خانه جوندگان خرگوش آشنایی با نیازهای اولیه خرگوش

آشنایی با نیازهای اولیه خرگوش

۵۰۴۲
آشنایی با نیازهای اولیه خرگوش

از مهمترین غذاهای خرگوش یونجه خشک، یونجه خشک و یونجه خشک است! برخلاف باور معروف،‌ خرگوش‌ها به سنگ نمک، ویتامین و یا اشیاء چوبی نیاز ندارند که رشد دندان هایشان را متوقف کند. دندان‌های خرگوش با محتوای سیلیکات و لیگنین داخل چمن و یونجه خشک به اندازه کامل رشد می‌کنند. در غذای خرگوش از گیاهان، نباتات و شاخه‌های درختان استفاده نکنید مگر اینکه مطمئن باشید برای خرگوش شما مضر نباشد. قرص های محدود (فقط مکمل! دانه‌های گیاهان، آجیل و غذاهای چرب و نرم ممنوع): یک چهارم فنجانبه صورت روزانه استفاده گردد.
گیاهان برگداری که به رنگ سبز تیره هستند از نیازهای اولیه خرگوش است که در صورت امکان هر روز تهیه کنید.

گیاهان ممنوعه و مصر برای خرگوش:

کلم، بروکلی، گل کلم، کلم فندقی،‌ اسفناج

گیاهان مفید و مقوی در تغذیه خرگوش:

برگ‌های کاهو، گیاه قاصدک، کلم پیچ،‌ گیاه شلغم، گیاه خردل، جعفری،‌ گشنیز،‌ ریحان

اصول تغذیه در نیازهای اولیه خرگوش ایجاب می‌مند از تشویقی‌های گاه و بیگاه به مقدار بسیار کمی استفاده شود. ترکیب عالی از سیب،‌ موز، تعداد کمی دانه آفتاب‌گردان بدون پوست، یک تکه کوچکی از هویج را می‌توان به عنوان بهترین غذای تشویقی خرگوش در نظر گرفت. همچنین برای غذای تشویقی خرگوش که به صورت مکرر استفاده می‌گردد می‌توان ترکیبی از گیاهان خوشبو مانند گشنیز،‌ جعفری، شاهی، ریحان و غیره استفاده کرد. اصول نیازهای اولیه خرگوش در رژیم غذایی خرگوش ملزم می‌کند که از نان یا غذاهای دیگر که دارای کربوهیدرات فراوانی هستند، استفاده نشود زیرا می تواند منجر به اختلال در روده‎‌های خرگوش شود.
اطمینان یابید که خرگوش به آب تازه همیشه دسترسی داشته باشد. دو بار چک کنید تا مطمئن شوید که هربار که بطری را آویزان می‌کنید. کاسه (هر روز عوض شود) باعث نوشیدن آب بیشتر می‌شود، ولی باید سفالی و سنگین باشد.

آشنایی با نیازهای اولیه خرگوش

لانه و خانه خرگوش

تهیه جا و مکان برای خرگوش در خانه ضروری است. خرگوش‌های خانگی می‌توانند از حمله قلبی در اثر نزدیک شدن بیش از حد یک حیوان شکارچی بمیرند. نگرانی‌های دیگر خارج از خانه عبارتند از:
  • کک
  • ساس و کنه
  • خونریزی
  • انگل روده راکون
  • مگس

خرگوش‌ها با توجه به نر یا ماده بودن باید در لانه و مکان‌های جدا از یکدیگر نگهداری شوند. اتفاق بچه خرگوش های "تصادفی" باعث زحمت و رنج مکرر می‌شود. یک خرگوش ماده می‌تواند هر سی روز یک بچه خرگوش به دنیا بیاورد و در مدت ۳۰ دقیقه پس از به دنیا آوردن بچه، دوباره باردار شود. تعیین جنسیت خرگوش‌های نابالغ می توند سخت باشد. اگر در این مورد شک دارید، می توانید از یک متخصص سوال کنید.

کفپوش‌های سیمی باعث ایجاد یا وخیم ساختن مشکلات مفصل خرگوشی می‌شود، که گاهی اوقات این مشکلات به قدری جدی می‌شود که نیازمند قطع اعضای بدن خرگوش خواهد شد. از قفس‌های گربه یا سگ معمولی استفاده کنید. در صورتی که خانه خرگوش شما سیمی است حتما از یک قطعه کارتون شیاردار جهت یکنواخت سازی کف قفس استفاده کنید. اگر از قفس سگ استفاده می‌کنید،‌ بررسی کنید تا مطمئن شوید که فاصله بین سیم‌های قفس به اندازه کافی کم هست که از گیر کردن سر یا دست و پای خرگوش پیشگیری کند.

محل خانه خرگوش یکی از اصلی‌ترین نیازهای اولیه خرگوش است که باید دور از گرمای شدید قرار دهید. خرگوش را از اتاق و محلی که در آن سگ در حال پارس کردن است، دور و جدا نگهدارید. به طور معمول خرگوش‌ها به سرعت به صدای پارس در فاصله دور عادت می‌کنند. از قرار دادن خرگوش در رو به روی گربه‌ها خودداری کنید (یا در دید کامل آن ها).
مکان دستشویی خرگوش را با یک تکه روزنامه بپوشانید و با چمن پر کنید. هر روز این محل را تمیز نمایید. از چوب کاج، تراشه‌های چدار به عنوان تخت خواب یا داخل ظرف مختص ادرار استفاده نکنید. فنل‌های معطر می‌توانند موجب تشدید آنزیم‌های کبد شوند و دستگاه تنفسی خرگوش را آزار دهند.

مراقبت و اجتماعی کردن خرگوش

اگر در انتخاب خرگوشی که به سرپرستی قبول می‌کنید، قدرت و تنوع انتخاب دارید، خرگوشی را انتخاب کنید که عقیم شده باشد. در غیر اینصورت عقیم‌سازی خرگوش را به عنوان بخشی از سرپرستی و نگهداری از خرگوش در نظر بگیرید. علاوه بر جلوگیری از بچه های اتفاقی، عقیم‌کردن خرگوش از سرطان رحم جلوگیری می‌کن. همچنین اخته کردن خرگوش باعث کاهش رفتارهای هورمونی می‌شود.
در محل بازی خرگوش سعی نمایید از فرش یا موکت یا هر زیراندازی که استفاده می‌کنید، متحرک نبوده و در صورت فعالیت و بازی خرگوش بر روی آن، سر نخورد.

آشنایی با نیازهای اولیه خرگوش

به یاد داشته باشید به آرامی با خرگوش صحبت کنید و هر روز او را نوازش کنید. خرگوش حیوانی بسیار اجتماعی است. بسیاری از خرگوش‌ها آشکارا مهربان و با محبت هستند و صاحبانشان را بو کشیده و لیس می‌زنند. مستقیم از سمت جلو به خرگوش نزدیک نشوید چون خرگوش‌ها چشم‌های ثابتی در دو طرف سر خود دارند و نمی‌توانند نزدیک و رو به روی خودشان را ببینند. هنگامی که با یک خرگوش نا آشنا ارتباط برقرار می‌کنید، پیش از آن که او را بلند کنید، به آرامی میان دو تا چشم حیوان را نوازش کنید تا زمانی که احساس آرامش کند. هرگز اقدام به بلند کردن خرگوشی که در حال تقلا کردن است نکنید. خرگوش‌ها می‌توانند به آسانی با تلاش کردن برای فرار از دست افراد کمر خودشان را بشکنند.
خرگوش را با نگه داشتن پاهای عقب و قسمت دست‌ها و شانه‌هایش به آرامی بلند کنید. اگر خرگوش به محض بلند شدن سعی کرد پایین بیاید، خودتان و خرگوش را تا حد امکان به سمت زمین پایین بیاورید تا از صدمه زدن به حیوان جلوگیری کنید.

خرگوش‌ها عاشق اشیائی در محیط خودشان هستند که بتوانند حرکتشان دهند و با آن ها بازی کنند. این کار باعث انگیزش و ورزش کردن خرگوش می‌شود. جعبه‌های مقوایی قهوه‌ای رنگ پهن و شیاردار برای جویدن پیشنهاد می شود. اسباب بازی‌های کوچک و ساده چوبی یا پلاستیکی سفت غیر سمی هم می‌توانند اسباب بازی‌های مناسبی برای خرگوش‌ها باشند.

همیشه به یاد داشته باشید که خرگوش حیوانی است که در عرض شکار است. هرچه محیط زندگی خرگوش قابل پیشبینی باشد و خود خرگوش بیشتر کنترل شود، آرامتر و اجتماعی‎تر خواهد بود. خرگوش ها بسیار اهلی هستند ولی ممکن است زمانی که به قلمروشان تجاوز شود، اقدام به گاز گرفتن و چنگ انداختن کنند. این مورد معمولاً در مورد خرگوش‌های ماده عقیم نشده بیشتر صدق می‌کند. این رفتار کاملا نرمال است و معمولا با عقیم سازی و اخته کردن کاهش می‌یابد.

خرگوش مراقبت و نگهداری

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید