاده نمایید.

مراقبت از گوش گربه پرشین
گربه‌های ایرانی مانند هر گربه دیگری جرم گوش تولید می‌کنند، اما به طور کلی توصیه می‌شود هر هفته برای تمیز کردن گوش گربه خود به منظور جلوگیری از ایجاد حفره‌ها، قارچ‌ها یا عفونت‌های باکتریایی و همچنین نگه داشتن گربه خود را سلامت و شادابی این روش را انجام دهید.
با دستمال توالت نرم که با آب تمیز مرطوب شده است، تمام سطح خارجی داخل گوش را تمیز کنید. برای تمیز کردن شیارهای گوش از یک پنبه گوش استفاده کنید، اما نباید پنبه را به داخل کانال گوش وارد کنید..

مراقبت از گربه پرشین


مراقبت از پنجه و ناخن‌های گربه پرشین
هر دو هفته یکبار نیاز خواهید داشت تا ناخن‌های گربه پرشین خود را کوتاه کنید. توصیه می‌کنیم ناخن‌ها را قبل از حمام کردن گربه خود کوتاه کنید. زیرا باعث خواهد شد حمام کردن گربه با راحتی بیشتری انجام شود. گفته می‌شود که گربه‌های ایرانی، گربه‌های آرامی هستند که تنها در داخل خانه زندگی می‌کنند.با این حال، بسیاری از آنها در واقع کاملا کنجکاو و پرماجرا هستند، و مانند دیگر گربه‌ها به باغ و شکار می روند. در این صورت ممکن است در بیرون با گربه‌های دیگر دعوا کنند. گربه پرشین در این موارد قدرت دفاعی ضعیفی نسبت به سایر گربه‌ها دارد. از گردش گربه پرشین خود در خارج از منزل که شما در کنارش نباشید، جلوگیری کنید.
کوتاه کردن ناخن گربه پرشین یک راهنمای کلی برای شما خواهد بود.

رژیم غذایی گربه پرشین 
با توجه به شیوه زندگی آرام و کم تحرک، وزن گربه‌های پرشین به راحتی افزایش می‌یابد، که می تواند به مشکلات قلبی و علایم ادراری منجر شود. بنابراین، بسیار مهم است که گربه پرشین شما یک رژیم متعادل را دنبال کند.

آموزش تغذیه و رژیم غذایی گربه گربه پرشین مراقبت و نگهداری گربه

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید