خانه خزندگان ایگوانا آشنایی با خصوصیات و ویژگی های ایگوانا

آشنایی با خصوصیات و ویژگی های ایگوانا

۱۲۳۴۰
آشنایی با خصوصیات و ویژگی های ایگوانا

ایگوانا، دسته ای از خزندگان  بوده که دارای جثه ای تقریبا بزرگ، از خانواده مارمولک ها است. زیستگاه اصلی ایگوانا در جنگل های مرکزی و جنوب امریکا و کارائیب است. در برخی گونه ها ایگواناها بر روی درختان در نزدیکی رودخانه و آب زندگی می کنند و در برخی گونه های دیگر محل زندگی آنها، بر روی زمین است. ایگوانا به دلیل شکل زیبا و جثه بزرگتر از مارمولک های معمول و آشنا، در بین افرادی که تمایل به داشتن حیوان خانگی عجیب و خاص هستند، دارای محبوبیت قابل ملاحضه ای است. برای شناخت و آشنایی بیشتر مارمولک ها، توصیه می کنیم معرفی انواع مارمولک ها را مطالعه نمایید تا با انواع گونه ها و خصوصیات مارمولک ها آشنا شوید.

خصوصیت مشترک ایگوانا

در تمامی ایگواناها، مهارت آنها در شنا کردن است. ایگوانا دارای قدرت بینایی خارق العاده ای است که او را قادر به تشخیص حرکت اجسام و جانداران از فواصل دور می کند. ایگوانا می تواند از این مهارت برای جستجوی غذا استفاده کند و از نزدیک شدن شکارچیان، اغلب قبل از اینکه شکارچیان حتی متوجه ایگوانا شوند، آگاه شود. گفته می شود که ایگوانا با استفاده از سیگنال های بصری و ارتباطات چشمی ویژه ای برای برقراری ارتباط با دیگر ایگواناها اقدام می کند. آنها اینکار را با انجام یکسری حرکات سریع چشمی، انجام می دهند. این در حالی است که ایگواناهای دیگر با توجه به قدرت بینایی منحصربفردی که دارند، به راحتی می توانند از این حرکات و سیگنال های ارتباطی آگاه شوند.

اگرچه ایگواناها برای زندگی، محیط جنگلی و بالای درختان را ترجیح می دهد، اما آنها به راحتی با محیط های باز و مسطح کنار آمده و خود را به سرعت با زندگی در این محیط سازگار می سازند. با ین حال، ایگوانا همیشه سعی می کند که محل زندگی خود را در نزدیکی آب انتخاب کند. ایگواناها شناگران بسیار ماهری هستند و اغلب برای فرار از شکار شدن به درون آب شیرجه می زنند. ایگواناها برای زندگی در بالای درختان، شاخه هایی را انتخاب می کنند که بر بالای آب باشد تا در صورت خطر و تهدید به شکار شدن به داخل آب پریده و خود را حفظ می کنند. ایگوانا قادر است تا ۲۸ دقیقه در زیر آب باقی بماند و به طور کامل خود را از خطر حفظ نماید.

آشنایی با خصوصیات و ویژگی های ایگوانا

ایگوانای سبز

 ایگوانا های سبز مارمولک های جنگلی هستند که در سایبان درختان مرتفع در جنگل های گرم و بارانی آمریکای جنوبی زندگی می کنند. ایگواناهای جوان تر در پایین درختان و نزدیک به آب زندگی میکنند. در حالی که ایگوانای بالغ در بالای درختان مرتفع زندگی می کند. ایگوانای ماده برای تخم گذاری مجبور با پایین آمدن از خانه های درختی خود می شود، تا زمین مناسب را برای تخم گذاری خود بکند.  تعداد تخم های ایگوانا بین ۲۱ تا ۷۰ عدد خواهد بود. ایگواناها، والدین مسئولیت پذیری نبوده و بعد از تخم گذاری از آنها محافظت نمی کنند.

ایگوانا از دم  خود به طور عمده برای دفاع استفاده می کند(ایگوانا می تواند دشمن خود را با دم مشغول ساخته و خود را نجات دهد). در هنگام خطر، ایگوانا می تواند بخشی از دم خود را برای اطمینان از فرار سریع از شکارچی، جدا کند. به مانند دیگر مارمولک ها، دم کنده شده ایگوانا در مدت زمان کوتاهی رشد کرده و به حالت اول باز می گردد.

ایگوانای سبز یک چشم سوم دارد. این ساختار مانند شبکیه چشم در بالای سر قرار دارد و با یکی از غدد در مغز متصل است. اگر چه تصاویری که از این طریق دریافت می شود مانند چشم، منظم و واضح نیستند، اما به تغییرات نور واکنش نشان می دهد و برای تشخیص شکارچیانی که در بالای سر ایگوانا قرار گرفته اند استفاده می شود. یکی از اصلی ترین و  بدترین دشمنان ایگوانا، پرندگان شکارچی هستند. ایگوانا اغلب در صدای سوت و آواز پرنده غوطه ور شده و متوجه پرنده نمی شود و خود را در معرض شکار قرار می دهد.

آشنایی با خصوصیات و ویژگی های ایگوانا

 اگرچه ایگوانا را به عنوان حیوان همه چیز خوار می شناسیم، اما ترجیح او تغذیه و رژیم غذایی گیاهی است.(تناسب اندام در بین حیوانات هم دغده شده!!) میوه های رسیده همراه با برگ سبز رنگ درختان، غذای مورد علاقه ایگوانا در حیات وحش است. به طور معمول وزن ایگوانای بالغ به ۴ کیلوگرم می رسد. اما در مواردی که شرایط زیست حیوان در بهترین حالت باشد، و رژیم غذایی مناسب و خوب در دسترس ایگوانا قرار داشته باشد، در این حالت وزن حیوان تا ۸ کیلوگرم و طول ایگوانا به ۲ متر، امکان رشد خواهد داشت. با توجه به رنگ های سبز و قهوه ای، ایگوانا به راحتی می تواند خود را از دید شکارچیان مخفی کرده و در امان بماند.

ایگوانا مارمولک

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید