خانه خزندگان تغذیه آفتاب پرست آموزش اصول تغذیه آفتاب پرست

آموزش اصول تغذیه آفتاب پرست

۵۳۶۹
آموزش اصول تغذیه آفتاب پرست

آفتاب پرست ها خزندگانی از انواع مارمولک می باشند که امروزه طرفداران بسیار زیادی در بین انسان ها به عنوان حیوان خانگی داردند. زیبایی های خیره کننده و تغییر رنگ های منحصربفرد آفتاب پرست، او را به حیوان ارزشمندی تبدیل کرده است. ما در این مجموعه با توجه به استقبال صورت گرفته از اصول تغذیه و نگهداری آفتاب پرست، سعی نمودیم در این خصوص مطالب مفیدی را به دوستداران حیوانات ارائه دهیم، اصول آموزشی در این مجموعه شامل تغذیه آفتاب پرست به صورت طبیعی از حشرات می باشد. در این پست، قسمت اول این مجموعه با عنوان تغذیه آفتاب پرست از حشرات زنده در جهت یادگیری و کاربرد تغذیه اصولی آفتاب پرست خدمتتان ارائه می گردد. البته قبل از شناخت نخوه تغذیه، باید روش های مراقبتی و حفظ سلامت آفتاب پرست را آموخته باشیم.

آفتاب پرست ها در حیاط وحش طبیعی خود از حشرات گوناگونی تغذیه می کنند، اما در غیراینصورت، آنها اغلب تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند. آفتاب پرست نیاز به رژیم غذایی متنوعی، مملو از جیرجیرک ها، ملخ ها و سایر حشرات دارد. رژیم غذایی که نیاز بدن آفتاب پرست به ویتامین ها را برطرف کند. درون قفس نگهداری آفتاب پرست حشرات زنده ای را قرار دهید، زیرا آفتاب پرست تمایل به شکار و تغذیه طبیعی از حشرات را دارد. این اتفاق باید همانند زندگی و شکار آفتاب پرست در زندگی حیات وحش حیوان اتفاق بیوفتد. اگر آفتاب پرست شما با این روش مشکل داشته باشد، می توانید حشرات را در یک فنجان یا ظرف کوچک تغذیه کنید.

خرید حشرات زنده

حشرات به عنوان ابتدایی ترین غذای آفتاب پرست در منزل به شمار می رود،  زیرا تهیه و پرورش حشرات به آسانی امکان پذیر است. آفتاب پرست ها از شکار حشرات در داخل قفس خود لذت می برند. شما به راحتی می توانید حشرات را از یک فروشگاه محصولات حیوانات خانگی ( پتشاپ ) خریداری نمایید، همچنین در مراکز رشد و پرورش خزندگان نیز قابل یافت و خریداری می باشد. برای آگاهی از میزان و نحوه تهیه، غذای مورد علاقه آفتاب پرست را مطاله کنید. مواردی که در خرید حشرات مناسب حشرات برای تغذیه آفتاب پرست باید رعایت کنید عبرتند از :

 •  هنگام خرید حشرات جهت تغذیه آفتاب پرست، حشراتی را خریداری کنید که معده و روده آنها مملو از ویتامین ها شده باشد.
 • طول و اندازه حشرات خریداری شده جهت تغذیه آفتاب پرست نباید بزرگتر از سر آفتاب پرست باشد
 • بچه آفتاب پرست باید روزانه تغذیه گردد، بعد از سه ماهگی می توان از حشرات ریز جهت تغذیه آفتاب پرست استفاده کرد، تا هضم و خوردن برای آفتاب پرست مشکل نباشد.
 • بسته به گونه آفتاب پرست، شما می توانید هر روز در ۶ تا ۱۲ ماهگی از حشرات در رژیم غذایی حیوان استفاده نمایید. در این سن آفتاب پرست بین ۵ تا ۱۲ حشره را روزانه می خورد.
آموزش اصول تغذیه آفتاب پرست

جایگزین رژیم غذایی سنتی با سایر حشرات

در حالی که ملخ و جیرجیرک حجم عمده ای از رژیم غذایی آفتاب پرست  را تشکیل می دهند، شما می توانید از حشرات دیگر در این رژیم غذایی استفاده نمایید. این حشرات خریداری می شوند و همانند حشرات دیگر روده آنها از ویتامین ها مملو و بارور می شوند. حشرات به عنوان مکمل در رژیم غذایی آفتاب پرست اضافه می شوند. این حشرات شامل کرم ابریشم، کرم های خوراکی، کرم موم(waxworm)، مگس، پروانه، سوسک، ملخ ها، کرم هورن و کرم های گوشتی می باشند.

معده و روده حشرات را از ویتامین ها بارور کنید

بارگذاری روده و معده حشرات به معنی تغذیه حشرات از مکمل های غذایی و ویتامین های مورد نیاز برای بالا بردن ارزش رژیم غذایی آفتاب پرست است.این عمل را به درستی انجام دهید، شما باید حشرات را با ویتامین ها تغذیه کنید. غذاهایی که کلسیم بالایی را دارند چند ساعت قبل از تغذیه آفتاب پرست به حشرات داده شود. برخی از مواد غذایی مناسب برای استفاده عبارتند از:

 • برگ های سبزیجاتی مانند خردل، یونجه، تره و برگ چای سبز، فقط مطمئن شوید که هیچ نوع کاهو را حشرات نخورده باشند. زیرا این عمل مانع از رشد صحیح کلسیم در بدن آفتاب پرست می شود.
 • سیب زمینی
 • هویج
 • پرتقال
 • انبه
 • کلم بروکلی
 • سیب

حشرات را با غبار ویتامینی غنی کنید

مهم است که آفتاب پرست شما مواد مغذی مناسب دریافت کند. شما می توانید مصرف ویتامین و کلسیم آفتاب پرست را با پوشش حشرات در گرد ویتامینی افزایش دهید. گرد ویتامینی به ویژه برای مارمولک ها غنی سازی شده است و  در اکثر فروشگاه های حیوانات خانگی یافت می شود. گرد را با آب مخلوط کنید و بر روی حشرات اسپری نمایید. این عمل را بلافاصله قبل از غذا خوردن آفتاب پرست انجام دهید. برای آفتاب پرست های جوان، دو یا سه بار در هفته باید حشرات را با گرد مواد غذایی حاوی کلسیم اسپری نمایید. شما می توانید گرد مولتی ویتامین را هر دو هفته یکبار استفاده کنید. آفتاب پرست های بالغ ممکن است فقط یک بار در هفته غذا را با کلسیم مصرف کنند.

آموزش اصول تغذیه آفتاب پرست

آفتاب پرست ها حساس به کمبود ویتامین A هستند. اگر حشرات پرورشی، با غذاهایی که دارای ویتامین A کافی، غنی شده باشند، می توانید گرد مکمل ویتامین A را بر روی حشرات اسپری کنید. مارک های مختلف دارای نسبت های مختلف ویتامین هستند. همیشه برچسب محصول خریداری شده را بخوانید تا دوز و غلظت مناسب برای آفتاب پرست خود خریداری کنید.

آفتاب پرست

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید