خانه خزندگان گرایش جدید مردم به خزندگان به عنوان حیوان خانگی

گرایش جدید مردم به خزندگان به عنوان حیوان خانگی

۳۹۳۵
گرایش جدید مردم به خزندگان به عنوان حیوان خانگی

دوست دارید در خانه چیزهای عجیب و غریب داشته باشید؟ در سال های اخیر خزندگانی مانند مار، مارمولک و لاک پشت به عنوان حیوان خانگی مهمان خانه مردم شده اند.

تعداد افرادی که که این حیوانات خانگی جدید را ترجیح می دهند زیاد است. این حیوانات توجه و مراقبت کمتری نسبت به سگ و گربه نیاز دارند. در صورتی که از این حیوانات نگهداری می کنید چه کارهایی باید انجام دهید؟

پیشنهادها

در زیر چند توصیه کلی را ارائه می کنیم:

۱٫ قبل از خرید، این سوالات را از خود بپرسید:

– مدت زمان زندگی خزنده ای که می خواهم آن را بخرم چقدر است؟ (مثلا یک لاک پشت می تواند بین ۲۰ تا ۵۰ سال زندگی کند). آیا می توان مدت طولانی آن را نگهداری کرد؟

– اندازه حیوان خزنده من در زمان بزرگسالیش چقدر است؟ بعد از آن که به بزرگسالی رسید، جای کافی برای نگهداری آن دارم؟

– برای زندگی به چه چیزهایی نیاز دارد؟ (نوع غذا، اندازه محل زندگی…)

۲٫ اگر می خواهید نژاد و وضعیت سلامت خزنده را بدانید، حتما به یک پرورش دهنده متخصص خزندگان مراجعه کنید.

۳٫  اگر در خانه کودک دارید، هرگز پیشنهاد نمی شود که یک حیوان سمی و زهردار نگهداری کنید.

۴٫ محفظه های ارزان قیمت برای نگهداری این حیوانات نخرید. این محفظه ها هیچ شی جذابی، مثل چوب و سنگ، ندارند. بسیاری از خزندگان دوست دارند در محیطی زندگی کنند که محلی برای پنهان شدنشان داشته باشد.

۵٫ اگر دوست دارید چند خزنده را همزمان داشته باشید، بهتر است که دو خزنده نر را با هم یک جا نگذارید. بعضی از آن ها بر حسب گوناگونیشان نمی توانند با هم بودن را تحمل کنند.

۶٫ از خزنده انتظار مهربانی و وابستگی نداشته باشید. بر خلاف سگ و گربه، خزنده دوست ندارد که برای احساس خوشحال بودن زیاد نوازش شود یا با آن بازی شود. این غریزه اوست اما نباید به گوشه ای هم رهایش کنید. باید از آن مراقبت کنید.

۷٫ اصول بهداشتی را رعایت کنید تا از خطر انتقال باکتری جلوگیری شود. در واقع، خزندگان روی بدنشان باکتری هایی دارند که موجب بیماری سالمونلوز می شود. این بیماری برای کودکان بسیار خطرناک است. قبل و بعد از دست زدن به خزنده باید دست خود را بشویید.

مزایای داشتن خزنده در خانه:

– به مراقبت کمی نیاز دارد.

– برای کشف طبیعت و نشان دادن دنیای حیوانات به کودکان مفید است.

– آلرژی به خزندگان بسیار نادر است.

– فضای کمی برای زندگی کردن نیاز دارد و غذا دادن به آن آسان است.

– هیچ صدایی ایجاد نمی کند.

سه نوع از خزندگان

مار ذرت

این مارها می توانند ۱۵ تا ۲۰ سال عمر کنند. غذای این مار، جوندگان کوچکی است که در مغازه های دارای خوراک حیوانات به صورت یخ زده وجود دارد. این مارها در بزرگسالی، یک بار در هفته یا هر دو هفته یک بار غذا می خورند. در طبیعت تنها زندگی می کنند اما بعید هم نیست که دو مار ذرت در کنار هم زندگی کنند.برای خرید محفظه نگهداری، ابتدا طول مار را اندازه بگیرید تا محفظه ای با ارتفاع و طول مناسب آن خریداری کنید. عمق محفظه نیز باید نصف طول مار باشد. میزان رطوبت باید ۵۰ تا ۶۰ درصد در طول روز باشد و در شب رطوبتی به میزان ۷۰ درصد لازم است. دمای محفظه باید بین ۲۴ تا ۲۸ درجه باشد. در شب این دما می تواند به ۲۰ درجه هم بسد. فراموش نکنید که لامپ های UV، تنه درخت و چند سنگ برای محفظه آن بخرید تا مار ذرت بتواند از آن ها بالا برود و در آن پنهان شود.

لاک پشت خشکی زی (لاک پشت یونانی)

اژدهای ریش دار (پوگونا)

نگهداری این نوع مارمولک خیلی سخت نیست و راحت می توان آن را در خانه نگه داشت. سایز محفظه نگهداری حداقل باید ۱۵۰ سانتی متر در ۸۰ سانتی متر باشد. اگر دوست دارید دو پوگونا داشته باشید حتما باید اندازه محفظه را بزرگ تر کنید. کف محفظه باید با شن پر شود. مراقب باشید که دمای متوسط محفظه ۳۵ درجه باشد، قسمتی از آن کمی خنک تر و دمای آن ۲۵ درجه باشد و قسمتی دیگر کمی گرم تر و ۵۰ درجه سانتی گراد باشد. رطوبت باید ۳۰ تا ۴۰ درصد در طول روز و ۵۰ تا ۶۰ درصد در طول شب باشد. پوگوناها برای بالا رفتن و پنهان شدن فضای بیشتری نیاز دارند. در نتیجه تعداد سنگ ها را به حداکثر برسانید. فراموش نکنید که لامپ UV برای آن بگذارید زیرا داشتن ویتامین D۳ به میزان کافی موجب حفظ سلامت استخوان آن ها می شود. غذای پوگوناها جیرجیرک، ملخ و سبزیجات مختلف است (خیارکوچک، گوجه، کیوی، توت فرنگی، ریحان، قاصدک،…).

مسائل پزشکی مربوط به خزندگان

باید بدانید که علائم بیماری در خزندگان خیلی زود قابل مشاهده نیست. به همین دلیل است که صاحبان این دسته از حیوانات خانگی زمانی به پزشک مراجعه می کنند که وضعیت سلامت حیوان بحرانی است. خزنده حالت آنورکسیک می گیرد یعنی دیگر حرکت نمی کند و اشتهایی به غذا ندارد. علت آن بیماری نیست بلکه شرایط زیست محیطی است که حیوان در آن زندگی می کند. بیشتر مردم اطلاعات درستی برای نگهداری از این حیوانات خانگی ندارند.

وضعیت سلامت خزنده معمولا باید هر سال بررسی شود. توجه داشته باشید که معاینه عمومی خزنده (بررسی چشم ها، مخاط، دهان، عضلات، وزن، آب دهی بدن و …) و معاینات تکمیلی (رادیوگرافی، ایکن، اکوگرافی و آزمایش خون) نسبت به گربه و سگ کمتر و راحت تر است.

حداقل یک بار در سال و قبل از خواب زمستانی، خزنده را به پزشک نشان دهید تا از وجود و عدم وجود انگل مطمئن شوید. اگر نتیجه آن مثبت باشد باید آن را درمان کرد.

در طول نقل و انتقال خزنده نزد پزشک به تغییرات دما توجه داشته باشید. پیشنهاد نمی شود که از جعبه های پلاستیکی استفاده کنید. بیشتر از جعبه هایی با جنس پلی‌استایرن دارای ترمومتر(گرماسنج) استفاده کنید تا به دما و میزان رطوبت مناسب دسترسی داشته باشید. مارها را ابتدا درون ساکی از جنس پنبه یا پلی‌استایرن قرار دهید تا از نور و تغییرات دما در امان باشند.


مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید