خانه خزندگان مراقبت آفتاب پرست آفتاب پرست پلنگی (Panther Chameleon) و نگهداری از آن

آفتاب پرست پلنگی (Panther Chameleon) و نگهداری از آن

۴۵۵۵
آفتاب پرست پلنگی (Panther Chameleon) و نگهداری از آن

آفتاب‌پرست‌ها به دلیل زیبایی و تنوع رنگ مسحورکننده همواره جزء گزینه‌های بسیار محبوب برای علاقه‌مندان به خزندگان خانگی بوده‌اند به ویژه آفتاب پرست پلنگی. زیستگاه آفتاب پرست پلنگی (Panther Chameleon) ماداگاسکار است. و در اسارت در حدود ۵ سال عمر می‌کند. آفتاب پرست پلنگی مانند سایر انواع آفتاب‌پرست‌ها علاقه چندانی به دستمالی شدن ندارد!  و اصولا لمس و حمل این خزندگان ظریف به دلیل وارد کردن استرس بسیار زیاد به حیوان چندان توصیه نمی‌شود. بهتر است تنها تماشاگر معجزه‌ای از رنگ و زیبایی باشید.

حیوان نر در قیاس با ماده از تنوع رنگی بیشتری برخوردار است. پانتر نر در حدود شش ماهگی به بلوغ جنسی می‌رسد و جثه حیوان نر در زمان بلوغ (در اسارت) به طور متوسط به ۴۵-۳۰ سانتی‌متر(با احتساب دم) می‌رسد. حیوان ماده نیز مثل حیوان نر در ۶ ماهگی به بلوغ جنسی می‌رسد با این وجود اقدام به تولید مثل قبل از یک سالگی توصیه نمی‌شود.

استفاده از آکواریوم‌های شیشه‌ای برای آفتاب پرست پلنگی مناسب نیست. این خزندگان به تهویه هوای مناسب و کافی نیاز دارند که در آکواریوم‌های شیشه‌ای امکان پذیر نیست. به علاوه بازتاب تصویر حیوان در شیشه می‌تواند به شدت استرس‌زا باشد. بهترین انتخاب جایگاهی از جنس Pvc با ارتفاع مناسب و امکان صعود حیوان از درختچه‌ها و گیاهان غیر‌سمی نظیر فیکاس‌، هیبیکاس و پوتوس است. همچنین می‌توانید از گیاهان مصنوعی در اندازه‌ها و اشکال متنوع برای تزیین فضای زندگی پانتر استفاده کنید.

شیب دمایی مورد نیاز برای پانتر ۳۲-۲۴ درجه در روز است. در شب افت دما تا ۱۸ درجه قابل‌تحمل است. همچنین دمای مناسب برای آفتاب‌گرفتن خزنده حدود ۳۵ درجه سانتیگراد است. آفتاب پرست‌ها به تابش UV به مدت ۱۲-۱۰ ساعت در شبانه روز نیاز دارند. فراموش‌نکنید که لامپ‌های UV(A،B) باید هر شش‌ماه یکبار تعویض شوند. همچنین تابش مستقیم نور خورشید برای سلامت حیوان مفید/لازم است. در استفاده از نور خورشید حتما باید امکان استفاده همزمان از سایه برای آفتاب‌پرست فراهم باشد تا از بروز گرمازدگی و عوارض ناشی از آن جلوگیری شود.

محیط زندگی پانتر به رطوبت بالا (۸۵-۶۰ درصد) نیاز دارد. بهترین روش برای تامین رطوبت اسپری کردن آب است. مشابه آفتاب‌پرست‌های نقابدار‌، آفتاب پرست پلنگی نیز آب مورد نیاز خود را از قطره‌های آب روی گیاهان و قطرات شبنم تامین می‌کند و نیازی به ظرف آب ندارد.

لازم به ذکر است رطوبت و دما ؛ این دوشاخص محیطی حیاتی به هیچ وجه با حدس و گمان و تخمین، قابل اندازه گیری نیست. و برای کنترل آنها حتما باید از دماسنج و رطوبت‌سنج دقیق استفاده کنید.

آفتاب‌پرست‌های پلنگی خزندگانی حشره‌خوار هستند. ترکیبی از جیرجیرک و کرم ابریشم (Gut Loaded) می‌تواند به عنوان پایه اصلی خوراک روزانه پانتر استفاده شود. استفاده از سایر کرم‌ها (Wax،Super،Meal) به شکل محدود ( به دلیل چربی بالا‌) قابل‌توصیه است. هرگز از حشرات وحشی به دلیل ریسک آلودگی به آفت کش‌ها برای تغذیه حیوان خود استفاده نکنید. همچنین استفاده از سنجاقک در تغذیه آفتاب پرست‌های پلنگی مجاز نیست. پانتر ممکن است به مقدار کم از گیاهان موجود در خانه تغذیه کند.

بنابراین از غیر‌سمی بودن تزیینات گیاهی محل زندگی حیوان اطمینان‌حاصل کنید. بیش از نیاز و اشتهای حیوان غذا در اختیارش نگذراید و هرگز طعمه زنده را در کنار خزنده سیر‌/ بی‌اشتها رها نکنید. ( طعمه می‌تواند به آفتاب‌پرست آسیب برساند.) استفاده از مکملهای تغذیه ای به ویژه مکمل کلسیم و همچنین مکملهای ویتامینی(به ویژه D۳) با نظر دامپزشک اختصاصی حیوانات خاص ضروری است. همچنین کمبود ویتامین آ می تواند به بروز عوارض و ضایعات چشمی بعضا غیر قابل جبران منجر شود. توجه کنید که احتیاجات تغذیه ای حیوان بسته به سن ، جنس ، وزن و… متغیر است و در مقاطع مختلف نیاز به بازنگری و تصحیح دارد. چک آپ دوره ای خزنده دست کم دو بار در سال به شدت توصیه می شود.

آفتاب پرست

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید