خانه جوندگان خرگوش اصول نگهداری از خرگوش

اصول نگهداری از خرگوش

۱۷۰۲۴
اصول نگهداری از خرگوش

رفتار غير تهاجمي‌ و آرام‌ خرگوش‌ آنرا بعنوان‌ يك‌ حيوان‌ خانگي‌ و حیوان اهلی ايده‌آل‌ مطرح‌ نموده‌ است‌. با این حال خرگوش نیز مانند تمامی حیوانات دیگر برای نگهداری نیازمند اصولی می باشد که در این مطلب اصول نگهداری خرگوش آموزش داده می شود.

ویژگی های ظاهری و فیزیکی خرگوش

سر :

مهمترین و بارزترین عضوی در ناحیه سر خرگوش، گوش هایش می باشد. خصوصیت برجسته و اصلی خرگوش، ناحیه خارجی گوش حیوان است که علاوه بر ایفای نقش اصلی خود که شنوایی می باشد، با وجود شبکه وسیع عروقی در زیر گوش، نقش مهم و اصلی در تنظیم حرارت بدن خرگوش  ایفا می کند.

لاله گوش خرگوش بسیار حساس بوده و به هیچ وجه نباید از لاله های گوش حیوان جهت بازی و یا مقید کردن خرگوش استفاده شود.

چشم های خرگوش نسبت بر سر حیوان بزرگتر و  دارای زاویه دید در حدود ۱۹۰ درجه است. به دلیل مردمک های حساس خرگوش، حساسیت حیوان به نور ۸ برابر انسان می باشد. پلک سوم در خرگوش رشد بارزی داشته و به هنگام خواب، قرینه چشم را می پوشاند.

دندان خرگوش عضوی از بدن حیوان است که به صورت دایم در حال رشد است. از این رو بیماری های دندانی، رشد بیش از حد دندان و همچنین دندان های نامرتب و بزرگ در خرگوش متداول می باشد.

قفسه صدری در خرگوش حجم کوچکی دارد. علاوه بر قفسه صدری، قلب خرگوش نیز نسبت به جثه کوچک بوده و برخلاف سایر پستانداران دریچه دهلیزی سه لختی نبوده و دو لختی است.

در محوطه بطنی طول روده ها ۱۰ برابر طول حیوان بوده و بخش اعظمی از آن را روده کور تشکیل می دهد که غذای هضم نشده بعد از عبور از روده کوچک وارد آن شده و ترکیب بسیار غنی از ویتامین و پروتئین را تشکیل می دهد.

خرگوش مدفوع خوری را به صورت غریزی و طبیعت ذات خود دارد. خرگوش دو نوع مدفوع را دفع میکند که از لحاظ شکل به دو حالت دانه ای و خمیری می باشد. حالت خمیری غنی از ویتامین و پروتئین است که حیوان صبح هنگام مستقیما ار مخرج خود، مدفوع خوری میکند. به این صورت بخشی از نیاز خود را به پروتئین و ویتامین را برطرف می سازد.

ادرار خرگوش بواسطه مصرف گیاهی دارای PH ۸/۲ می باشد. رنگ ادرار حیوان زرد روشن تا نارنجی و قهوه ای روشن متمایل به قرمز متغیر است.به دلیل وجود نمک های کربنات کلسیم، فسفات آمونیوم و منیزیم، ادرار حیوان داری رسوب می باشد که این امر تمیزی قفس خرگوش را با مشکل روبرو می سازد.

درجه حرارت بدن خرگوش در بازه ۳۷ - ۳۹/۴ بوده درجه حرارت طبیعی بدن خرگوش ۳۸/۳ است.

اصول نگهداری از خرگوش

محل نگهداری خرگوش نباید آنقدر کوچک باشد که موجب آزار و اذیت حیوان گردد. حدالامکان قفس جاداری برای خرگوش تهیه گردد. در صورتی که از چندین خرگوش در یک قفس نگهدای می کنید حتما توجه داشته باشین که این هم نشینی خرگوش ها موج آزار یکدیگر نشود. به تعداد خرگوش هایی که در یک قفس نگهداری می کنید باید از قفس بزرگتری استفاده نمایید. همچنین توجه نمایید که در اینصورت خرگوش های نر را در یک قفس نگهداری نکنید زیرا این امر موجب درگیری و نزاع بین خرگوش ها خواهد شد.

ارتفاع لانه یا قفس باید به گونه ای باشد که حیوان بتواند بر سر پای خود بایستد. بسته به جثه خرگوش، ارتفاع لانه از ۴۵ تا ۹۰ سانتی متر متغیر است.

در صورتی که محل نگهداری خرگوش داخل منزل باشد، می توانید برای کف قفس از حالت توری استفاده نمایید. حسن این روش جلوگیری از نظافت سریع و پی در پی قفس می باشد. حتما توجه کنید که تور کف لانه خرگوش ریز بوده تا از آسیب و زخمی کردن حیوان ممانعت شود.

دمای محیط نگهداری از خرگوش بین ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی گراد بوده و از رطوبت ۴۰% تا ۶۰% برخوردار می باشد. لازم به یاد آوری است که میزان روشنایی محل نگهداری خرگوش۱۴ الی ۱۶ ساعت می باشد که حتما دقت نمایید کمتر از این ساعات نباشد، زیرا موجب نقصان در فعالیت جنسی پاییزی خرگوش می گردد.

تغذیه روزانه در خرگوش به ازای هر ۱۰۰ گرم وزن حیوان برابر ۵ گرم ماده غذایی می باشد. بهترین ماده غذایی برای خرگوش، غذاهای آماده و تجاری می باشد که بسته به جثه و شرایط فیزیکی متفاوت خواهد بود. در کنار این غذاها، از سبزیجات نیز باید استفاده نمود، مسله مهم در انتخاب سبیزجات، کپک زده و فاسد نبودن سبزیجات می باشد.

دستگاه گوارشی خرگوش بسیار حساس بوده، در مواردی این حساسیت موجب مرگ حیوان می گردد. خرگوش به جیره غذایی خود وابسته و حساس است. اگر خواهان تغییر جیره غذایی خرگوش بوده، حتما دقت نمایید این تغییر در بازه زمانی ۵ - ۶ روزه اتفاق بیوفتد. زیرا سیستم گوارشی و همچنین غنی بودن جیره خرگوش به کربوهیدرات ها به هرگونه تغییر جیره غذایی در بازه زمانی کوتاه حساس بوده و موجب مشکلاتی جدی در سلامت حیوان می گردد.گاهی این تغییر موجب مرگ خرگوش می گردد.

تعیین جنسیت در خرگوش های نابالغ بسیار مشکل بوده و حتما جهت این کار از طریق دامپزشک اقدام نمایید.

خرگوشها در حدود سن‌ ۲۴ - ۱۶ هفتگي‌ به‌ بلوغ‌ مي‌رسند. نژادهاي‌ كوچكتر زودتر ازنژادهاي‌ بزرگتر و ماده‌ها زودتر از نرها بالغ‌ مي‌شوند. خرگوش‌ ماده‌ سيكل‌ اوستروس‌ منظمي‌ ندارد ولي‌ مرحله‌ پذيرش‌ جنسي‌ طولاني‌ و حدود۷-۱۰ روز است‌. در صورتيكه‌ جفتگيري‌ انجام‌ نگيرد ظرف‌ ۱-۲ روز حالت‌ پذيرش‌ از بين‌ رفته‌ و پس‌ از آن‌ حيوان‌مجددا وارد مرحله‌ پذيرش‌ جنسي‌ مي‌گردد.

خرگوش‌ ماده‌اي‌ كه‌ وارد اين‌ مرحله‌ شده‌ است‌ به‌ ساير خرگوشهاي‌ ماده‌ داخل‌ قفس‌ اجازه‌ مي‌دهد كه‌ بر پشت‌وي‌ بجهند كه‌ اين‌ نشانه‌ در جهت‌ تشخيص‌ حيوان‌ آماده‌ جفتگيري‌ حائز اهميت‌ است‌. همانگونه‌ كه‌ در مبحث‌ لانه‌ ذكرشد نرها و ماده‌ها بايد جدا از يكديگر نگهداري‌ شوند و فقط هنگام‌ پذيرش‌ جنسي‌ خرگوش‌ ماده‌ براي‌ مدت‌ حدود۱۰ دقيقه‌ در قفس‌ خرگوش‌ نر قرار داده‌ شود.

در صورتيكه‌ جفتگيري‌ منجر به‌ لقاح‌ نگردد، ممكن‌ است‌ آبستني‌ كاذب‌ (Pseudopregnancy) رخ‌ دهد. در اين‌مرحله‌ حيوان‌ ماده‌ كليه‌ حالات‌ حيوان‌ آبستن‌ را دارد و حتي‌ پستانها نيز بزرگ‌ مي‌شوند ولي‌ اين‌ مرحله‌ حداكثر پس‌ ازحدود ۱۸ روز خاتمه‌ مي‌يابد.

اصول نگهداری از خرگوش

طول‌ مدت‌ آبستني‌ حدود ۳۳ - ۳۰ روز است‌. رشد پستانها سريع‌ بوده‌ و طي‌ هفته‌ آخر آبستني‌ صورت‌ مي‌گيرد.طي‌ روزهاي‌ آخر حيوان‌ ماده‌ شروع‌ به‌ ساخت‌ لانه‌ مي‌نمايد و براي‌ اين‌ منظور اقدام‌ به‌ كندن‌ موهاي‌ ناحيه‌ شكم‌مي‌كند . تعداد بچه‌ها بين‌ ۴-۱۲ و بطور متوسط ۷ عدد است‌. بچه‌ها معمولا صبح‌ زود و طي‌ حدود يك‌ ساعت‌ و ياكمتر متولد مي‌شوند. طول‌ مدت‌ شيردهي‌ حدود ۴-۶ هفته‌ است‌. مادر در طول‌ روز فقط يكبار و معمولا صبحها به‌بچه‌ها شير مي‌دهد و بقيه‌ ساعات‌ روز لانه‌ بچه‌ها را ترك‌ مي‌نمايد كه‌ اين‌ مسئله‌ نبايد بعنوان‌ عدم‌ پذيرش‌ بچه‌هاتوسط مادر قلمداد شود. در صورت‌ مرگ‌ مادر و يا هنگامي‌ كه‌ مادر قادر به‌ شيردادن‌ بچه‌ها نباشد مي‌توان‌ آنها رابصورت‌ دستي‌ تغذيه‌ نمود. جهت‌ تغذيه‌ بچه‌ها شير با فرمولهاي‌ مختلفي‌ توصيه‌ شده‌ است‌ كه‌ يكي‌ از ساده‌ترين‌فرمولها بشرح‌ زير مي‌باشد:

شير گاو ۲۴۰ سي‌سي‌

زرده‌ تخم‌ مرغ‌ ۱ عدد

عسل ‌۵ سي‌سي‌

موليتي‌ ويتامين‌ كودكان ‌۵ سي‌سي‌

شير دادن‌ هر ۱۲ تا ۲۴ ساعت‌ انجام‌ مي‌گيرد. البته‌ بايد در نظر داشت‌ كه‌ تغذيه‌ دستي‌ بچه‌ خرگوشها بندرت‌موفقيت‌آميز بوده‌ و ممكن‌ است‌ با مشكلات‌ و عوارض‌ متعدد گوارشي‌ و تنفسي‌ در بچه‌ خرگوشها همراه‌ باشد.

جهت جلوگیری از هرگونه انتقال بیماری بین انسان و خرگوش رعایت نکات زیر ضروری باشد.

  • بعد از خرید حیوان حتما به دامپزشک مراجعه نموه تا در مورد سلامت و نگهداری حیوان اطلاعات لازم کسب گردد
  • درصورت امکان قفس بزرگتر و مرتفع تری برای حیوان استفاده کرده و در محیط باز از حیوان نگهداری کنید.
  • محل نگهداری از حیوان به صورت روزانه تمیز گردد.
  • از تماس حیوان باحیوانات غیر خانگی و خیابانی پرهیز گردد.
  • نظافت شخصی خصوصا شستشوی دست بعد از تماس با حیوانت لازم و ضروری میباشد

هرگونه تغییر در رفتار و ظاهر خرگوش را سریعا با دامپزشک مطرح نمایید

خرگوش

مشاهده و خرید لوازم و انواع غذای سگ در فروشگاه


با ما همراه شوید در شبکه ای مملو و غنی از مطلب، عکس و کلیپ

پسندیدید؟

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید