خانه جوندگان سنجاب آموزش اصول نگهداری از سنجاب

آموزش اصول نگهداری از سنجاب

۲۷۲۰۴
آموزش اصول نگهداری از سنجاب

از سنجاب تحت عنوان حیوان نیمه اهلی یاد می شود. البته در بعضی کشورها مانند ایران، سنجاب حیوان غیر اهلی بوده و خرید و فروش سنجاب غیرقانونی می باشد. توصیه می گردد قبل از خرید هر حیوان در مجاز یا غیرمجاز بودن خرید و فروش حیوان کسب اطلاع نمایید.

خرید سنجاب

قبل از سرمایه گذاری وقت، پول و قلب خود را در یک سنجاب، بررسی نمایید که در نزدیکی محل زندگی شما دامپزشک و یا کلینیک دامپزشکی در صورتی که سنجاب شما دچار بیماری و یا حادثه ای گردد، درمان و یا معاینه را انجام خواهند داد یا خیر. اگر با دامپزشکی در ارتباط هستید حتما مطلع گردید که به نحوه درمان و معاینه حیوان خانگی شما تسلط کافی را دارا باشد.

سن سنجاب

اطمینان حاصل کنید که سنجاب را در سن مناسب انتخاب میکنید. بعد از حدود نه هفته، سنجاب ها با غریبه ها دچار مشکل می شوند. اگر سنجاب رها شده ای را یافتید، مطمئن شوید که به اندازه کافی جوان است تا بتواند با شما به نحو صحیحی ارتباط برقرار کند. برای ارزیابی دقیق سن سنجاب، به یک دامپزشک مجرب مراجعه نمایید. اگر بچه سنجاب را در وحش و بیرون از مناطق شهری یافتید، برای چند ساعت او را تحت نظر داشته باشید و به بچه سنجاب این شانس را بدهید به دنبال مادر خویش باشد. اما در موارد زیر اگر سنجاب را با این شرایط یافتید در نگهداری از آن به عنوان حیوان خانگی شک نکنید :

  • سنجاب حالت طبیعی نداشته و بیمار به نظر می رسد
  • مادر بچه سنجاب مرده باشد و یا از محدوده امن وحش دور شده باشد
  • از یک حیوان دیگر ترسیده و نیاز به حمایت داشته باشد

 در این موارد سنجاب ابتدا به حمایت و مراقبت نیاز دارد، در مورد اول حتما بلافاصله سنجاب را به دامپزشکی برده و از او نگهداری نمایید.

آموزش اصول نگهداری از سنجاب

تغذیه سنجاب

جهت تغذیه سنجاب خود از غذاهای آماده و تجاری را از فروشگاه ها و یا به صورت اینترنتی خرید نمایید. این بسته ها حاوی بسیاری از عناصر غذایی هستند که سنجاب شما نیاز داشته و تغذیه را ساده می کند. اگر سنجاب شما علاقه ای به خوردن بسته های آماده غذایی خود نداشته باشد، سعی کنید آنها را با یک لایه بسیار نازک از کره بادام زمینی بپوشانید یا آنها را با سیب یا انگور مالش دهید تا آنها را شیرین کنید.

آموزش غذا دادن به سنجاب با دست

اطمینان حاصل کنید که سنجاب شما همیشه به آب تمیز و تازه دسترسی پیدا می کند.کم آبی می تواند برای سنجاب های جوان و بالغ بسیار خطرناک باشد، مخصوصا در ماه های گرم تابستان. بسته های تجاری غذایی ۸۰% نیاز سنجاب شما را تامین میکنند. شما میتوانید از مکمل های غذای برای سنجاب خود استفاده نمایید. مکمل غذایی سنجاب می تواند شامل میوه و سبزیجات معمول باشد که باعث افزایش کالری دریافتی حیوان خواهد شد. دقت نمایید که ظرف غذای سنجاب را مرتبا تمییز نمایید، میوه و سبزیجات قبلی داخل ظرف را دور بریزید. زیرا باکتری این مواد میتواند موجب بیماری در سنجاب گردد. کالری اضافی دریافتی توسط سنجاب بوسیله مکمل های غذایی برای حفظ استخوان و دندان سنجاب بسیار مهم است. سنجاب خود را انواع میوه ها، اما در اعتدال پذیرایی کنید.انواع میوه شامل انواع توت ها (مانند زغال اخته، تمشک، توت فرنگی) و قطعه های بریده شده از میوه های بزرگتر (مانند موز، سیب، هلو، مانگو) باشد.

محدود کردن دانه ها، ذرت و آجیل

در حالی که سنجاب در وسوسه زیاد برای خوردن مقدار زیادی از دانه ها، ذرت و آجیل است،  اما این گروه از خوراکی برای سنجاب انتخاب سالمی نیستند و ممکن است در طول زمان باعث چاقی شوند. این غذاها را به عنوان آبنبات برای سنجاب ها قرار دهید و و سنجاب را در حالت آرامش قرار دهید تا از خوردن غذای مورد علاقه خود لذت ببرد. در پایان روز، بعد از اینکه غذاهای سالم را مصرف کرد، مقدار کمی از این آجیل و ذرت و دانه های دیگر را به سنجاب خود اختصاص دهید.

آموزش اصول نگهداری از سنجاب

قفس سنجاب

اگر قصد نگهداری از سنجاب را به عنوان حیوان خانگی دارید، حتما قفس مناسبی را برای حیوان خانگی خود اختصاص دهید. ارتفاع قفس نباید کمتر از ۱ متر بوده و عرض قفس حداقل باید ۶۰ سانتی متر باشد.(توجه کنید که سنجاب به صورت ذاتی به بالا رفتن علاقه دارد در صورتی که قفس سنجاب ارتفاع لازم را نداشته باشد، حیوان خانگی شما دچار افسردگی خواهد شد.) سنجاب دارای دندان های بسیار قوی می باشد، قفس سنجاب را فلزی انتخاب نمایید و کف قفس از چوب یا پلاستیک تهیه گردد. اطمینان حاصل نمایید قفس تهیه گردیده ایمن و مورد اطمینان باشد زیرا سنجاب به سادگی از بین فضاهای کوچک حرکت می کند. درون قفس سنجاب مواردی را تهیه نمایید که تداعی کننده محیط طبیعی زندگی سنجاب باشد. این موارد می تواند شامل شاخه درخت و نردبان دست سازی باشد که سنجاب قادر باشد از آن بالا برود. سنجاب ها ذاتا علاقه به آویزان شدن دارند، مطمعن گردید وسایلی که از سقف قفس آویز می شود،موجب آسیب و جراحت حیوان خانگی شما نشود.

سنجاب تمایل بسیار زیادی به جویدن دارد، برای ارضای این میل سنجاب تغذیه و اسباب بازی های سخت جهت جویدن سنجاب فراهم نمایید. جویدن در سنجاب موجب سلامتی دندان های حیوان می گردد. اسباب بازی هایی که جهت جویدن سنجاب تهیه می نمایید را هفته ای یکبار شستشو دهید، زیرا باکتری موجود در این وسایل بازی می تواند موجب آسیب و بیماری در سنجاب گردد. قفس را در نزدیکی یک پنجره قرار دهید. قفس سنجاب خود را در نزدیکی یک پنجره قرار دهید تا به نور خورشید دسترسی پیدا کند. نزدیکی به بیرون  موجب میشود سنجاب از محیط زندگی طبیعی خود تقلید کند. هر از گاهی پنجره را باز کنید تا سنجاب شما صداها و بوی های بیرون را تجربه کند. سنجاب ها دوست دارند مکان امن و دلپذیری برای خواب داشته باشند. یک جعبه مقوایی کوچک را در قفس قرار دهید و یک سوراخ که در آن به اندازه کافی بزرگ باشد تا سنجاب شما به داخل و خارج خزِیده شود.  شما همچنین می توانید یک جعبه لَخت چوبی برای سنجاب خود از یک فروشگاه حیوان خانگی یا به صورت آنلاین خریداری کنید.

جهت راحتی و آسایش بیشتر سنجاب کف لانه یا همان جعبه کوچک را با مواد نرم بپوشانید. به هیچ وجه برای کف لانه از حوله یا حصیر استفاده نکنید، زیرا ناخن سنجاب شما می تواند در حلقه های پارچه گیر کرده و آسیب ببیند. تی شرت قدیمی، پتو پشم گوسفند و حیوانات دیگر، یا روزنامه خرد شده همه گزینه های خوبی هستند.روزنامه خرد شده را عوض کنید، تی شرت یا پتو را یک بار در هفته بشویید. اگر پارچه را سنجاب می کشاند آن را با روزنامه تعویض کنید. حیوانات خانگی دیگر را از سنجاب دور نگه دارید. برای نگه داشتن سنجاب به عنوان حیوان خانگی خود، سگ ها و گربه ها را از آن دور نگه دارید. دشوار است پیش بینی رفتار سنجاب و حتی حیوان خانگی به خوبی آموزش دیده ممکن است به هنگام دفاع از خود آسیب جدی به سنجاب وارد کند. سنجاب ها مستعد ابتلا به گزش هستند و همچنین ممکن است به دیگر حیوانات خانگی شما آسیب برسانند. سنجاب را به صورت دوره ای نزد دامپزشک برده و از سلامت آن اطمینان حاصل کنید.در مورد رژیم غذایی سنجاب حتما با دامپزشک مشورت نمایید

سنجاب

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید