خانه گربه ها تغذیه نیازهای غذایی گربه‌ ها

نیازهای غذایی گربه‌ ها

۸۷۴۰
نیازهای غذایی گربه‌ ها

اولین اتفاقی که بعد از قبولی سرپرستی گربه خواهد افتاد، اطلاع از نیازهای غذایی گربه خواهد بود. تغذیه صحیح و اصولی گربه یکی از مهمترین اعمالی لست که برای حفظ سلامت و شادابی گربه در تمام طول عمر حیوان خانگی خود بدان نیاز خواهید داشت. نیازهای غذایی گربه ها نسبت به نژاد، سن، جثه و مشخصات فیزیکی و سلامتی آنها متغیر و بعضا منحصربفرد است. در ادامه به معرفی نیازهای غذایی گربه‌ها می پردازیم.

برای تعیین رژیم غذایی گربه خود باید مشخص شود که گربه شما جز گربه‌های چاق است. از هر ۵ گربه ۱ گربه دچار چاقی است. توجه داشته باشید که اضافه وزن گربه می‌تواند منجر به سلامتی مانند دیابت، بیماری‌های مفصلی و مشکلات گردش خون شود. شما با لمس گربه خود خواهید تواسنت که تشخیص دهید گربه شما چاق است یا خیر. برای این کار، اگر شما نمی‌توانید دنده‎‌های گربه را در نزدیکی بالا و سمت شکم حس کنید، گربه شما ممکن است اضافه وزن داشته باشد. دامپزشک می‌تواند به شما در تعیین محدوده وزن گربه کمک کند. عوارض اضافه وزن و چاقی در حیوانات خانگی شامل بیماری‌هایی است که پیشنهاد می‌کنیم حتما مطالعه نمایید.

نیاز گربه شما به کالری ممکن است از آنچه که روی بسته بندی مواد غذایی گربه چاپ شده است، متفاوت باشد. بهترین روش برای تعیین اینکه گربه شما در حال افزایش وزن یا از دست دادن وزن است، استفاده از آزمایش نم ره بدن است. این آزمایش شکل بدن گربه شما را ارزیابی میکند و میزان چربی که استخوان ها را احاطه کرده است را مشخص می‌کند. اکثر آزمایش‌ها بدن از یک مقیاس رتبه بندی از ۰-۵ یا ۰-۱۰ استفاده می‌کنند . ۰ نشان دهنده لاغری (گربه کم وزن) و ۵ یا ۱۰ نشان دهنده اضافه وزن و چاقی است. وزن ایده ال حیوان خانگی وسط محدوده است. ۳ برای ۰-۵ و ۵ برای اندازهگیری ۰-۱۰.

نشانه‌های ظاهری و فیزیکی برای مشخص کردن گربه دارای اضافه وزن یا دچار کمبود وزن:

وقتی انگشتان خود را روی شکم و سینه گربه قرار می‌دهید، باید بتوانید دنده‌ها را احساس کنید، اما انگشتان نباید بین دنده‌های گربه درگیر شوند. اگر دنده گربه شما بیش از حد برجسته است. این یک نشانه است که گربه شما کم وزن است. اگر شما نمتوانید دنده های گربه خود را احساس کنید، یا چربی های نرم (اسفنجی) آنها را پوشانده است، نشان دهنده این خواهد بود که گربه شما اضافه وزن دارد.
وقتی به گربه خود از بغل و بالا نگاه می‌کنید باید بتوانید دور کمر گربه خود را ببینید.
اگر گربه شما بیش از حد حالت تخم مرغی باشد گربه شما اضافه وزن دارد. اگر دور کمر گربه شما تنگ و باریک به نظر برسد (مثل حرکات ماهی اسیر شده)، گربه شما کم وزن است.
شکم گربه شما نباید به سمت پایین آویزان باشد، این یک نشانه است که گره شما دارای چربی بیش از حد شکم است.

تغذیه و رژیم غذایی را با توجه به نیازهای گربه خود تغییر دهید. اگر گربه شما دچار کمبود وزن باشد، میزان غذایی را که می‌دهید ۱۰% بهبود دهید.
اصلاحات شدید را در رژیم گربه خود انجام ندهید.گربه ها متابولیسم غیرعادی دارند و کمبود کالری شدید می‌تواند منجر به نارسایی کبدی شود.

غذا دادن به گربه را بر طبق دستورالعمل مدیریت رژیم وزن، انجام دهید. رژیم‌های تجویزی از دامپزشکان بطور گسترده‌ای در دسترس هستند و می‌توانند گربه شما را با تغذیه مناسب در حالی که باعث کاهش وزن می‌شوند کمک کنند. انواع مختلفی از رژیم‌های تجویزی وجود دارد بنابراین با دامپزشک خود مشورت کنید تا تعیین نماید که بهترین رژیم غذایی برای گربه شما چیست.

نیازهای غذایی گربه‌ ها

رژیم‌های کم کالری دارای فیبر اضافی می‌تواند به گربه شما کمک کند که احساس سیری کند. گربه شما به تدریج در عرض چند ماه وزن از دست خواهد داد. رژیم‌ غذایی حاوی پروتیین زیاد و کربوهیدرات کم برای هضم طبیعی گربه موجود هستند. غذا دادن به گربه را با غذاهای سطح بالا پروتئین حیوانی که کمک به از دست دادن وزن می‌کند، انجام دهید. hills md یک نمونه از این رژیم‌های غذایی است. رژیم غذایی متابولیک برای تحریک سوخت و ساز بدن گربه طراحی شده است. تنها غذای در دسترس از این نوع برای گربه‌ها رژیم متابولیک هیلز (feline) است. نیازهای غذایی گربه با توجه به سن و مرحله رشد گربه، متفاوت است. انتخاب رژیم غذایی صحیح و مناسب برای گربه با توجه به ویژگی‌های هر گربه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بطور کلی در هنگام انتخاب رژیم گربه شما سه مرحله زندگی وجود دارد :

  • بچه گربه به یک گربه از زمان شیر گرفتن تا ۱۲ ماهگی گفته می‌شود .

    بچه گربه‌ها نیاز به کالری و پروتئین بیشتری دارند زیرا هنوز در حال رشد هستند. غذای بچه گربه همچنین دارای تناسب مواد معدنی مختلف برای حمایت از نیازهای تغذیه گربه در حال خواهد بود.

  • گربه بزرگسال به یک گربه ۱-۷ ساله اطلاق می‌شود. مواد غذایی گربه‌های بزرگسال دارای تعادل خوبی از مواد مغذی برای کمک به حفظ وزن متوسط ​​هستند.
  • گربه ارشد به گربه ۸ ساله یا پیرتر می‌گویند. گربه های ارشد اغلب دارای مسایل مربوط به سلامتی هستند و یا ممکن است کمبود تحرک و پویایی داشته باشند.

گربه نیاز به مواد غذایی مانند گلوکوزامین و اسیدهای چرب دارند. این غذا ها معمولا حاوی پروتئین کمتری هستند که می‌تواند باعث ایجاد فشار کلیه در گربه های بزرگتر شوند. همچنین رژیم های غذایی خاص برای گربه‌های عقیم شده وجود دارد. این غذاها معمولا کالری کمتری نسبت به غذاهای معمولی گربه دارند، اما این تنها تفاوت اصلی است. با دامپزشک خود  درباره رژیم‌های تجویزی برای شرایط پزشکی مشورت کنید. اگر گربه شما دارای بیماری خاصی مانند دیابت، مشکلات ادراری، بیماری مفصلی یا بیماری کلیوی باشد با دامپزشک خود درمورد بهترین خوراک گربه خود مشورت کنید. چندین رژیم تجویزی برای این شرایط مختلف وجود دارد، هرچند کارشناسان همیشه در مورد اثربخشی آنها موافق نیستند. غذاهای گربه دیابتی معمولا باعث کاهش روان کننده‌ها و برخی انواع کربوهیدرات برای کنترل و تنظیم قند خون گربه می‌شود. گربه‌های دیابتی همچنین ممکن است نیاز به انسولین داشته باشند. با دامپزشک خود درباره نیازهای گربه خود مشورت کنید. گربه‌های با معده‌ حساس یا بیماری‌های التهابی روده ممکن است از رژیم‌های محدود کننده ذرت یا رژیم های تجویزی مانند hills id - purina en یا رژیم‌های دامپزشکی گوارشی royal canin استفاده کنند.

غذا دادن به گربه نیز مانند تمامی کارهای حیوانات خانگی مستلزم اطلاع و دانش کافی است، رعایت اصول مهم و اساسی در غذا دادن به گربه‌ها نیاز اساسی است.

آموزش تغذیه و رژیم غذایی گربه مراقبت و نگهداری گربه

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید