خانه گربه ها تغذیه غذاهای ممنوعه و مضر برای گربه

غذاهای ممنوعه و مضر برای گربه

۱۵۱۸۵
غذاهای ممنوعه و مضر برای گربه

بعضی از غذاهایی که ما انسان های می خوریم برای گربه ها کاملا مضر و ممنوعه هستند. این غذاها می توانند باعث آسیب به سیستم گوارش گربه شوند، همچنین استفراغ، اسهال و یا از دست دادن اشتها در گربه ها را سبب می شوند. در ادامه غذاهای ممنوعه برای گربه ها که بین انسان و گربه مشترک هستند را بیان می کنیم. البته در این بین غذاهای مجاز و مفید مشترک بین انسان و گربه وجود دارند که باعث رشد و سلامت گربه شده و در رژیم غذایی گربه، لازم می باشند.

- الکل 
حتی مقدار بسیار کم الکل باعث صدمات بسیار جدی به گربه می شود. آسیب شدید به کبد و مغز گربه، نتیجه خوردن الکل توسط گربه خواهد بود. حتما در محیط منزل اگر از الکل استفاده می کنید، مطمعن شوید که در محلی نگهداری می شود که گربه شما به هیچ وجه به آن دسترسی ندارد. الکل در لیست غذاهای ممنوعه در ردیف اول از نظر میزان آسیب به گربه است.

- شکلات
شکلات حاوی تروبرومین است. در حالی که این محرک تلخ مزه در همه اشکال یافت می شود، بیشتر در شکلات تیره و غیر شیرین متمرکز می شود. خوردن شکلات می تواند باعث مشکلات قلب، لرزش عضلانی یا تشنج در گربه ها شود. شکلات همچنین حاوی کافئین است.

غذاهای ممنوعه و مضر برای گربه

- چایی، قهوه و نوشیدنی های انرژی زا
چایی، قهوه و نوشیدنی های انرژی حاوی کافئین هستند که باعث بی قراری، تپش قلب، نفس نفس زدن گربه و لرزش عضلانی در گربه می شود.

- لبنیات
برخی از گربه ها لاکتوز موجود در لبنیات را تحمل می کنند، اما نباید در رژیم غذایی گربه ها از محصولات لبنی استفاده شود چون می تواند باعث استفراغ و اسهال گربه ها شوند. همانطور که در غذاهای مجاز مشترک بین انسان و گربه بیان شده، پنیر جز غذاهایی است که می توانید به صورت محدود در رژیم غذایی گربه قرار دهید.

- گوشت خام، تخم مرغ خام و ماهی خام
گوشت های خام و تخم مرغ خام باعث استفراغ، اسهال یا وضعیت دردناک به نام پانکراتیت (ناشی از چربی بیش از حد)در گربه می شود و همچنین خطر ابتلا به سالمونلا یا E. coli در این غذاها وجود دارد.

- انگور و کشمش
سگ ها به ناراحتی شدید کلیوی از خوردن انگور یا کشمش دچار می شوند، هرچند درصد این ناراحتی و درد در گربه ها کمتر است، اما قویا توصیه می گردد انگور و کشمش را در دسترس گربه قرار ندهید.
غذاها و میوه های ممنوعه و مضر برای سگ را نیز لیست متفاوتی از میوه های ممنوعه را بیان می کند.

- پیاز و سیر
همه اعضای خانواده پیاز و پیازچه می توانند باعث ایجاد مشکلات سلامتی در گربه شوند. کمی پیاز یا سیر در بعضی از سس ها به احتمال زیاد هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال، خوردن یک سیر یا پیاز باعث ناراحتی گوارشی در گربه می شود. تغذیه منظم از پیاز می تواند باعث کم خونی گربه شود. توصیه می کنیم از خوردن سیر و پیاز توسط گربه حتی به مقدار کم در سس ها اجتناب ورزید.

Xylitol
Xylitol، یک شیرین کننده است که در بسیاری از غذاهای بدون قند استفاده می شود، به خصوص آدامس. هیچ موردی از گربه های بیمار از این محصول وجود ندارد، اما در سگ ها می تواند منجر به کاهش شدید قند خون شده و می تواند منجر به تشنج و حتی مرگ شود و به دنبال آن نارسایی کبدی را به دنبال خواهد داشت. بهتر است که پیشگیرانه رفتار کنیم و اجازه ندهید گربه شما غذاهای حاوی این عنصر را بخورد.

آموزش تغذیه و رژیم غذایی گربه مراقبت و نگهداری گربه

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید