خانه خزندگان معرفی مارمولک طبقه بندی انواع مختلف مارمولک ها، قسمت سوم

طبقه بندی انواع مختلف مارمولک ها، قسمت سوم

۸۱۸۵
طبقه بندی انواع مختلف مارمولک ها، قسمت سوم

پس از بررسی ۱۲ گونه مشهور مارمولک در دنیا، ۶ گونه دیگر از انواع مارمولک ها معرفی می کنیم. با مطالعه این ۱۸ گونه مارمولک اطلاعات دقیقی از انواع مارمولک ها، محل زیست و نوع نگهداری آنها بدست خواهید آورد. سعی نموده ایم در مطالب بیان شده، اطلاعات شما را در حوزه شناختی مارمولک ها افزایش دهیم، در هنگام خرید و انتخاب مارمولک برای نگهداری و مراقبت در منزل، انتخاب صحیح و درستی را با توجه به دارا بودن شرایط و محیط زندگی خویش، داشته باشید، در سری اول معرفی انواع مارمولک ها، گونه هایی را مورد بررسی قرار دادیم که برای شما ملموس و آشنا بودند. در سری دوم معرفی انواع مارمولک ها، با گونه های بیشتر و جذاب تری از این نوع خزنده آشنا شدیم. در این سری نیز به معرفی گونه های دیگر که از انواع جالب و زیبای مارمولک، می پردازیم.

مارمولک ایگوانا و ایگوانای دم خاردار

مارمولک ایگوانا و ایگوانای دم خاردار - Iguanas and Spinytail Iguanas

میانگین طول عمر ایگوانا در حیاط وحش ۲۰ سال است، گرچه درخارج از حیات وحش طبیعی مارمولک، این مدت کاهش می یابد. متاسفانه بسیاری از صاحبان مارمولک ایگوانا از آگاهی کافی جهت مراقبت و نگهداری از حیوان برخوردار نیستند. ایگوانای سبز یکی از پرطرفدارترین نوع خزنده بعنوان حیوان خانگی در ایالات متحده است و از بزرگترین مارمولکهای آمریکا به شمار می رود. طول آنها حدود ۶.۵ فوت (۲ متر) و وزن تقریبی مارمولک ۱۱ پوند( ۵ کیلوگرم) می باشد. ایگوانا برای ادامه زندگی و در امان ماندن از شکار دیگر حیوانات روش منحصربفردی دارد. در معرفی کامل ایگوانا، با ظرافت و ویژگی های خارق العاده این حیوان را بیشتر آشنا خواهید شد.

محدوده جغرافیایی : مکزیک، آمریکای مرکزی، جزایر کارائیب و جنوب برزیل
زیستگاه : آبریز و مناطق دریایی
رژیم غذایی : برگ، گل، میوه، شاخه های در حال رشد و علف های هرز
تعداد گونه ها : ۳۹ گونه شناخته شده
محبوب ترین گونه : ایگوانا سبز

مارمولک ایگوانا و ایگوانای دم خاردار

مارمولک پولک دار - Knob-scaled Lizards

این مارمولک بدلیل وجود ردیف پولکهای استخوانی بزرگ بر روی کمرش و دم عضلانی( که شبیه تمساح است) سوسمار یا تمساح نام گرفته است. این مارمولکها پولک های نامنظم و گردی دارند و زیستگاه شان نیمه آبزیست. آنها شناگران ماهری هستند و معمولا ماهی های کوچک و حشرات آبزی را شکار میکنند. بسیاری از گونه های آن در حیاط وحش کمیاب است و بر اساس اطلاعات IUNC (سازمان بین المللی حفاظت منابع طبیعی) جز گونه های آسیب پذیر می باشند.

محدوده جغرافیایی : آمریکای مرکزی و چین
زیستگاه : محیط زیست نیمه آبی و نیمه خشک
رژیم غذایی : ماهی، بادام زمینی، حلزون، حشرات
تعداد گونه ها : ۷
محبوبترین گونه : مارمولک کروکودیل چینی

مارمولک پولک دار - Knob-scaled Lizards

مارمولک بدون پا - Legless Lizards

با وجود نداشتن دست و پا حس شنوایی آنها به شکل شگفت انگیزی نقص این مارمولکها رو جبران کرده است. آنها قادر به شنیدن بلندترین تن ها و صدای دیگر خزنده گان هستند و اغلب توانایی نوعی آواز و تولید صدای جیر جیر مانندی دارند. Pygopoda دارای نشانه هایی از دست و پاهای مخفی بشکل کوچک، مسطح و پرده مانندی هستند. از این پرده ها برای رفتارهایی از قبیل دفاع و کمک برای جابجایی میان سبزه ها استفاده می کنند. بیشترین گونه مارمولک بدون پا در رده حیواناتی که لانه زیر زمینی دارند قرار میگیرند.

محدوده جغرافیایی : استرالیا و گینه نو
زیستگاه : مناطق متراکم و زیر زمین
رژیم غذایی : حشرات، مارمولک های کوچکتر
تعداد گونه ها : ۳۵
محبوبترین گونه : پستاندار معمولی

مارمولک ایگوانای ماداگاسکار - Madagascar Iguanids

مارمولک ایگوانای ماداگاسکار - Madagascar Iguanids

ایگواناهای ماداگاسکار ویژگی های زیادی دارند که شبیه ایگوانای معمولی است. مطالعات نشان داده که شکسته شدن DNA دو گونه آنها به ۲ میلیون سال قبل برمیگردد که این دو گونه را متفاوت کرده است. مارمولک ایگوانای ماداگاسکار در هفت گونه که به دو زیر شاخه تقسیم می شود، قرار می گیرند. این مارمولک ها به وفور در ماداگاسکار یافت می شوند، معروفترین گونه های آنها ایگوانای طوق دار هستند.

محدوده جغرافیایی : ماداگاسکار
زیستگاه : درختان، سنگ ها، تپه های شن و ماسه
رژیم غذایی : حشرات، گل (گاهی اوقات)
تعداد گونه ها : ۷
محبوبترین گونه : ایگوانای طوق دار

مارمولکهای زره دار  

مارمولکهای زره دار  

مارمولکهای زره دار بعنوان حیوان خانگی عالی هستند زیرا آنها کاملا رام و مطیع هستند.این مارمولکها بدلیل همه چیز خوار بودن به سرعت با شرایط سازگار می شوند و رایجترین تجارت، در فروشگاههای حیوانات خانگی به عنوان مارمولکهای غیر بومی می باشند. بسیاری از گونه های این گروه هر چهار دست و پایشان تکامل یافته، و گونه های دیگر تنها نشانه پنهان دست و پا را دارند. پوشش سختی از زره که شبیه پولک می باشد بعنوان بهترین لایه محافظ، آنها را آسیب ناپذیر در برابر شکارچیان می کند.

محدوده جغرافیایی : جنوب غربی و مرکزی آمریکای شمالی و کوبا
زیستگاه : شکاف های سنگ و سیاهههای آهنی
رژیم غذایی : حشرات کوچک، موریانه ها و گیاهان
تعداد گونه ها : ۲۳
محبوب ترین گونه : شب ها در کویر زندگی مب کند

مارمولک دم شلاقی - Tegus and Whiptails

مارمولک دم شلاقی - Tegus and Whiptails

بسیاری از گونه های مارمولکهای دم شلاقی همه ماده و یا تقریبا بیشتر جمعیتشان ماده است. این مارمولکها از طریق بکرزایی دوباره تولید مشوند( فرآیند تولید بدون اندام جنسی). مارمولکها در گروه Teiidae ویژگی های منحصربفردی از قبیل پولکهایی روی سرشان و زبانی دوشاخه شبیه زبان مار دارند و دست و پاهای کاملا تکامل یافته دارند.

محدوده جغرافیایی : آمریکای شمالی و مرکزی
زیستگاه : جنگل های گرمسیری
رژیم غذایی : حشرات، میوه ها، دانه ها، مهره داران کوچک، حشرات و تخم مرغ
تعداد گونه ها : ۲۳۰
پرطرفدارترین گونه : تگو طلا، تگو سیاه و سفید آرژانتین

قسمت اول معرفی انواع مارمولک ها

قسمت دوم معرفی انواع مارمولک ها

مارمولک

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید