خانه خزندگان معرفی مارمولک طبقه بندی انواع مختلف مارمولک ها، قسمت اول

طبقه بندی انواع مختلف مارمولک ها، قسمت اول

۱
۱۹۹۶۱
طبقه بندی انواع مختلف مارمولک ها، قسمت اول

مارمولک ها یکی از بزرگترین، متنوع ترین و گسترده ترین انواع خزندگان روی زمین هستند. آنها در همه قاره ها، به جز قطب جنوب، یافت می شوند. با توجه به محل زیست و حوزه جغرافیایی، رنگ، اندازه و رژیم غذایی آنها با یکدیگر متفاوت است. مارمولک ها قبل از دوره ژوراسیک (۲۰۸-۱۴۴ میلیون سال پیش)، کمی بعد از دوره کربنیک، وجود داشتند. مارمولک ها تا با سازگاری به محیط زیست و زیستگاه خود در حال در حال تکامل هستند. اولین بقایای فسیلی شناخته شده از مارمولک، یک گونه از مارمولک ایگوانا در هند است، قدمت این فسیل در حدود ۲۲۰ میلیون سال پیش تخمین زده می شود.

طبقه بندی انواع مختلف مارمولک ها

جهت شناخت و یادگیری در مورد خانواده ها و انواع گونه های مختلف خانواده های مارمولک، باید به طبقه بندی های مارمولک ها شناخت و آگاهی داشته باشید. طبقه بندی های مارمولک خود به زیر دسته هایی تقسیم میشود که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت. در قسمت دوم معرفی انواع گونه های مارمولک، با گوته های بیشتری آشنا خواهید شد. گونه هایی که رفتار و زندگی عجیب و ظاهر بسیار زیبایی دارند. با تنوع و گستردگی این دسته از خزندگان را بیشتر لمس خواهید کرد.قسمت سوم و آخرین سری معرفی انواع مارمولک ها، شامل مارمولک های سخت پوس و زیبایی است که مجموعه ای کامل را پدید آورده است.

انواع مارمولک ها

مارمولک آگاما - Agama Lizard

مارمولک آگاما - Agama Lizard

مارمولک نر آرگامس در برخی از گونه ها، در طول فواصل رشد، به طور چشمگیری نشانه های رنگی را در بدن ایجاد می کنند. این تغییر رنگ نقش مهمی در ارتباطات و جفت یابی آنها  دارد. مارمولک آرگامس، معمولا به عنوان اژدها یا مارمولک اژدها شناخته می شود، یکی از گسترده ترین انواع مارمولک ها در جهان هستند. مارمولک آرگامس را می توان در بسیاری از اندازه ها (در طول ۳۰ تا ۱۲۰ سانتی متر) و انواع مختلفی از رنگ یافت. اطلاعات بیشتر و طیف وسیع رنگ های این گونه را در معرفی کامل مارمولک آگاما می توانید ببینید و از مشاهده اینهمه زیبایی لذت ببرید. 
محدوده جغرافیایی : آفریقا، آسیا، استرالیا، جنوب اروپا.
زیستگاه : محیط گرم.
رژیم غذایی : حشرات، چمن، انواع توت ها، تخم ها و تخم مرغ های کوچکتر.
تعداد گونه ها : ۳۰۰+
محبوبترین گونه : رنگین کمان آگاما و مارمولک گردن.

مارمولک آمریکایی بدون پا- American legless Lizard

مارمولک آمریکایی بدون پا- American legless Lizard

به دلیل ظاهر آنها، اغلب این خانواده را با مار، اشتباه گرفته می شود. اگر دقیق شویم در مارمولک بدون پا آمریکایی، متوجه خواهیم شد این حیوان دارای پلک است در صورتی که مارها فاقد پلک هستند.

محدوده جغرافیایی : آمریکای شمالی (عمدتا کالیفرنیا).
زیستگاه : خاک خیس.  ماسه ساحل
رژیم غذایی : حشرات لاروی، سوسک، موریانه ها و عنکبوت ها.
تعداد گونه ها : ۲
محبوبترین گونه : مارمولک بدون پا کلاسیک و مارمولک سیاه بدون پا است

طبقه بندی انواع مختلف مارمولک ها

مارمولک اِنولی - Anole Lizard

برخی از گونه های مارمولک اِنولی، بسیار سرطانی هستند. بعضی از آنها حتی شاهد رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی هنگامی که تصویر خود را در آینه دیده اند. مارمولک اِنولیس به عنوان کنترل کننده آفات بومی نیز مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا آنها از عنکبوت ، سوسک  و دیگر موارد تغذیه می کند. اِنولی ها مارمولک های کوچکی هستند که معمولا در نزدیکی خانه ها و پارک ها  و در بخش های جنوب شرقی ایالات متحده، کوبا و جامائیکا یافت می شوند. اکثر گونه ها در خانواده، سبز رنگ سبز هستند،

اما در برخی موارد رنگ مارمولک اِنولی قهوه ای می باشد. مارمولک اِنولی تغییر رنگ خود را بر اساس خلق و خو و محیط اطراف خود انجام می دهد.

محدوده جغرافیایی : آمریکای شمالی.
زیستگاه : چوبی و درختی.
رژیم غذایی : کرم ها، حشرات، جیرجیرک ها، سوسک ها، عنکبوت ها و پروانه ها.
تعداد گونه ها : ۴۰۰
محبوب ترین گونه ها : مارمولک انولی سبز و مارمولک اِنولی کارولینای شمالی.

مارمولک کور - Blind Lizard

مارمولک کور - Blind Lizard

بسیاری از مردم از دیدن مارمولک کور سردرگم می شوند، به دلیل جثه ریز و کاملا شبیه به کرم، این گونه از مامولک ها با کرم ها اشتباه گرفته می شوند، محل زیست مارمولک کور در زیر زمین است. مارمولک کور فاقد گوش می باشند، بینایی چشم ها تا حد زیادی به مرور کاهش می یابد. مارمولک کور ماده بدون هیچ اندامی است، گونه نر این مارمولک اندام بسیار ریز و پوششی قرار دارد که برای باردار سازی ماده استفاده می شود.

محدوده جغرافیایی : مکزیک، جنوب آسیا، اندونزی، جزایر فیلیپین و غرب گینه جدید.
زیستگاه : در زیر خاک یا در زیر تخته سنگهای جنگلی متراکم.
رژیم غذایی : حشرات کوچک.
تعداد گونه ها : ۲۲
محبوبترین گونه : آلفردس بیل

مارمولک کاسکو هد - Casquehead Lizard

مارمولک کاسکو هد - Casquehead Lizard

مارمولک اژده های افسانه ای، همچنین به عنوان مارمولک عیسی مسیح شناخته می شود، دارای پاهای عقب بزرگ با فلپ های پوست بین هر پا است، این امر به آنها اجازه می دهد سریعا روی سطح آب شناور بمانند. نام گذاری مارمولک سرکاسکویی بخاطر ظاهر مارمولک است، سر این گونه از مارمولک در طول سالیان تکامل یافته و به شکل گودال گشته است، البته این مورد در برخی از گونه های نر مارمولک کاسکوهد دیده می شود.  این شکل سر کارایی خود را در نمایش دفاعی نشان می دهد. بدن فشرده مارمولک کاسکو کاملا ایده آل برای بالا رفتن است، و دم آنها به حفظ تعادل کمک می کند.

محدوده جغرافیایی : مکزیک، طریق آمریکای مرکزی و اکوادور.
زیستگاه : چوبی و درختی.
رژیم غذایی : حشرات، گلها و مهره داران کوچک (مارها، پرندگان، تخم مرغ و ماهی).
تعداد گونه ها : ۹
محبوبترین گونه : سوسمار آمریکایی و براون.

آفتاب پرست - Chameleons

آفتاب پرست - Chameleons

آفتاب پرست ها به طور خاص برای صعود و شکار بصری تکامل یافته اند. آفتاب پرست دارای چشم های متمایز از هر خزنده ای است، می توانند به طور جداگانه متمرکز شوند تا به طور همزمان دو اشیا مختلف را در دو سوی مخالف از هم ببینند. دم آفتاب پرست  به او در حفظ  تعادل و نگه داشتن خود از شاخه ها کمک می کند. آفتاب پرست ها یکی از شناخته شده ترین انواع مارمولک در جهان هستند. دلیل شهرت جهانی حیوان، تغییر رنگ های خیره کننده است. امکان تغییر رنگ، استتار کامل با محیط، توانایی تغییر رنگ و شبیه به برگ شدن، زبان دراز و قدرت نشانه گیری، آفتاب پرست را به شکارچی ماهری تبدیل کرده است. به دلیل محبوبیت زیاد آفتاب پرست در بین حیوانات خانگی، مراقبت و نگهداری آفتاب پرست را شرح داده ایم. همچنین برای حفظ و سلامت حیوان خانگی، اصول تغذیه آفتاب پرست را در مطلبی جداگانه بیان داشته ایم.

محدوده جغرافیایی : آفریقا، ماداگاسکار، اسپانیا، پرتغال، آسیای جنوبی. (همچنین هاوایی، کالیفرنیا و فلوریدا نیز بوده است).
زیستگاه : زیستگاه گرم (از جنگل های بارانی تا بیابان متفاوت است).
رژیم غذایی : حشرات (گونه های بزرگ تر از آفتاب پرست ها ممکن است از مارمولک های کوچکتر و پرندگان جوان تغعذیه کنند).
زیستگاه : ۱۶۰
محبوبترین گونه : آفتاب پرست از محبوبیت خاصی در میان انسان ها برخوردار هستند و اکثریت گونه ها محبوب هستند.

قسمت دوم معرفی انواع مارمولک ها

قسمت سوم معرفی انواع مارمولک ها

مارمولک

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید