خانه گربه ها گربه پرشین آموزش شستن و حمام گربه پرشین کت

آموزش شستن و حمام گربه پرشین کت

۲
۱۸۹۹۶
آموزش شستن و حمام گربه پرشین کت

هر ماه یک یا دو بار، شستن و حمام گربه پرشین کت شما نیاز خواهد بود. موهای گربه پرشین تمایل به چرب شدن دارند، اما حمام کردن های مدوام و اصولی این مشکل را از بین خواهد برد. اگر گربه شما جوان است، حمام گربه خود را با دوبار در ماه شروع کنید تا آنها با حمام کردن ارتباط برقرار کرده و تبدیل به یک رویه عادی گردد. پس از آن، بسته به نحوه چرب شدن موهای گربه، می توانید به یک بار در ماه کاهش دهید.

خرید شامپو مخصوص که با رنگ مو گربه پرشین شما مطابقت دارد. اگر شما یک شامپوی مخصوص موهای روشن برای گربه ای که موهای تیره دارد، خریداری کنید، به مرور موهای گربه تیرگی خود را از دست خواهد داد و می تواند باعث آسیب به گربه شما شود. همچنین عکس این موضوع نیز اتفاق می افتد یعنی در صورت استفاده اشتباهی، موهای روشن گربه شما به رنگ تیره تبدیل خواهد شد. هنگامی که رنگ شامپو و رنگ مو گربه شما یکسان باشد، موی گربه پرشین را غنی کرده و موجب تقویت موها می گردد. اگر موهای گربه شما چندین رنگ داشته باشد، شامپویی را خریداری کنید که با رنگ غالب موها، یکسان باشد. به عنوان مثال، اگر گربه شما دارای موهای قهوه ای همراه با خال های سیاه و سفید است، شامپو مخصوص موهای قهوه ای را خریداری کنید. اطمینان حاصل کنید که شامپوی خریداری شده باعث سوزش و التهاب چشمان گربه پرشین کت شما هنگام شستن صورت گربه نخواهد شد.

بسته به مکانی که برای شستشو و حمام گربه پرشین کت استفاده می کنید( سینک، تشت، وان و ...)، از آب گرم پر کنید. آب سرد گربه را دچار شوک و استرس می کند. وقتی سطح آب به حدود ۱۰ سانتی متر رسید، شیر آب را ببندید. در این مرحله فقط از آب استفاده کنید و نگران شامپو و رقیق کننده نباشید.

از دم گربه پرشین خود شروع کنید. این مسئله زمانی که از عکس العمل گربه پرشین کت خود نسبت به آب و حمام اطلاع ندارید، بسیار مهم خواهد بود. گربه پرشین دارای موهای حجیمی است که باعث می شود زمان خیس کردن گربه با آب کمی طول بکشد. همانطور که در حال خیس کردن دم گربه هستید به رفتار و عکس العمل آن توجه کنید. اگر گربه آرام بود به خیس کردن گربه ادامه دهید. اگر سر و صدا کردند، با آرامش و با صدای آرام با آنها صحبت کنید. هنگامی که در حال خیس کردن دم گربه پرشین کت خود هستید، آنها را کاملا محکم نگه دارید، اما مراقب باشید که به آنها آسیب نرسانید. اگر گربه شما را گاز گرفت، یا فرار کند و یا شما را چنگ بزند، نترسید و عصبانی نشوید. اجازه دهید گربه آرام شود، فردا هم زمان مناسبی برای حمام گربه پرشین شما خواهد بود!

 از اسپری کردن مستقیم آب به داخل دهان، بینی و چشم های پرشین کت، خودداری کنید. پنبه های توپی شکل را در داخل گوش های گربه خود قرار دهید. این امر باعث جلوگیری از ورود آب به کانال گوش می شود. برای پاک کردن روغن و چربی های اضافی از موهای گربه، از رقیق کننده مناسب استفاده کنید. دستورالعمل نحوه استفاده از رقیق کننده را مطالعه کنید تا از هر گونه تحریک و التهاب پوستی در گربه خود جلوگیری کرده باشید.

اگر در اجرای حمام گربه پرشین کت، برایتان مقدور است اجازه دهید گربه در آب شناور شود. در این حالت تمام پوست و موی گربه شسته می شود و شما اطمینان حاصل می کنید شامپو و رقیق کننده در بین مو و پوست باقی نمانده است. به آرامی گره پرشین کت خود را ( به جز سر) داخل آب قرا دهید. ۱ تا ۲ دقیقه این عمل را انجام دهید. این کار را می توانید برای خیس کردن کامل گربه قبل از حمام و بعد از استفاده شامپو انجام دهید. موهای گربه را به آرامی به وسیله شامپو ماساژ دهید. برای جلوگیری از تحریک، شامپو را از دید گربه خود دور نگه دارید. بعد از اتمام شامپو، پرشین کت را به طور کامل شستشو دهید.

برای شستن و تمیز کردن گوش حیوانات خانگی از شامپو استفاده نکنید. از گوش پاک کن استفاده نمایید. تمیز کننده مخصوص گوش در پت شاپ ها موجود می باشد، بعد از خریداری، قسمت پنبه ای گوش پاک کن را به آن آغشته نمایید. به مدت ۲ تا ۳ دقیقه فقط قسمت هایی را که با چشم خود می بینید تمیز کنید. از تمیز کردن قسمت های داخلی گوش گربه پرشین کت که قابل دیدن نمی باشد، خودداری کنید. در صورتی که می خواهید گوش های پرشین کت خود را عمیق تمیز نمایید، حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

از یک نرم کننده مو استفاده کنید. نرم کننده بافت و پوست گربه شما را ترمیم کرده و باعث راحتی در نگهداری پرشین کت خواهد شد. در شستن و حمام گربه پرشین کت از یک نرم کننده مخصوص این نژاد استفاده کنید. از تماس نرم کننده با صورت گربه خودداری کرده و حمام را تا اتمام شستن نرم کننده ادامه دهید. (نرم کننده باعث راحتی شانه کردن و برس کشیدن موهای پرشین کت خواهد شد و زیبایی دوست گربه سان ما را افزایش خواهد داد.)

آموزش شستن و حمام گربه پرشین کت

بعد از حمام گربه پرشین کت آن را در حوله قرار دهید. از یک حوله ضخیم استفاده کنید که قدرت جذب کنندگی بالایی داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که حوله به اندازه کافی بزرگ است و تمام بدن گربه را می پوشاند. حوله را به طور کامل در اطراف بدن پرشین کت قرار دهید، به مانند قنداق کردن بچه، گربه را کاملا در حوله بپیچید. به حالت ماساژ دادن، تمام بدن گربه را خشک کنید.

بعد از شستن و حمام پرشین کت، موهای خیس گربه را خشک کنید. اکثریت گربه های به صدای بلند حساس هستند. ممکن است گربه شما مرحله خشک کردن را دوست نداشته باشد و فرار کند. اگر تا کنون از سشوار استفاده نکرده اید، خشک کردن گربه را به مانند شستن پرشین کت از دم شروع کنید. بدین ترتیب در صورت ترسیدن بدون آسیب رساندن به شما، می توانند به راحتی فرار کنند. همیشه درجه سشوار را در حالت متوسط قرار دهید. داغ بودن سشوار و صدای بلند آن موجب ترسیدن و سوختن پوست گربه پرشین شما خواهد شد. در صورت امکان از شخص دیگری کمک بگیرید تا گربه را نگه دارد و به آرامی موهای سر گربه را خشک کنید. بعد از حمام گربه پرشین کت، به دلیل نرم شدن ناخن ها، می توانید به راحتی ناخن های پرشین کت را کوتاه کنید.

آموزش گربه پرشین مراقبت و نگهداری گربه

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید